skip to Main Content
A
B
C
D
E
F
G
H
İ
J
K
L
M
N
Ö
R
S
Ş
T
V
W
X
Y
Z
 • Adem Fidan
  Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tarih Bölümü mezunudur. (2003) 3 yıl özel bir eğitim kurumunda yöneticilik yapmış. Üniversite yıllarında başladığı yazın hayatı devam ettirmek için çeşitli çalışmalar kaleme almış. Bu çalışmaları yayınlanmış. Şu an Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde master eğitimine devam etmekte…
 • Ahmet Maraşlı
  Ahmet Maraşlı, 1958’te Kahramanmaraş’ta doğdu. İlkokul ve ortaokulu memleketinde bitirdi. Akşehir Yatılı İlköğretmen Okulu ve Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdarî Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.

  İnsanlığın kendisini bulması ve özlenen seviyelere erişmesi için en hassas ve dönüştürücü alanlardan birinin “canlı ve insanın ihtiyacı olan gerçek bir eğitim” olduğu ve yarınların daha çok bugünden yazılacağı inancı içinde, “çocuk büyütme” değil, “çocuk yetiştirme” konusu üzerinde özellikle yoğunlaştı. Bu alanda, öğrenciye, zekâsını ve yeteneklerini açarak, dersleri ve hayatı kolaylaştıran üstün özellikler kazandıran bir proje üretti, birçok yerde uyguladı.

  Sürekli geliştirdiği ve artık bir program haline gelen bu projeyi, öğrenciler üzerinde uygulama yanında anne-baba ve eğitimcilere seminerler vermekte, inceleme ve araştırmalar yapmakta, bu arada şiir yazmaya yazmaktadır. Evli ve dört çocuk babasıdır.
 • Ahmet Rasim
  "Ahmet Rasim, (d. 1864, İstanbul - ö. 21 Eylül 1932, İstanbul) Türk yazar, gazeteci, tarihçi, milletvekili.Kendine özgü bir tarzla kaleme aldığı eserleri geniş bir okur kitlesi tarafından okunan, mutlakiyet, meşrutiyet ve cumhuriyet dönemlerine tanıklık etmiş bir yazardır. 50 yılı bulan yazı hayatında farklı edebi türlerde ve çok sayıda eser verdi. Dönemin İstanbul hayatının ayrıntıları üzerinde durduğu fıkralarıyla tanındı. 3.ve 4. Dönem TBMM’de İstanbul milletvekili olarak yer aldı. "
 • Alexandre Dumas
  Alexandre Dumas 1802’de Saint Domingue’de (günümüzde Haiti) soylu bir Fransız adamla Afrikalı bir kölenin oğlu olarak dünyaya geldi. On dört yaşında askeri eğitim alması  Fransa’ya götürülen Dumas, babasının aristokrat olduğu için edebiyatçıların çevresine rahatça girdi. 
  Yazarlık kariyerine oyun yazarak başlayan Dumas, kısa sürede çok ünlü oldu ve Théâtre Historique’i kurdu. İtalya ve Rusya'da da yaşayan yazar, 1864'te Paris'e geri döndü ve Fransa'da vefat etti. Farklı türlerde çok sevilen eserler veren Alexandre Dumas, en çok Monte Cristo Kontu ve Üç Silahşörler ile tanınıyor.
 • Anıl Basılı
  1991 yılında İstanbul’da doğdu. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik (2015) mezunu. Bir yanı hep çocuk… Gittiği ülkelerden, antika dükkânlarından eski oyuncakları topluyor. Pin koleksiyonu var. Bir çocuğa en güzel hediyenin kitap olduğunu düşünüyor. İstanbul’da, köpeği Dali ile birlikte yaşıyor.
 • Anna Claybourne
  Anna, Yorkshire bölgesinde yetişti ve önce Oxford Üniversitesi'nde sonra da Toronto'da İngiliz Dili ve Edebiyatı okudu. Anglo-Sakson edebiyatı üzerine akademik kariyerine başlayan ve doktorasını yapan Anna, akademisyen olmak yerine gençler için kurgu-dışı kitaplar yazmayı seçti. Eşi ve oğlu ile Edinburgh'da yaşayan Anna'nın hobileri, yaratıcı yazma, dikiş ve bir müzik grubunda trombon çalmayı içeriyor.
 • Anne Sewell
  (1820–1878) İngiliz yazar. Annesi de başarılı bir çocuk kitapları yazarıydı. Sewell’in yayımlanan tek kitabı olan Siyah İnci (Black Beauty) 1871–1877 yılları arasında kaleme alınmıştır. Anna Mary Sewell Siyah İnci’deki temel amacını, okuyanları sevecenlik ve nezaket duyguları üzerinden at davranışlarını doğru anlamak için ikna etmek olarak açıklamıştır. Yazar, Siyah İnci romanını yazdığı dönemde sağlık sorunlarıyla boğuştuğu için yatağına hapsolmuştu. Bu zor döneminde yazmak Sewell için bir hayata tutunma yöntemi olmuştur.
 • Anton Çehov
  29 Ocak 1860’ta Azak Denizi kıyılarındaki Taganrog’da bakkal bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Çehov, babasının yerine dükkânın işleriyle de ilgilendiğinden lise eğitimi uzadıkça uzadı. Zor koşullar altında geçen çocukluk yılları, hikâyelerinde çocuklara geniş yer vermesine ve hep hüzünlü, incinmiş çocukları anlatmasına neden oldu.

  1879’da liseyi bitirdi ve Moskova’ya giderek tıp fakültesine girdi; 1884’te doktor oldu. Tıp öğrenimi sırasında ailenin geçimine katkıda bulunmak için çeşitli dergilerde yazılar yazdı. Bu dönemde yazdığı yazılarını Melpomene’nin Masalları adlı kitapta toplayarak üniversiteyi bitirdiği yıl ilk kitabını yayımladı. Çehov, üniversiteyi bitirir bitirmez hekimliğe başladı.

  “Cerrahlık”, “Cansız Ceset”, “Kaçak” adlı hikâyelerini bu dönemde yazdı. Hekimlik çok vaktini aldığından yazmasına engel olmaya başlayınca hekimlikten vazgeçip yazarlığa yöneldi. Doktorluğunun yazarlığı üzerinde etkisi büyüktür. Pek çok kimse onun Çarlık Rusyası’nı anlatışını, bir doktorun hastalığı teşhis edişine benzetir. 1894’ün bir bölümünü yurt dışında geçirdi. Bu arada vereme yakalandı, tedavi için Kırım’a geçti. 1898’de Sanat Tiyatrosu’nu Stanslavski ile birlikte kuran Nemiroviç- Dantçenko Martı’yı sahnelemek için Çehov’dan izin istedi, bu arada Çehov ileride evleneceği aktris Olga Knipper’le tanıştı. 1899’da Vanya Dayı’nın ilk gösterimi yapıldı. Sağlığı bozulan Çehov, eşi ile birlikte Almanya’ya gitti ve 15 Temmuz’da Badenwiller’da öldü.
 • Asiye Aslaner
  1980 yılında Ankara doğan Asiye Aslı Aslaner, öğrenim hayatına aynı şehirde devam etmiştir. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Büro Yönetimi Öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sora uzun yıllar anaokullarında ve etüt merkezlerinde görev yapmıştır. Üniversite yıllarında başladığı yazın hayatına çocuk öyküleri yazarak devam etmektedir. Evli ve iki çocuk annesidir.Singer Öykü Yarışması Türkiye Beşinciliği, 2002, Dayağı Unutturan Ne İdi?Balıkesir Üniversitesi Öykü Yarışması, Türkiye Birinciliği, 2003, Keçinin AnnesiHacıbektaş Belediyesi Öykü Yarışması, Türkiye İkinciliği, 2011 Tertemiz Bir BaharTürk Yazarlara Destek Derneği Öykü Yarışması, Türkiye İkinciliği, 2012, Kapılar
 • Asiye Aslı Aslaner
  1980 yılında Ankara'da doğdu. Gazi Üniversitesi Büro Yönetimi Öğretmenliğini bitirdi. Uzun yıllar boyunca eğitim sektöründe çalıştı. Çocukluğundan bu yana yazı yazmayı seven yazar; çeşitli edebiyat ve kültür-sanat dergilerine öyküler yazdı. Büyükler için kaleme aldığı öykülerle pek çok dereceleri ve birincilikleri olan yazar, anne olunca çocuk edebiyatına yöneldi ve çocuklar için öyküler yazmaya başladı. Hâlen çocukların zevkle okuyacağı öyküler yazmaya devam ediyor.
 • Asiye Yıldırım
  Yaratıcı Drama Eğitmeni, Kütüphaneci, Masalcı… Gökyüzüne kaşık kaşık umut ve neşe mayası çalmaya çabalayan, gününe bulutlardan aldığı bir parça ısırıkla başlamayı tercih eden, hayal ve hayat yolcusu bir talebe... Gonca'nın ve kedi Fındık'ın annesi… "Çocukluğuma doğru yaş almaya, büyümeye başlayınca tanıştım o ışıltılı kelime tozlarıyla." diyen yazarımız çocuklar ve tüm çocukyürekler için yazmaya anne olunca cesaret edebildiğini belirtiyor. İlkin kızının komik ve ironik, bir o kadar da felsefi cümlelerini, tepkilerini, anılarını not ederek başlamış yazmaya. Daha önce yayınlanmış kitapları da var ama "Cesur Yürek Hermit’in” yeri apayrı… “Belki de deneyimlediğim her şey çocukyürekler için yazmaya başlamam içinmiş. Ah o canım masallar… Onlara da çok şey borçluyum" diyor.
 • Ayhan Hülagü
 • Belkıs İbrahimhakkıoğlu
  1950 Erzurum doğumlu. İlk ve orta tahsilini Erzurum’da tamamladı. İ.Ü. İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Uzun yıllar Türk Edebiyatı Vakfı ve Türk Edebiyatı dergisinde yöneticilik yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazdı. Çocuklar için “Peygamber Öyküleri” serisi Timaş Yayınları tarafından yayınlandı.
 • Bernadette Cuxart
  İspanyol Çizer ve Eğitimci. Çocukların motor gelişimleri ve üretkenlikleri üzerine çok sayıda kitaba imza attı.
 • Beydeba
  Milattan önce 1. yüzyılda yaşadığı rivayet edilen Beydeba, Hintli bir yazardır. Yaşamı hakkında net bilgilere ulaşılamasa da pek çok kaynakta "musikinin mucidi" olarak anılır. Beydeba, yaşadığı dönemde zalimliğiyle bilinen hükümdar Depşelem'e sunduğu Kelile ve Dimne'de siyaset, erdem, iyilik, eğitim gibi konuları işlemiştir. Bu yüzden yazdığı eserle Depşelem'e nasihat ettiği söylenir. Yazarın ölüm tarihine dair net bilgiler bulunmamaktadır.
 • Birsen Ekim Özen
  1969 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 1990 yılında mezun oldu. Vekil öğretmen olarak başladığı işine, 1996 yılında kadrolu öğretmen olarak devam etti. 2001 yılında öğretmenlikten istifa etti ve eşinin işi nedeniyle önce Almanya’da, daha sonra da Rusya’da yaşadı. 2008 yılında Türkiye’ye döndüğünde bir yayınevinde Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. 2009 yılında ise tekrar öğretmenliğe döndü. Hâlen öğretmenlik yapan yazar, evli ve 2 çocuk annesidir.
 • Carlo Collodi
  (1826–1890) Gerçek adı Carlo Lorenzini olan İtalyan yazar. On çocuklu bir ailenin evladı olarak dünyaya geldi. Çocukluğu köyünde geçmiştir. Orduda görev yapan Collodi, çocuk öyküleri yazmaya bu tür öyküleri çevirerek başlamıştır. 1878 yılında İtalyan çocuk gazetesi Il Giornale dei Bambini’de dizi olarak yayımlanan Pinokyo, 1883’te kitaplaşmış ve yazarının dünya çapında tanınmasını sağlamıştır. Olumsuz ahlaki davranışlardan sıyrılmanın gerçekten insan olabilmenin koşulu olduğuna vurgu yapılan Pinokyo, ilk kez 1939 yılında beyaz perdeye aktarılmıştır.
 • Cem Gülbent
  İzmir’in Buca ilçesinde hayata merhaba dedikten sonra başlar Cem Gülbent’in hikâyesi. Ağustos onun için özel bir aydır. Hele ki takvimlerin yaprakları 16’sını gösteriyorsa, 82’den bu yana kaç yıl geçmiş diye bir kez daha sayar tevellüdünü. 23 Nisan İlköğretim Okulu, Buca Ortaokulu ve Buca Lisesi’ni bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde Fizik Bölümü öğrencisi olur. Fizikle mücadeleye harcadığı yıllar boyunca farklı yönlerini keşfeden Gülbent’in, özel ders verip harçlığını kazandığı öğrencilik döneminde “çılgın projem” olarak adlandırdığı “özel dersleri Türkiye genelinde verme” fikri, kendisini internet kullanımına yaklaştırır. Web tasarımını ve grafikerliği öğrenme fırsatı bulunca “Mesleğim neden bu olmasın?” diye kafa yorar ve kendini bu alanda geliştirmeye başlar. 2009 yılında CG Ajans adlı reklam şirketini kurar. Halen şirketinin başında olan Gülbent aynı zamanda edebiyatla ilgilenmekte ve Türkiye’nin birçok ilinde söyleşi ve imza günü düzenlemektedir.

  Cem Gülbent diyor ki, “İstediğim zaman hayatı sıradanlaştırabiliyorum. İstediğimde de dinlenmeye vakit bulamıyorum. Tam beş gün balık besledim. Sigaradan ve yalandan nefret ederim. Ayrıca evliyim ancak iki çocuk babası değilim.”
 • Cenab Şahabettin
  1870'te Manastır’da doğdu. Babasının Plevne'de şehit düşmesinden sonra ailesiyle İstanbul'a geldi. İlköğrenimini Tophane'deki Fevziye Mektebinde yaptı. Gülhane Askeri Rüşdiyesini bitirdi. Tıbbiye İdadisinden sonra 1890'da Askeri Tıbbiyeden mezun oldu. İhtisas yapmak üzere Paris'e gönderildi. .Paris’te dört yıl cilt hastalıkları ihtisası yaptı. Yurda döndükten sonra hekim yüzbaşı olarak Mersin, Rodos, Cidde’de karantina hekimliği ve sıhhiye müfettişliği yaptı. 1914’te emekliye ayrıldıktan sonra Darülfünûn’da "Batı Edebiyatı", "Fransız Dili", "Türk Edebiyatı Tarihi" dersleri okuttu.12 Şubat 1934’te beyin kanaması nedeniyle İstanbul’da yaşamını yitirdi. 14 Şubat'ta sade bir törenle Bakırköy Mezarlığı'nda kızı Destine Hanım'ın yanına gömüldü.
 • Charles Dickens
  (1812-1870) İngiliz romancı. Mutlu bir çocukluğun ardından, babasının hapse girmesi üzerine, on bir yaşında bir fabrikaya girerek çalışmak zorunda kaldı. Ailesinin durumu biraz düzelince iki yıl okula gitti. Bir süre noterin yanında çalıştı. 19 yaşında gazeteciliğe başladı. Londra hayatı üzerine yazılar yazdı. 1842'de ABD'ye, 1848'de Fransa ve İtalya'ya gitti. Londra'ya dönünce uzun ömürlü olmayan gazeteler çıkardı. Dickens, realist roman akımının öncülerinden sayılır. Romanlarındaki kişileri çevresinden seçmiştir. İşlediği konularda mizah ve acıyı birlikte yürütmüştür.
 • Cüneyd Suavi
  1948’de Adapazarı’nda dünyaya geldi. Yüksek öğrenime kadar bu şehirde okudu. Daha sonra (günümüzde Mimar Sinan Üniversitesi olarak bilinen) Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirip, ‘Yüksek Mimar’ unvanıyla Sakarya Üniversitesi’ne asistan oldu. Sonraki yıllar içinde profesörlüğe kadar yükselen yazarımız, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde de 4 yıl görev yaptı. Cüneyd Suavi’nin en tanınmış eseri, 3 ayrı ciltten oluşan ‘Hayatın İçinden’ adlı öykü kitaplarıdır. Ancak 30 yılda tamamlanan bu eser, kitabın tamamı veya bazı bölümleri ile 10 yabancı dile tercüme edilmiştir. Yazarın ‘Kırk Gram Tebessüm’ adlı kitabıysa, ‘edepli mizah’a ait nadide bir örnektir. Yazarın ‘Kesilen Gitar’ adlı eseri, onun çocukluk ve gençlik yıllarını anlatırken ülkemizin yaşadığı son 50 yıla ışık tutmaktadır. Kitap bu özelliğiyle Kültür Bakanlığı tarafından desteklenmiştir. Cüneyd Suavi’nin başka bir eseri de, gerçek hayattan alınan ‘İmdat, Âşık Oldum!’ adlı kitaptır. Bu kitapta ortaya konan İlahî ölçüler, on binlerce genç hanımın gönül yarasına merhem olmuştur. ‘Hazır Cevaplar’; dünya çapında tanınan önemli şahsiyetlerin zekâ pınarından doğan hazır cevapları ile insanların hayatını nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır. Yazarın bunlar dışında ‘İki Cihan Güneşi - Peygamberimiz’, ‘Gençlerin Gözünden Peygamber Efendimiz’, ‘Gül Kokulu Resulden Mucizeler’, ‘Cennetin Elçileri, Peygamberler Tarihi’ ve ‘Allah’ı Bildiren Bilmeceler’ adlı kitapları bulunmaktadır. Cüneyd Suavi, çocuklar için yazdığı tüm öyküleri, 4 ciltten meydana gelen ‘Baldan Tatlı Öyküler’ adıyla yayınlamıştır. Yazarın son eseriyse ‘Bediüzzaman’a Göre Cennet Nasıl Kazanılır?’ adlı kitaptır. Cüneyd Suavi, evli olup üç çocuk babasıdır.
 • Daniel Defoe
  İngiliz yazar ve gazeteci Daniel Defoe 1660’da Londra’da doğdu. Hollanda kökenli ailesi Protestan’dı. Kiliseye girmek üzere iyi bir eğitim alarak yetişti, ama tercihini ticarete atılmaktan yana kullandı. Yaşamı boyunca fırsat buldukça ticaretle ilgilendi, ancak hiç bir zaman zengin olamadı. Daniel Defoe siyasetle de ilgilendi. Tıpkı ticarette olduğu gibi, siyasi faaliyetleri de başını derde soktu. Bir yazısından dolayı hapse düştü ve hayatının en zor dönemini orada geçirdi. Bu durumdan kurtulmak için dönemin güçlü isimlerinden politikacı Robert Harley’nin koruması altına girdi. Siyasi inançlarını özgürlüğü için geride bırakan Defoe, bu acı tecrübeden sonra onu kim gözetirse onun yanındaydı. 24 Nisan 1731’de borçlu olduğu pek çok kişiden saklanırken hayatını kaybetti.1719 yılında yazdığı Robinson Crusoe ile ün kazandı. Robinson Crusoe pek çok eleştirmene göre yazılan ilk romandır. Defoe, bu açıdan çağdaş romanın babası olarak görülür. Hayatı boyunca borçları ve politika sahnesindeki tavırları nedeniyle eleştirilmiştir.Önemli eserlerinden bazıları: Robinson Crusoe (1719), Moll Flanders (1722), The True-Born Englishman (1701), Roxana (1724)…
 • Didem Demirel
  1986'da İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Seramik, Cam ve Çinicilik bölümünden mezun oldu. Çeşitli dergilerde öyküleri ve çizimleri yayımlandı. Çeşitli yayınevleri için son okumalar yaptı. Evli, iki çocuk annesi.
 • Doğukan İ̇şler
  1988 Antalya doğumlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sinema-TV, Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı. Yazarlık ve editörlük mesleğini sürdürüyor. Öykü, şiir ve denemeleri birçok dergide yayımlanan yazarın Öykü Yapım Çalışmaları adlı ilk öykü kitabı 2014 yılında, Rüya Kadar adlı ikinci öykü kitabı ise 2016 yılında okurla buluştu. Çocuklar, gençler ve yetişkinler için yazmaya devam ediyor...    
 • Eileen O’hely
  Avustralya, Melbourne doğumlu yazar, astrofizik doktorası yapabilmek için Sydney’e taşınır. Tezini yazdığı dönemde galaksilerle ilgili bilimsel yazıların çok uzağında olduğunu gören O’Hely, çocuklar için eğlenceli hikâyeler yazmaya daha çok vakit ayırdığını fark eder. Mezun olduktan sonra bilişim sektöründe çalışmanın yanı sıra İngilizce öğretmenliği ve spor yazarlığı da yaparak yazı yeteneğini geliştirir. Kitapları: Çılgın Kalem Penna ve Arkadaşları - Kalempiyat Oyunlarında Çılgın Kalem Penna ve Arkadaşları Gizli Görevde Çılgın Kalem Penna ve Arkadaşları Parlak Işıklar Altında Çılgın Kalem Penna ve Arkadaşları Safari Gezisinde Çılgın Kalem Penna ve Arkadaşları Uzay Macerasında Çılgın Kalem Penna ve Arkadaşları-Kötülüğe Karşı
 • Elenor H. Porter
  Elenor Porter 18 Aralık 1868’de ABD’de doğdu. Çocuk kitapları, macera hikâyeleri ve romantik kurgu türünde yazdı. En meşhur romanı Pollyanna’dır. İyimser, neşe saçan ve eğitici nitelikli yapıtlarıyla kısa sürede kendini sevdirdi. 21 Mayıs 1920 tarihinde ABD’de vefat etti.
 • Elif Alkan
 • Enis Temizel
  Manisa'da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Bölümü'nden mezun oldu. Birçok mizah dergisinde karikatür ve çizgi romanlar çizdi. Yurt içi ve yurt dışında birçok çizgi film, çizgi roman ve çocuk kitabı çalışmalarında bulundu. Birçok üniversitede misafir öğretim üyesi olarak tasarım ve multimedya dersleri verdi. Kendi yazıp çizdiği üç grafik romanının yanısıra, "Küçük Kayılar" serisini de hem yazmış hem de resimlemiştir.
 • Eoin McLaughlin
  Eoin McLaughlin, İrlanda’da doğdu ve Birleşik Krallık’a taşındı. Eşi ve yeni doğan bebekleriyle birlikte Londra’da yaşıyorlar. Birçok kitap yazdı ve yayımlanmaları için inanılmaz derecede heyecanlı. Sarılalım (The Hug) onun ilk resimli çocuk kitabı.
 • Eric Knight
  (1897 –1943) İngiltere doğumlu Amerikalı yazar. İngiltere’deki çocukluk yılları ve sadık köpeğinden ilhamla yazdığı Lassie isimli kitabı, yazarı dünya çapında üne kavuşturmuştur. Latince eğitimi alan Eric Knight, Iowa Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Lassie kısa bir hikâye olarak ilk kez 1938 yılında bir gazetede yayımlanmıştır. Bu ilk yayımdan iki yıl sonra asıl kitap raflarda yerini alır ve yine üç yıl sonra kitabın haklarını satın alan MGM şirketi Lassie’yi beyaz perdeye taşır. Lassie daha sonra da pek çok filme konu olmuştur. Eric Knight, Amerikan ordusu adına bulunduğu Güney Amerika’daki görevi sırasında, bir uçak kazasında hayatını kaybetmiştir. Kitapları: Lassie (Çocuk Klasikleri)
 • Esin Bacacı Taner
  1982 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi, Rus dili ve edebiyatı mezunu. Yurtdışında çeşitli ülkelerde dil üzerine eğitimler aldı. Bir süre kurumsal bir firmada yurtdışı satış departmanında çalıştı. Kendini bildi bileli çocukların dünyasını keşfetmeye çalışıyor. Bu amaçla hazırladığı bir blog sayfası var. Evli ve bir çocuk annesi.
 • Esra Ağaoğlu
  1979 yılında doğdu. Kitap okumaya babasının kütüphanesindeki kalın ve resimsiz kitaplarla başladı. Filmleri ve kitapları çok sevdiği için senarist olmaya karar verdi. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okudu. Durmadan yazdı. Belgesel ve reklam senaryoları, televizyon metinleri, radyo tiyatroları, hikâyeler... Çocuk kitaplarını anne olduktan sonra keşfetti. İyi yazılmış çocuk kitabının, 'büyük' kitaplardan daha samimi olduğunu, hayatın sırrını yakalamada daha mahir olduğunu fark etti. Ve çocuklar için de yazmaya başladı.
 • Esra Kireçci
  1976 yılında İstanbul’da doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Anadolu Ajansı’nda muhabir olarak çalışıyor. Evli ve 3 çocuk annesi.
 • Esra Korkmaz
  Çocuk Gelişimi Uzmanı-Çocuk kitapları yazarı Esra KORKMAZ,1984 yılında İstanbul ‘ da doğdu. İlk okul, orta okul ve lise eğitimini İstanbul da tamamladı. 2007 yılında Anadolu Üniversitesi Eskişehir Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. 2010 yılına kadar Üniversiteler ve Özel Danışmanlık Merkezlerinde psikoterapi, çocuk ve aile danışmanlığı eğitimi aldı. Temsili olarak şu an da İSMEK 'te Çocuk Gelişimi Öğretmenliği ve uygulamaları yapmakta olup Belediyelerin Gönüllü eğitim danışmanlığı hizmetlerin de bulunarak " Veli-Çocuk-Okul işbirliği" üzerine seminer çalışmalarına destek vermektedir. MEB’na bağlı anaokullarında öğretmenlik yapmış olan yazar Özel Okullarda "Eğitim koordinatörü - müdürlük" görevlerinde bulunmuştur. Öğretim yöntem ve teknikleri üzerine eğitimcilere yönelik yayınları bulunmaktadır..Okul Öncesi alan da eğitim sistemleri ve modellerini araştırmakta olan yazarın ilk eğitim seti 2008 yılın da Alpino Okul Öncesi Yayınları‘nda yayınlanmıştır. Birçok eğitim setleri, kavram kitapları ve eğlendirici-öğretici nitelikte etkinlikleri kapsayan kitapları bulunmaktadır. Çocuk eğitimine gönül vermiş olan yazar çocuklar için kitaplar yazmaya devam ediyor... Yazar Esra Korkmaz, evli ve bir çocuk annesidir.
 • Ezop .
  (620–564 MÖ) Antik Yunan masalcı. Ezop'un yaşamıyla ilgili bilgiler kesin değildir. Bir söylentiye göre Trakya'da doğmuş, bir süre köle olarak yaşamış, azat edilince birçok yolculuk yapmıştır. Ancak Ezop'un bugünkü Emirdağ yakınlarındaki Amorium kentinde doğup büyüdüğü de dile getirilmektedir. Ezop masallarının bilinen en eski derlemesi, MÖ 16. yy'da hazırlanmış, bu derleme daha sonra, MS I. yüzyılda Latince ve Yunanca olarak yeniden kaleme alınmıştır. Ezop Masalları 17. yüzyılda La Fontaine'in fabllarına esin kaynağı olmuştur.
 • Fatma Işık
  1975 yılında Rize’de doğdu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliğini bitirdi. Öğretmenliğe ve öğrenmeye gönül veren biri olarak 15 yılı aşkın bir süredir edebiyat öğretmenliği yapmaktadır. Aynı zamanda “Yazarlık Eğitimi”, “Grup Eğitimi” ve “Dikkat Eğitimi” alanında programlar geliştirmekte ve bunların eğitimini vermektedir. Bunun yanında muhtelif yayın evlerinde metin yazarlığı ve ulusal çocuk dergilerinde yayın hazırlığı yapan yazarın farklı yayın evlerince yayınlanan masal ve hikâye kitapları bulunmaktadır. Evli ve iki kız çocuğu annesidir.
 • Fatma İşler
  1991’de Konya’da doğdu. Selçuk Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünü bitirdi. Öykü yazmaya küçük yaşlarda başladı. Üniversite yıllarında yazdığı öyküler çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlandı. Öğretmenliğe başladıktan sonra çocuk edebiyatıyla da ilgilenmeye başladı ve çocuklar için bir şeyler yazmak istedi. Doğa ve çocuk sevgisinden yola çıkarak “Noktacık”ı yazdı. Yaprak toplamak, kaneviçe işlemek gibi hobileri olan yazar çocukları ve kedileri çok seviyor.
 • Felix Salten
  (1869–1945) Avusturyalı yazar ve eleştirmen. Budapeşte’de doğmuş fakat ailesinin Viyana’ya göç etmesi dolayısıyla bu şehirde büyümüştür. Babasının iflasından sonra 16 yaşından itibaren çalışmak zorunda kalan Salten, gazetecilik mesleğine adım atar. İlk öyküleri 1900 yılında yayımlanan Salten, ölümüne değin yılda ortalama bir kitap olacak şekilde kitap üretmeyi sürdürmüştür. Salten’in en tanınmış eseri Bambi (Bambi. Eine Lebensgeschichte aus dem Walde), 1923 yılında yayımlanmıştır. 1942 yılında sinemaya uyarlanan Bambi, o yıllardan bu yana tüm dünyada bilinen bir çocuk edebiyatı karakteridir.
 • Fiona Watt
  İngiliz yazar ve çocuk kitapları çizeri. Exeter Üniversitesi’nde Psikoloji, Sanat ve Tasarım eğitimi aldı. Üniversite sonrasında, araştırmacı ve yazar olarak, eğitim materyalleri hazırlayan bir şirket için çalıştı. Ayrıca beş yıl boyunca öğretmenlik yaptı. Watt, 1989 yılında Usbourne Yayınevi’nde yayıncılık hayatına yardımcı editör olarak adım attı. Sırasıyla kıdemli editörlük ve yönetici editörlük yaptı. 2003’te Usbourne Yayın Yönetmenliği görevine getirildi. Watt, okul öncesi kitaplar, özgün eserler, sanat ve etkinlik kitapları konularında çalışmaktadır.
 • Gamze Alıcı
  Nasrettin Hoca kitaplarının yazarı olan Gamze Alıcı bir çok etkinlikte Masalcı Abla olarak çocuklarla buluşmuştur.
 • Grimm Kardeşler
  Jacob Grimm (1785–1863) ve Wilhelm Grimm (1786–1859), folklor araştırmacısı akademisyen ve yazar kardeşler. Avrupa genelinde derledikleri masallarla tanınmışlardır. Dilbilim konusunda çalışmış ve bir Almanca sözlük de hazırlamışlardır. Dokuz çocuklu bir ailenin içinde büyüyen ve küçük yaşta önce babalarını sonra da dedelerini yitiren Grimm Kardeşler, varlıklı akrabaları sayesinde iyi bir eğitim almışlardır. 1807 yılından itibaren eski dillerin Almanca ile ilişkileri ve ilkel folklor unsurları üzerinde yıllar süren akademik çalışmalarda bulunmuşlardır. Grimm Kardeşler, bugün masallar konusunda referans kabul edilen metinler derlemişlerdir.
 • Gülşen Arslan Akca
  İlkokul birinci sınıfta öğretmenimin "Yıldızları neden gündüz göremeyiz?" sorusuna "Yıldızlar gündüzleri uyudukları için göremeyiz öğretmenim." cevabıyla başladı maceram. Annemin okula çağrılması ikinci aşamasıydı. Sanırım biraz sinirlenmişti öğretmenim... Herkes gibi küçük yaşta yazıp çizmeye başlayamadım ama çok sordum, çok sorguladım. Tüm cevapları ceplerimde biriktirdim. Gözlem yapmayı, izlemeyi çok sevdim. En çok da gökyüzünü ve yıldızları izlemeyi sevdim. Sonsuz boşluk; sonsuz hayaller demekti benim için. Sonrasında okullar okulları takip etti, okullar da hayalleri takip etti. Hayallerim Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım bölümüne taşıdı beni. Okulumu bitirdikten sonra İstanbul’da bir atölye açtım kendime. Herkesin kendine ait bir yeri olmalıydı hayal kurabileceği.Bir cebimde çizgilerim, bir cebimde kelimelerim, elimde kalemim, aklımda hayallerim çocuk kitapları arasında buldum kendimi…
 • Gürsoy Düzenli
  12 Aralık 1974’te Almanya’nın Hamburg şehrinde dünyaya geldi. İlkokulu Almanya’da Theodor Haubach Schule ve Gesamtschule Altona okullarında okudu. 1986’da Türkiye'ye kesin dönüş yaptı. Ortaokul / Lise’yi İstanbul’da Bahçelievler Anadolu Lisesi’nde okudu. Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü mezunu olan yazar, mezun olduktan sonra birçok okulda öğretmenlik yaptı... Üniversitede tanıştığı eşiyle 2002’de evlendi. İdil ve Defne adında iki kız çocuğu babası olan yazar, İstanbul’da öğretmenlik mesleğini yapmaya ve keyifle okunacak çocuk kitapları yazmaya devam ediyor.
 • Gwenaelle Boulet
 • Haktan Kaan İçel
  1984 yılında İstanbul’da doğan Haktan Kaan İçel, öğretim hayatını aynı şehirde devam ettirdi. Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Sinema-TV bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli kısa film çalışmalarında bulundu. Dizi sektöründe çeşitli dizilerde senarist olarak yer aldı. 2002 yılında Mahzen Öykü Yarışması’nda “Kalplerdeki Mutluluk Masalı” adlı yazdığı öyküsü birinci seçildi. Aynı öykü 2003 yılında “Ölümsüzler” adlı antolojide yer aldı. "Öğrenciliğin Kitabını Yazdık, Üstelik Kopya Da Çekmedik" adlı mizah kitabının yazarlarından biri oldu. 2006 – 2014 tarihleri arasında Xasiork Öykü ve Roman Yarışmaları jürilerinde yer alan Haktan, son yıllarda çocuk ve gençlik yazını ile de ilgilenmektedir. “Xasiork Dergi”, “Zifir”, “Genç Haberler”, “Genç Kalemler”, “Come” gibi dergilerde yazıları ve öyküleri yayınlandı. “Kült, Kitsch, Klişe”, “sinemasal dünya” ve “bakınız” adlı bloglarda sinema yazıları yayınlanan yazar, belli aralıklarla bu dergilere yazmaya devam etmektedir.
 • Hans Christian Andersen
  Hans Christian Andersen, 2 Nisan 1805 yılında Danimarka Odense'de doğdu. Danimarka'nın en tanınmış yazarı ve dünyanın en büyük masalcılarından biridir. 1816'da ölen bir ayakkabı tamircisinin oğludur. Kendi başına bir kukla tiyatrosu açtı, kuklalarının elbiselerini kendi dikti. Kuklalarına Shakespeare ile Hölberg'in oyunlarından parçalar oynatırdı. Eserlerinin arasında en çok tanınanı "Andersenin Masalları" adlı kitaptır. Asıl başarısını "Kibritçi Kız", "Küçük Claus ve Büyük Claus" ve "Güzel Prenses ve Bezelye" gibi masalları içeren "Çocuk Masalları" (1835) kitabıyla yakaladı. 1875'te Kopenhag'da hayata veda etti.
 • Hatice Güloğlu
  İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Küçükçekmece’de tamamladı. Hafızlık eğitimi aldı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi ardından da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Çocuk Eğitimi ile ilgilendi; bu konuda çeşitli çalışmaların içerisinde bulundu. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak Ortaokul ve Liselerde öğretmenlik yaptı. Halen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde “İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği” alanında yüksek lisans yapmakta olan yazar, aynı zamanda eğitim öğretim çalışmalarına da devam etmektedir.
 • Hekimoğlu İsmail

  Asıl adı Ömer Okçu’dur. 1932 yılında Erzincan’da doğan Hekimoğlu İsmail, müstear adını Hekimoğlu lakabıyla tanınan dedesi İsmail Efendi’den aldı. Babası Fahri Efendi, Kazım Karabekir Paşa’nın ordusunda uzun yıllar askerlik yapmış ve İstiklâl Madalyası kazanmıştı. Annesi, Kemahlı Mahbube Hanım, bir Osmanlı hanımefendisiydi.

  Ömer Okçu, ilkokul birinci sınıfa giderken, 12 Aralık 1939 gecesi yaşanan büyük Erzincan depreminde göçük altında kaldı ve yaralı olarak kurtarıldı. Ağabeyi Hakkı ile kız kardeşi Bedriye’yi bu depremde kaybeden yazarımız, o kışı ailesi ile çadırda geçirmek zorunda kaldı. Ancak bir yıl sonra okuluna dönebilen Ömer Okçu, 1946’da ilkokulu, 1950’de ortaokulu çok zor şartlar altında bitirdi.

  Ortaokulu bitirdiğinde, yerde bulduğu gazete parçasında bir ilan gördü. Zırhlı Birlikler Okulu’na askeri öğrenci aranıyordu. Depremden sonra maddi sıkıntı içinde olan ailesine bir an önce destek olmak maksadıyla, astsubay olmaya karar verdi. Az bir harçlık ve bir tahta bavul dolusu peksimetle yola çıktı. Bu yolculuk, toplam 22 yıl sürecek askerlik hayatının da başlangıcıydı.

  1952’de Nihal Atsız’ın teşvikiyle bir yandan milliyetçi kitap ve dergileri, bir yandan da Batı klasiklerinin büyük bir bölümünü okudu. Sefiller ve Monte Cristo Kontu en çok etkilendiği kitaplar oldu. 1953’teSerdengeçti ve Büyük Doğu dergileriyle tanıştı. O güne kadar hiçbir dinî eğitim almayan ama dergilerde okuduğu İslami hayattan etkilenen Ömer Okçu, bu konuda araştırmalar yaptı. İlk işi Ömer Nasuhi Bilmen’in ilmihalini okuyup namaza başlamak oldu. Bu dönemde sık sık camilere gitti ve tanıştığı hocalara sorular sordu.

  Yine aynı dönemde Said Nursi’nin dinî kitaplar yazdığını ve bu yüzden hapiste olduğunu öğrendi. Bundan çok etkilenip Risale-i Nurları okumaya ve anlamaya çalıştı.

  Necip Fazıl tarafından neşredilen Büyük Doğu dergilerini satın alıp otobüslere, vapurlara, trenlere bırakmaya başladı.

  1954’te kendi kendine Kur’an okumayı, Osmanlı Türkçesini ve yardımcı kitaplarla İngilizceyi öğrendi. Sık sık Sahaflar Çarşısı’na uğramaya başladı. Zaman zaman Zeyrek Camii’nde Mehmed Zahid Kotku Efendi’nin sohbetlerine katıldı.

  1956 Ağustos’unda Erzurum-Kandilli 6. Zırhlı Tugay’a tayini çıktı. Bu dönemde hafta sonları Mehmed Kırkıncı Hoca’nın, Erzurum Murat Paşa Camii’ndeki sohbetlerine katıldı.

  1958’in başlarında Tarihçe-i Hayat’ın basıldığını öğrendi ve bir grup arkadaşıyla birlikte Emirdağ’da Bediüzzaman’ı ziyaret etti.

  Tuzla Uçaksavar Okulu’nda katıldığı 6 aylık kursu başarıyla tamamlayan Ömer Okçu, Amerika’ya füze eğitimi almaya gitti.

  Amerika’dan Necip Fazıl’a yazdığı mektup Büyük Doğu’da yayınlanınca bu dergideki yazarlığı başlamış oldu.

  Türkiye’ye döndükten sonra 1959 yılında evlendi. Ümraniye’deki evinde geceleri gizli gizli Minyeli Abdullah romanını yazdı. Roman ilk defa 1965’te Babıali’de Sabah gazetesinde neşredildi.

  1967’de yayın hayatına başlayan İttihad gazetesinde “His ve Fikir” başlığıyla 1971’e kadar köşe yazıları yayımlandı.

  Hekimoğlu İsmail imzasıyla yayımlanan Minyeli Abdullah romanından dolayı evi arandı, pek çok defa sorgulandı. Bunca baskınlara, sorgulara rağmen yazmaktan vazgeçmedi. 1972 yılında ordudan emekli oldu.

  1972’te Yeni Asya gazetesinde makaleleri neşredildi.
1974’te İstanbul’da kurduğu Türdav Basım Yayın Ticaret Limited Şirketi’nde genel müdürlük yaptı.

  1976 yılının Ocak ayında Sur Dergisi’ni çıkardı. Dergide on farklı isimle yazılar yazdı. Aynı yıl Hizmet Vakfı’nın müdürlüğünü üstlendi; Risale-i Nurlar’ı bastırmaya başladı. Böylece Sözler Yayınevi kurulmuş oldu. Ardından “Tevafuklu Kur’an”ın ilk basımını gerçekleştirdi.

  Yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce konferans verdi. 1982’de arkadaşlarıyla birlikte Timaş Yayınevi’ni kurdu.

  Minyeli Abdullah romanı 1989’da filme çekildi. Yücel Çakmaklı’nın yönettiği ve iki bölüm halinde gösterilen film, döneminin gişe rekorlarını kırdı.

  1992 yılında yayımlanan “Demek ki Öyle” başlıklı, imam hatip lisesi öğrencilerinin askeri okullara alınmasını savunduğu yazısından dolayı ağır ceza mahkemesinde yargılandı. Aynı yıl Bayrampaşa ve Şile Cezaevlerinde beş hapis yattı.

  1994’te Harran Üniversitesi Fahri Edebiyat Doktorası unvanına layık görüldü.

  Hekimoğlu İsmail, 3 Şubat 2002 Pazar günü Eyüp Sultan Camii’nde sabah namazı kılarken beyin kanaması geçirdi ve yoğun bakıma alındı. Dört buçuk ay sonra hastaneden evine taburcu edildi.

  Hastalık sonrası sol kolunu ve bacağını kullanmakta zorluk çeken Hekimoğlu İsmail, kitap çalışmalarına, köşe yazılarına kaldığı yerden devam etti.

  Menan Cinleri ismiyle yazdığı hikâye kitabı, tiyatroya uyarlandı. Tercüman Çocuk dergisinde yazdığı yazıları daha sonra çocuk kitabı olarak yayımlandı.

  Hekimoğlu İsmail okumaya, yazmaya ve konferanslarına devam ediyor.

  Yayımlanmış Eserleri

  Romanları: Minyeli Abdullah, Maznun, Sibel, Bir Deliyle Evlendim, Firavun’un Öldüremediği Musa’dır, Cumhuriyet Çocuğu.


  Hikâyeleri: Menan Cinleri, Hayata Düşülen Dipnotlar.


  Biyografi: 100 Soruda Bediüzzaman, Mehmed Akif ’e Göre Dün Bugün Yarın 

  Şiir Derlemesi: Sevdalı Şiirler-1, Sevdalı Şiirler-2

  Düşünce: Derdimi Seviyorum, Güneşi Arayan Adam, Sonsuza Yürüyüş, Müslüman ve Para, Mum, İnsan Bu, Bir Millet Uyanıyor, Düşünceler, Yapraklar, Tefekkür,
Akıl ve Gerçek, Neye Nasıl İnanırım?,Ölüm Yokluk mudur?, İyiliğin Kaynağı, Mecnun Gezenin Leyla’sı, İyi Günde Kötü Günde Evlilik, Allah Kullarıyla Nasıl Konuşur?, Allah’a Yaklaştıran Ameller, Zamanın Efendisi Bediüzzaman, His ve Fikir, Bir Işık Görüyorum, Yüzyıllık Müjde, Genç Arkadaşıma Mektuplar, Müslüman Darbeci Olmaz.


 • Herve Tullet
  Herve Tullet, 2010 yılında basılan bol ödüllü Binbir Oyun yazarı ve illüstratörü. Hermes tasarımlarından çocuk kitaplarına uzanan bir geçmişi olan Tullet, çocukların hayal gücünü harekete geçirecek birçok kitap hazırladı. Kitapları dünya çapında pek çok ödül topladı.
 • Howard Pyle
  Çocukluk yıllarında Philadelphia'da küçük bir sanat okulunda okudu. 1876'da illüstratörlük kariyerine başlayan Pyle’ın öyküleri ve resimleri dönemin ünlü dergilerinde yayımlandı. İllüstrasyonları kendisine ait olan pek çok öykü ve roman yazan Pyle’ın ayrıca, Kral Arthur ve şövalyeleriyle ilgili efsanelerden yola çıkarak yazdığı kitapları da bulunmaktadır. Robin Hood'un yazarıdır.
 • İsmail Bilgin
  İsmail Bilgin 1964'te Gelibolu’nun Evreşe nahiyesinde doğdu. İlkokul ve ortaokulu burada bitirdikten sonra liseyi Gelibolu’da okudu. 1984'te İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği'ni kazandı. Fakülteyi 1988'de bitirip yüksek lisansını yaparken 1990'da mezun olduğu okula asistan olarak geri döndü. 1993'te yüksek lisansını, 1999'da doktorasını tamamladı. 2000'de, kendi isteğiyle üniversiteden ayrılıp bir kamu kuruluşunda çalışmaya başladı. Küçüklüğünden beri okuma yazmaya karşı büyük tutkusu olan yazar, 2000'de Ömer Seyfettin Hikâye yarışmasında İstanbul Depremi’ni anlattığı “Ne Oluyor Dendiği Zaman” adlı hikâyesi ile birinci oldu. Bu tarihten itibaren artan bir gayretle yazı hayatını sürdüren İsmail Bilgin, 2014'te Eskader tarafından tarih dalında Kut’ül Amare romanıyla; 2015'te de Yazarlar Birliği tarafından tarihî roman dalında ilk defa verilen büyük ödüle Çanakkale Romanları/Araştırmaları sebebiyle layık görüldü. Daha çok yakın tarih konularını, özellikle de 1. Dünya Savaşı dönemini ele alan eserlerle çocuklarda tarih bilincinin oluşmasına katkıda bulunmak için tarihî hikâyeler ve gençlik romanları yazdı ve yazmaya devam ediyor.
 • Jane Bull
  Jane Bull Londra'da eşi ve üç çocuğuyla birlikte yaşamaktadır. Dünyaya çocuk gözüyle bakabilmek isteyenler O'nun kitaplarıyla bunu başarabilirlerler. Hem çocuklar hem de yetişkinler için hazırladığı ödüllü aktivite ve el işi kitapları keyifli zaman geçirebilmek için biçilmiş kaftan.
 • Jean de La Fontaine
  1621 yılında Fransa’da dünyaya gelmiştir. Özellikle fabl türünde verdiği eserlerle bilinen Jean de La Fontaine, ismini de bu tarzda yazdığı özgün eserlerle duyurmuştur. Eserleri birçok dile çevrilen bu yazar, 1695 yılında Paris’te hayatını kaybetmiştir.
 • John Kelly
  Antik Mezopotamya'da kil tabletin icat edilmesinden beri kitaplar tasarlıyor, yazıyor, çiziyor. Şimdilerde ise bilgisayar ekranına bağırıyor, kurşun kalemlerinin ucunu sonsuza kadar açıyor ve not defterinin boş sayfalarına bakıyor. Tam zamanlı bir ilham perisi olan eşiyle Güney Londra'da yaşıyor.
 • Jonathan Swift
  İngiliz edebiyatının büyük hiciv ustası Swift, 30 Kasım 1667'de İrlanda'nın başkenti Dublin'de doğdu. 1689'da Trinity College'ı bitirdi ve İngiltere'ye gitti. Siyasetçi ve yazar Sir William Temple'ın sekreteri oldu. Jonathan Swift'in yaşamında William Temple'ın etkisi önemlidir. O yılların kültürel ortamıyla ve etkili kişileriyle tanışıklığı onun sayesinde olmuş, Oxford Üniversitesi'nde lisansüstü eğitimi yapmasını yine Temple teşvik etmiştir. 1726 yılında tamamladığı 'Gulliver'in Gezileri' ile de tüm zamanlara yayılan bir ün kazandı. Jonathan Swift, 19 Ekim 1745'de İrlanda'da öldü.
 • Jules Verne
  Jules Gabriel Verne 8 Şubat 1828’de Fransa, Nantes’de dünyaya geldi. Verne zengin bir ailede dünyaya gelmişti ve babası onun kendisi gibi avukat olmasını istiyordu. Babasının mesleğini devam ettirmek istemeyen Verne hikâye ve oyun yazmak için kısa süre sonra avukatlığı bıraktı. Daha sonra "Dünya’nın Merkezine Yolculuk", "Denizler Altında Yirmi Bin Fersah" ve "Seksen Günde Devriâlem" gibi eserler ortaya koydu.
 • Kadriye Baldık
  Dinimi Öğreniyorum Serisi'nin Üç yazarından biri. Kitapları başta ingilizce ve almanca olmak üzere çeşitli dillere çevrildi.
 • Lev Tolstoy

  Toprak sahibi soylu bir ailenin oğlu olarak 28 Ağustos 1828’de doğdu. 16 yaşında Kazan Üniversitesi’ne başladı, ama resmi eğitime duyduğu tepki nedeniyle okulu bırakıp çiftliğe geri döndü. 24 yaşında orduya katılıp bir süre subaylık yaptı, ama savaşa duyduğu nefret dolayısıyla onu da bıraktı ve 29 yaşında Avrupa seyahatine çıktı. Bu yolculukta Proudhon’la tanıştı. Eve döndüğünde köylü çocuklar için bir okul açıp alternatif bir eğitim sistemi kullandı. 1869’da Savaş ve Barış’ı yayımladıktan sonra bunalıma girdi ve manastıra çekildi. Ömrünün sonlarına doğru sade bir hayat yaşamaya başladı. 1910 yılında 28 Ekim gecesi evini terk etti. 10 gün sonra bir tren istasyonunda hayatını kaybetti. Shakespeare’den sonra eserleri en çok çevrilen yazardır. Rus edebiyatının en büyük isimlerinden olan Tolstoy’un başlıca eserleri şunlardır: Çocukluğum, Ivan Ilyiç’in Ölümü, Kazaklar, Savaş ve Barış, Anna Karenina, Diriliş, Hacı Murat…

 • Lewis Carrol
  Charles Lutwidge Dodgson (27 Ocak 1832 - 14 Ocak 1898) ya da daha çok tanındığı takma adıyla Lewis Carroll, ünlü İngiliz yazar, matematikçi, mantıkçı, Anglikan papazı ve fotoğrafçıdır.Carroll'ın en ünlü eserleri; Alice's Adventures in Wonderland ("Alice Harikalar Diyarında") ve onun devamı olan Through the Looking-Glass ("Aynanın İçinden") adlı kitapları ve "The Hunting of the Snark" ve "Jabberwocky" adlı şiirleridir ve hepsi absürt edebiyatın örneklerindendir. Kelime oyunları, mantık ve fantazideki yeteneği sayesinde ün kazanmıştır. Ancak bunun ötesinde, eserleri modern kültüre iyice yerleşmiştir. Birçok sanatçıyı, direkt olarak etkilemiştir. Kuzey Amerika, Japonya, İngiltere ve Yeni Zelanda başta olmak üzere, dünyanın birçok yerinde, sadece Carroll'ın eserlerinin zevkle okunması ve daha da yaygınlaştırılması ve hayatının araştırılmasına adanmış kuruluşlar vardır.
 • M. Özgür Akpolat
  Özgür AKPOLAT 1979, İstanbul. 15 yıl boyunca birçok ajansta sanat yönetmeni olarak reklamcılık yaptı. Bununla birlikte online mecralarda kısa hikayeler, denemeler yazdı. Uzun yıllar küçük kızı tarafından resimli çocuk kitaplarına maruz kaldı. Bu durum onun üzerinde geri dönüşü mümkün olmayan bir mutasyona neden oldu. Bu dönüşümün sonunda, bir sabah hamam böceği olarak uyanmadı elbette, fakat çocuklara hikayeler yazıp, çizen birine dönüşmüştü artık. Hiç vakit kaybetmeden çocuk kitaplarında anlatılan gezegenlerden birine taşındı. Bu gezegenden dünyadaki tüm çocuklar için, durmadan yazıp çiziyor şimdi.
 • Madame de Beaumont
  (1711–1780) Tam adı Jeanne Marie Le Prince de Beaumont olan Fransız eğitimci ve romancı. Uzun yıllar İngiltere’de yaşamıştır. Yazarın öğretmenlik kariyeri çocuklara doğru eğitsel mesajları nasıl vermesi gerektiği konusunda deneyim kazanmasını sağlamıştır. Bu sayede Beaumont, eğitici nitelikli ve erdemleri anlatan öyküler kaleme alır. İlk çalışması 37 yaşındayken yayımlanan yazar, kariyerini okul kitapları yazarak sürdürmüştür.
 • Manica Musil
  Born in Ptuj. At first she wanted to study piano, but soon changed her interest in other field of artistic creativity, in architecture. After graduation, her first building Municipal Building in Gorisnica (Slovenia) won international award Grand Prix at the international architectural competition ‘Leonardo’ for young architects of II. region UIA for the best realisation in Minsk, 2005. Meanwhile, she also won some awards in graphics. From 2002 till 2006 she published 11 Slovenian stamps. After the birth of first child (out of three), she expanded her creativity and began to write stories and poems. From 2011 till 2015 she published 6 authorial children books for different distinguished Slovenian publishers. After two of them, Two Little Architects and Magic Pencil, the project of Urban Children Installation was based, which was under the auspices of the European Capital of Culture 2012. The goal of the project was the inclusion of children into the open urban space(s), where children's creations are put on display for the public audience. Based on the one of her book, The Naughty Pigs, there will be a play in the Puppet Theatre in Maribor next year. Her books are more and more world widespread: one of her book was published in Brazil in 2014, and in 2016 she'll publish at least four books also in China. In the last two years she received first awards for illustrations: in 2014 she was among the winners of COW ILLUSTRATION FESTIVAL 2014, TOP 10 ILLUSTRATORS, Dnepropetrovsk, Ukraine, and in 2015 she got MERIT at the 3x3 Magazine International No.12 Picture Book Show, New York, USA. Animals from her books are inspirations for her everlasting aspiration to re-make them into installations for galleries or public spaces. Why not even parks… It is most probably her educational background in architecture that makes her perceive her books rather more as projects than simply as books. At last she remarks: 'When I will be old (which I'll probably never be) I want to have my own picture book museum. Eric Carle has it, there is one in Japan, why not third one.'
 • Marie Aubinais
 • Marie Burlington
 • Marikka Tamura
 • Marko Kitti
 • Mary Maspes Dodge
  Annesi Sophia Furman, babası ise Prof. James Jay Mapes'tir. 1859'da babasına iki tane dergiyi basmasına (The Working Farmer,United States Journal) yardımcı olmak için yazar ve editör olarak işe girdi. Birkaç yıl sonra yazdığı hikâyeleri "The Irvington Stories" isimli kitapta topladı, kitap Mary Maspes Dodge için büyük bir başarı oldu. Daha sonra ise Dünya Klasiklerinden biri sayılan "Gümüş Patenler"i yazdı. Sonraki yıllarda birkaç derginin editörlüğünü yaptı. Çocuklar için çıkardığı dergisi "St. Nicholas Magazine" en başarılı dergilerden biri oldu. Yazar 1905'te yaşamını yitirdi.
 • Matthieu De Laubier
 • Maya Mizuno
  Aslen Japonyalı olan Maya Mizuno, Tokya’da lisans eğitimini tamamlamıştır. Sonrasında Tayland’da insan kaçakçılığının yüksek olan bölgelerinde, kadın ve çocukları destekleyen projeler geliştiren kuruluşlarda çalıştı. Kosta Rika Barış Üniversitesi ve Filipinler Manila Üniversitesi’nden yüksek lisansı bulunuyor.
 • Mehmed Akif Ersoy
  1873 Aralık ayında İstanbul-Fatih’te dünyaya geldi. Babası, Arnavutluk’un İpek kazasından, Fatih Medresesi müderrisi Temiz Tahir Efendi; annesi ise, Tokat’a yerleşmiş Buharalı bir aileye mensup Emine Şerife Hanım’dır. İlköğrenime Emir Buhari mahalle mektebinde başladı. Burada iki yıl okuduktan sonra 1879’da Fatih ibtidaisine girdi. Bir taraftan da babasından özel dersler aldı. 1885’te Fatih Merkez Rüşdiyesi’ni bitirdi. Mülkiyenin idadi kısmına üç yıl devam ettiyse de, babasının ölümü üzerine hayata bir an önce atılabilmek için Mülkiye Baytar Mektebi’ne girerek 1893’te birincilikle mezun oldu. Ziraat Nezareti’nde umum müfettiş muavinliğiyle memurluğa başladı. İstanbul, Edirne, Anadolu ve Rumeli’nin çeşitli yerlerinde görev yaptı. Bu sıralarda, sekiz-on yaşlarında başladığı hafızlığını tamamladı. Bir yandan da Halkalı Ziraat ve Çiftlik Makinist Mektepleri’nde hocalık yaptı. II. Meşrutiyetin ilânından sonra Ebulûlâ Mardin ve Eşref Edib’le birlikte, şiir ve makalelerini yayımladığı Sırat-ı Müstakim dergisini çıkarmaya başladı. Aynı yıl, İstanbul darulfünun edebiyat şubesi Osmanlı Edebiyatı müderrisliğine getirildi. Bir taraftan da, üyesi bulunduğu, İttihat ve Terakki’nin Heyet-i İlmiye’si adına cemiyetin Şehzadebaşı klübünde Arap Edebiyatı ve Tercüme Usulü dersleri verdi. Baytar Mekteb-i Âlîsi Mezunları Cemiyeti başkanlığında ve Daru’l-Hilâfeti’l-Aliyye Medresesi Türkçe-edebiyat muallimliğinde bulundu.Balkan Savaşı yıllarında kurulan (ileride Kurtuluş Savaşı’nın teşkilatlanmasında önemli bir rol oynayacak olan) Müdafaa-i Milliye Cemiyeti’nde heyet-i tenviriye umumi katibi olarak görev aldı. Savaş sonrasında halkı canlı tutmak ve ümitsizliğe düşmekten korumak amacıyla İstanbul’un büyük camiilerinde (metinlerini dergisinde yayımladığı) vaazlar verdi. 1913 sonlarında İttihat ve Terakki merkez-i umumi üyesi oldu. Sebilürreşad adını alan dergisi de zaman zaman hükümet tarafından kapatıldı.1914 yılı başlarında Abbas Halim Paşa’nın desteğiyle Mısır ve Medine’de iki aylık bir seyahat yaptı. Aynı yılın sonlarında Teşkilat-ı Mahsusa adına çalışmalarda bulunmak üzere Berlin’e gitti. Batı’yı yakından tanımasına fırsat veren bu vazifede, İngiltere ve Rusya adına savaşırken esir düşmüş müslüman askerlere bağımsızlarını kazanma yolunda faaliyet göstermelerine yönelik telkinlerde bulundu. Mayıs-Ekim 1915 ayları arasında, yine Teşkilat-ı Mahsusa’nın görevlendirmesiyle, kabilelerin Şerif Hüseyin’e karşı Osmanlı’nın yanında yer almalarını sağlamak üzere gönderilen Kuşçubaşı Eşref Bey idaresindeki heyette yer alarak, Necid bölgesinde dolaştı. 1918 Temmuz’unda, Şerif Ali Haydar’ın daveti üzerine Lübnan’a gitti ve İzmirli İsmail Hakkı Bey’le birlikte bir süre burada bulundu. Dönüşünde Daru’l-Hikmeti’l-İslamiye’nin başkatipliğine, 1920 Ocak ayında da asli üyeliğine getirildi. Yine bu sıralarda, aynı kuruluşun yayın organı olan Ceride-i İlmiye’nin idaresini üstlenmesinin yanısıra İstanbul darulfünununda Kamus-ı Arabi heyeti üyeliğini de yürüttü.Anadolu’da milli hareketin başlamasıyla, 1920 Şubat ayında Balıkesir’e giderek Zağanos Paşa Camii’nde ve çeşitli yerlerde halkı birliğe ve savaşa çağıran vaazlar verdi. Bilahare, heyet-i temsiliyenin davetine uyarak Ankara’ya geçti (24 Nisan 1920). Hacı Bayram Camii’ndeki vaazından dolayı Daru’l-Hikme’deki görevine son verildi. Mustafa Kemal Paşa’nın teklifi ile, 1920 Haziran ayında Burdur’dan mebus seçildi. Cephelerde ve Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde milli mücadeleyi destekleyen, askere ve halka direniş ruhu veren vaazlarda bulundu. Ankara’da çıkarmaya başladığı dergisinde yayımlanan bu vaazlardan bazıları risale şeklinde bastırılarak cephelerde ve Anadolu’da dağıtıldı. 1921 Mart ayında, mükafat şartının kaldırılmasıyla kabul ettiği yarışmaya gönderdiği şiiri, istiklâl marşı olarak kabul olundu. İkinci dönemde aday gösterilmediğinden meclise giremedi.Kadim dostlarından Abbas Halim Paşa’nın daveti ile, 1923-25 arasında kışları Mısır’da geçirdi. 1925’ten itibaren sürekli bu ülkede ikamet etmeye başladı. Bu sırada, 1925’te üzerine aldığı Kur’ân-ı Kerim’i tercüme işini bitirdi ve umduğundan da güzel bulduysa da, namazların bu tercümeyle kıldırılacağı endişesiyle teslim etmedi. Bu yıllarda Mısır Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı dersleri verdi. 1933 yılı sonlarında, daha önce altı kitabını bastırmış olduğu Safahat’ın son kitabı olan Gölgeler’i neşretti.1935’te rahatsızlanması üzerine önce bir aylığına Lübnan’a gitti, oradan (Fransız idaresindeki) Antakya’ya geçti. 17 Haziran 1936’da İstanbul’a geldi. Bir süre Nişantaşı Sağlık Yurdu’nda tedavi gördü. Yaz aylarını, Said Halim Paşa’nın Baltacı Çiftliği’nde geçirdi. Son günleri Beyoğlu’ndaki (yine aynı aileye ait) Mısır Apartmanı’nda geçen Akif, 27 Aralık 1936’da burada vefat etti. Cenazesi üniversite gençliğiyle halktan meydana gelen büyük bir kalabalıkla kaldırılan merhum, Edirnekapı Şehitliği’nde, dostu Babanzade Ahmed Naim Bey’in mezarının yanına defnedildi.
 • Mehmet Baltaoğlu
  1968 Zonguldak doğumlu olan Mehmet Baltaoğlu uzun yıllar çeşitli çocuk kitapları ve dergileri için çizimler yaptı. Sumarna isimli fantastik çocuk romanının da yazarıdır.
 • Mehmet Emin Ay
  1963 yılında Van’da doğdu. Öğrencilik yıllarında babasından Kur’ân-ı Kerim’in tilaveti ve kırâati ile ilgili dersler aldı. Van İmam-Hatip Lisesi’nden (1980) ve UÜ İlahiyat Fakültesi’nden (1984) birincilikle mezun oldu. Üniversite öğrenciliği yıllarında hafızlığını tamamladı. Bu yıllarda kıraat ve makamlar konusunda Halis Albayrak, Fatih Çolak ve Mustafa Öztürk gibi Kur’ân üstatlarından istifade etti. 1984-1988 yılları arasında TRT’de radyo ve televizyon konuşmaları ve Kur’ân-ı Kerim tilaveti yayınlandı. 1992 yılında gittiği Özbekistan ve Kazakistan’da din eğitimi kurumlarında gözlemler ve incelemelerde bulundu ve “İstanbul’dan Buhara’ya” adlı bir belgesel filmin çekimini gerçekleştirdi. Yine aynı yıl “Bursa Evliyaları” adlı belgesel video filminde metin yazarlığı, müzik ve seslendirme görevlerini icra etti. Zaman zaman, yurtiçi ve yurtdışında, alanıyla ilgili konferanslar veriyor. Halen Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Mehmet Emin Ay, Arapça ve İngilizce biliyor.
 • Mehmet Salih Sırmaçekiç
  Mehmet Salih Sırmaçekiç, 1990 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Müzik ile harmanlanmış bir çevrede büyüyen Sırmaçekiç, henüz on yaşındayken bendir vurmaya başladı. Vurmalı çalgılar ve Türk müziği üzerine birçok önemli hocadan dersler aldı. 2012 yılında da “Devr-i Bendir Perküsyon Orkestrası”nı kurdu. Ailesinden, büyüklerinden, hocalarından gördüğü tüm güzellikleri çocuklar için eğlenceli ve neşeli bir şekilde kaleme aldı. Almaya da devam edecek… Evli ve bir çocuk babası olan yazarın, aynı zamanda Badem adlı bir de kedisi vardır.
 • Mehmet Türkdoğan
  1983 Ankara doğumlu. İlk ve ortaögrenimini Polatlı'da bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü'nde ve Hollanda Interactum Üniversitesi'nde lisans öğrenimini tamamladı. 2010 yılında İstanbul Üniversitesi'nde Üstün Zekalıların Eğitimi Anabilim Dalında, 2017 yılında İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesi'nde Eğitim Yönetimi Anabilim Dalında yüksek lisans yaptı.Halen özel bir eğitim kurumunun yönetim kadrosunda görev yapmaktadır.Yayın çalışmaları arasında Okul Öncesi ve ilkokul çocuklarının dikkat, düşünme becerileri ve Yaratıcılık alanlarındaki gelişimlerine yönelik kitapları, ilkokul çocuklarında bilimsel araştırma becerilerinin geliştirilmesine yönelik çeviri kitapları bulunmaktadır. Çocuklarda düşünme becerilerinin geliştirilmesi, yaratıcılığın geliştirilmesi , öğrenci gereksinimlerine göre farklılaştırılmış eğitim ve Zeka Oyunları konularında eğitici eğitimleri vermektedir.
 • Mehmet Zeki Aydın
  1959’da, Konya Çumra’da doğdu. İlkokulu Çumra’da, ortaokul ve liseyi İzmir ve Manisa’da okudu. 1985’te Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1993’te AÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Din Eğitimi Anabilim Dalı’nda doktorasını tamamladı. Ankara’da öğretmen ve Milli Eğitim Bakanlığı’nda eğitim uzmanı olarak görev yaptı. 1998’de doçent ve 2004’te profesör oldu. 1994-2011 yılları arasında Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde görev yaptı. Tunus’ta 10 ay, Belçika’da 3 ay, Fransa ve Almanya’da birer ay araştırmalarda bulundu. Halen Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde öğretim üyesidir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
 • Mehtap Kabataş
  1984 yılında Samsun'da doğdum. Öğretmen anne babanın çocuğuyum. İlk ve orta öğrenimi farklı şehirlerde tamamladım. Anadolu İmam Hatip Lisesinden mezun oldum. 2008 yilinda Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldum. Ardından Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi İmam Hatip Alan Öğretmenliği Bölümünde Tezsiz Yüksek Lisansını tamamladım. 2010 ýılında Kuran Kursu Öğreticisi ine atandım. İlk görev yerim olan Yozgat Saraykent ilçesinde üç yıl görev yaptım.iki yıldır Ankara Müftülüğü ne bağlı bir kuran kursu nda görev yapmaktayım.Edebiyata ilgim önce şiirle başladı.Daha sonra çocuk edebiyatına yöneldim. Bu alanla ilgili araştırma ve okumalar yaptım. 2009 yılından bu yana Semerkand çocuk ekinde yazmaya devam ediyorum.
 • Merve Gülcemal (oyuncu Anne Merve)
  1987 yılında Bursa'da doğdu. Yani çok genç değil, ama çok büyük de değil… İki oğlu var (şimdilik). İsimleri, Ömer Faruk ve Ali Tarık. Onları çok ama çok seviyor. Tıpkı tüm anneler gibi… Onlarla oynuyor, kitaplar okuyor, doğa gezileri ve koşu yarışları yapıyor. Hatta onlarla bir sürü şey öğreniyor. Merve Gülcemal aynı zamanda bir hafız. Yani zamanında kuranın tamamını ezberlemiş. Hem de hiç zorlanmamış! Ama şimdi tekrar etmesi gerekiyor. Şuan da hem evde çocuklarıyla oynarken hem de annelere çocuklarıyla nasıl oynayacaklarını, oyunlarla güzellikleri nasıl öğretebileceklerini anlatıp duruyor. Çocuklarını çok ama çok seviyor Anne babasını, kardeşlerini, eşini, eşinin ailesini, akrabalarını, komşularını, arkadaşlarını, onların çocuklarını ve bütün çocukları, herkesi çok seviyor! Ama en çok Rabbini ve Peygamber’ini (sav) seviyor. Eğer onu görmek ve daha yakından tanımak isterseniz @oyuncuannemerve instagram hesabından takip edebilirsiniz.
 • Mevlânâ Celâleddin Rûmî
  Hz. Mevlânâ, 30 Eylül 1207 günü, bugün Afganistan sınırları içinde yer alan Horasan yöresindeki Belh şehrinde doğdu Hz. Mevlânâ'nın babası Belh şehrinin ileri gelenlerinden olup "Bilginlerin Sultanı" unvanını almış olan Hüseyin Hatibî oğlu Bahâeddin Veled'dir. Annesi ise Belh Emiri Rükneddin'in kızı Mümine Hatun'dur. Sultânü'l-Ulemâ Bahâeddin Veled, bazı siyasî gelişmeler ve yaklaşmakta olan Moğol istilası nedeniyle Belh'ten ayrılmak zorunda kaldı.

  Sultânü'l-Ulemâ 1212 veya 1213 yıllarında aile fertleri ve yakın dostları ile birlikte Belh'ten ayrıldı. Sultânü'l-Ulemâ'nın ilk durağı Nişâbur oldu. Nişâbur şehrinde tanınmış mutasavvıf Ferîdüddin Attâr ile de karşılaştı. Hz. Mevlânâ burada küçük yaşına rağmen Ferîdüddin Attâr'ın ilgisini çekti ve takdirlerini kazandı. Sultânü'l-Ulemâ Nişâbur'dan Bağdat'a ve daha sonra Kûfe yolu ile Kâbe'ye hareket etti. Hac farizasını yerine getirdikten sonra dönüşte Şam'a uğradı. Şam'dan sonra Malatya, Erzincan, Sivas, Kayseri, Niğde yolu ile Lârende'ye (Karaman) geldi. Karaman'da Subaşı Emir Musa'nın yaptırdığı medreseye yerleşti. 1222 yılında Karaman'a gelen Sultânü'l-Ulemâ ve ailesi burada yedi yıl kaldı. Hz. Mevlânâ, 1225 yılında Şerefeddin Lala'nın kızı Gevher Hatun ile Karaman'da evlendi. Hz. Mevlânâ'nın bu evlilikten, Sultan Veled ve Alâeddin Çelebi adında iki oğlu oldu. Yıllar sonra, Gevher Hatun dâr-ı bekâya göçünce, Hz. Mevlânâ, Kerra Hatun ile ikinci evliliğini yaptı. Hz. Mevlânâ'nın bu evlilikten de Muzaffereddin ve Emir Âlim Çelebi adlı iki oğlu ve Melike Hatun adlı bir kızı dünyaya geldi. Bu yıllarda Anadolu'nun büyük bir kısmı Selçuklu Devleti'nin egemenliği altındaydı. Konya ise bu devletin başkentiydi. Konya; sanat eserleri ile donatılmış, ilim adamları ve sanatkârlarla dolup taşmıştı. Kısacası, Selçuklu Devleti en parlak devrini yaşıyordu ve bu dönemde, devletin hükümdarı Alâeddin Keykûbad idi. Alâeddin Keykûbad, Sultânü'l-Ulemâ Bahâeddin Veled'i Karaman'dan Konya'ya davet etti ve Konya'ya yerleşmesini istedi. Bahâeddin Veled Hazretleri, sultanın davetini kabul etti ve 3 Mayıs 1228 tarihinde ailesi ve dostları ile Konya'ya geldi. Sultan Alâeddin, onu muhteşem bir törenle karşıladı ve ona ikametgâh olarak Altunapa (İplikçi) Medresesi'ni tahsis etti. Sultânü'l-Ulemâ, 12 Ocak 1231 yılında Konya'da Hakk'a yürüdü. Sırlanacağı yer olarak Selçuklu Sarayı'nın Gül Bahçesi seçildi. Günümüzde müze olarak kullanılan Mevlânâ Dergâhı'na, bugünkü yerine defnedildi. Sultânü'l-Ulemâ göçünce, talebeleri ve müridleri bu defa Hz. Mevlânâ'nın çevresinde toplandılar. Hz. Mevlânâ'yı babasının tek vârisi olarak gördüler. Gerçekten de Mevlânâ Hazretleri, büyük bir ilim ve din bilgini olmuş, İplikçi Medresesi'nde vaazlar veriyordu. Medrese, kendisini dinlemeye gelenlerle dolup taşıyordu. Hz. Mevlânâ, 15 Kasım 1244 yılında Şems-i Tebrîzî Hazretleri ile karşılaştı. Hz. Mevlânâ, Şems'te "mutlak kemâlin varlığını", onun cemâlinde de "Tanrı nurlarını" görmüştü. Ancak beraberlikleri uzun sürmedi. Şems Hazretleri, aniden ortadan kayboldu. Hz. Mevlânâ, Şems'in ölümünden sonra uzun yıllar inzivaya çekildi. Daha sonraki yıllarda Selâhaddin Zerkûbî ve Hüsameddin Çelebi, Hz. Mevlânâ ile hemdem oldular. Manevî yolculuğu, "Hamdım, piştim, yandım" sözleri ile özetleyen Hz. Mevlânâ, 17 Aralık 1273 pazar günü Hakk'a yürüdü. Hz. Mevlânâ'nın cenaze namazını vasiyeti üzerine Sadrettin Konevî kıldıracaktı. Ancak Sadreddin Konevî, çok sevdiği Hz. Mevlânâ'nın sırlanma töreninde çok hikmetli ilahî ilhamlara mazhar olunca kendinden geçti. Bunun üzerine Mevlânâ Celâleddin Rûmî'nin cenaze namazını Kadı Sirâceddin kıldırdı. Hz. Mevlânâ, ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediyordu. O, öldüğü zaman sevdiğine, yani Allah'ına kavuşacaktı. Onun için Hz. Mevlânâ, ölüm gününe "düğün günü" veya "gelin gecesi" manasına gelen "Şeb-i Arûs" diyordu ve dostlarına ölümünün ardından "Ah ah, vah vah edip ağlamayın," diyerek vasiyet ediyordu.
 • Miguel de Cervantes
  Miguel de Cervantes Saavedra, baba tarafından Endülüslü, anne tarafınsansa Yenikastilyalı bir ailenin çocuğudur. 1547'de, üniversite şehri Alacala de Henares'de dünyaya gelir. Çok küçük yaşlardan itibaren şiire ve oyunculuğa ilgi duyduğunu, Parnas'a Yolculuk adlı manzum eserinde bizzat anlatır. 1568 yılı Cervantes'in hayatında bir dönüm noktası olur. Bir düelloda karşısındaki kişiyi yaralar. Olay mahkemeye intikal eder. Bunun üzerine Miguel hemen Madrid'i terk eder. Mahkeme, düellocunun sağ elinin bilekten kesilmesine ve on yıl için İspanya Krallığı'nın sınırları dışına sürülmesine karar verir. Karardan sonra Miguel İtalya'ya kaçar. 1570'de Napoli'de bulunan Üçüncü İspanyol Alayına silahşör olarak kabul edilir. Cervantes, o dönemde kalemi bırakıp kılıcı alır eline...
  1575'te Arnavut asıllı bir korsana esir düşer ve beş yıl boyunca esir olarak yaşar. Tam dört kere firar eder fakat kaçmayı başaramaz. 15 Eylül 1580'de bir rahip Miguel için istenen fidyeyi öder ve yazar kurtulur. 1580'de Madrid'e dönen yazar bir süre sonra sahne eserleri yazmaya başlar. Bu eserlerden bugüne yalnızca El Trato de Argel ve La Numanica ulaşır. Arından ilk romanı La Galatea'yı tamamlar.
  1584 yılında evlenip La Manoha'ya taşınan Cervantes bundan böyle adının sonuna bir de "Saavedra" ekleyerek Miguel de Cervantes Saavedra diye imza atmaya başlar. 1595, Cervantes'in bir şiir yarışmasına katılıp birinci olduğu yıldır. Tarihler 1597'yi gösterdiğinde zimmetine para geçirdiği ve başka yolsuzluklara karıştığı iddasıyla tutuklanıp Sevilla Kraliyet Hapishanesi'ne konulur. Ertesi yıl Keskin Zekalı Mançalı Don Kişot yayımlanır. Roman, daha yayımlandığı andan itibaren yok satar. Şeker hastası olan Cervantes 22 Nisan'da hayata gözlerini yumar.
 • Müjgan Şeyhi
  1962 Tahran doğumlu Müjgan Şeyhi, üniversitede edebiyat, İngilizce mütercimlik ve Saggan Koleji’nde Hollandaca eğitimi aldı. Yirmi beş yılı bulan edebiyat serüveninde 100’ü aşkın kitabın yazarı ya da çevirmeni olan Şeyhi’nin kaleme aldığı kitaplardan bazılarının film ve animasyon uyarlamaları yapıldı. Ülkesinde birçok resmi ve özel kurum tarafından ödüllendirilen Şeyhi, Çocuk ve Gençlik Yayınları Kurumu bünyesinde de çalıştı.
 • Münire Daniş

  1972 yılında Trabzon'da doğdu. İstanbul'da yaşıyor. Çeşitli dergi ve gazetelerde çalışmalarını yayımlayan Daniş'in kitapları:

   Dervişin Mülkleri Uykusuz Düşler Şem ile Pervane Kalp SüvarileriAşk ile Hû Rabbin Seni Terk Etmedi Dinle Sözü Sevgiliden Peygamberlere Yolculuk  
 • Münire Şafak
  1973 Ankara doğumlu Münire Şafak, öğrenim hayatını Ankara'da sürdürdü. Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi mezunu olan Şafak üç yıl öğretmen, beş yıl da sorumlu müdür olarak çalıştı. Halen özel bir kurumda idarecilik görevine devam eden Şafak’ın, çocuk gelişimi ve eğitimi alanlarında çeşitli dergilerde yayımlanmış makaleleri vardır.
 • Murat Bingöl
  1978'de Berlin'de doğdu. Eğitimi için yedi yaşında İzmir'e geldi. 1997'de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni birincilikle kazandı. 2001'de Berlin'e dönerek Berliner Technische Kunsthochschule’de illüstratörlük/grafikerlik eğitimi aldı. 2005'te Türkiye'ye dönerek yarım bıraktığı üniversite eğitimini tamamladı. 2009'da ortağı Çağatay Odabaş ile Modern Atölye’yi kurup çalışmalarına orada devam etti. Halen bir çok firma için karakter ve illüstrasyon çalışmaları yapmaktadır.
 • Mustafa Orakçı
  1979 yılında Çanakkale’nin Çan ilçesinde dünyaya gelen Orakçı, Trakya Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu. Üniversiteden mezun olduğu günden bu yana çoğu vaktini çok kıymet verdiği öğrencileriyle geçiren Orakçı, öğretmenlik mesleğini çok seviyor. Temel yazarlık hedefini, öğrencilerinin keyifle okuyacağı kitaplar yazmak olarak açıklayan Orakçı, öğretmenlik yapmaya ve yazmaya devam ediyor.
 • Nalan Aktaş Sönmez
 • Namık Kemal
  21 Aralık 1840’ta Tekirdağ’da doğdu, 2 Aralık 1888’de Sakız Adası’nda öldü. 1865’te kurulan ve daha sonra yeni Osmanlılar Cemiyeti adıyla ortaya çıkan İttifak-ı Hamiyet adlı gizli derneğe katıldı. Bir yandan da Tasvir-i Efkâr gazetesinde hükümeti eleştiren yazılar yazıyordu. Gazete, Yeni Osmanlılar Cemiyeti’nin görüşleri doğrultusunda yaptığı yayın sonucu 1867’de kapatıldı. Namık Kemal de İstanbul’dan uzaklaştırılmak için Erzurum’a vali muavini olarak atandı. Bu göreve gitmeyi çeşitli engeller çıkarıp erteledi ve Mustafa Fazıl Paşa’nın çağrısı üzerine Ziya Paşa’yla birlikte Paris’e kaçtı.

  Çeşitli anlaşmazlıklar sonucu, Avrupa’da desteksiz kalınca, 1870’te zaptiye nazırı Hüsnü Paşa’nın çağrısı üzerine İstanbul’a döndü. Nuri, Reşat ve Ebüzziya Tevfik beylerle birlikte 1872’de İbret gazetesini kiraladı. Aynı yıl burada çıkan bir yazısı üzerine gazete hükümetçe dört ay süreyle kapatıldı. Namık Kemal yine İstanbul’dan uzaklaştırılmak için Gelibolu mutasarrıflığına atandı. Orada yazmaya başladığı Vatan Yahut Silistre oyunu, 1873’te Gedikpaşa Tiyatrosu’nda sahnelendiğinde halkı coşturup olaylara neden oldu. Bu kez kalebentlikle Magosa’ya sürgüne gönderildi. 1876’da I. Meşrutiyet’in ilanından sonra İstanbul’a döndü. Şura-yı Devlet (Danıştay) üyesi oldu. Kanun-î Esasi’yi (Anayasa) hazırlayan kurulda görev aldı.
 • Nefise Atçakarlar

  1977’de mis gibi portakal kokan, denizi pırıl pırıl parlayan Antalya’da doğdu.
  Orta öğrenimini Isparta Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nde tamamladı.
  İstanbul Boğazı’nın hemen yanı başında, masmavi denizle yemyeşil çimenlerin bir araya geldiği Boğaziçi Üniversitesi’nde Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Çocuklara yönelik bini aşkın eser için derleme, editörlük ve yayın yönetmenliği yaptı. Kadir Has Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yeni Medya bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Basılı ve dijital çocuk kitaplarını, çocukların okuma kültürüne etkileri konusundaki farkları bakımından inceleyen “Picture Books vs. Picture Book Apps/Resimli Masal Kitapları, Elektronik Masal Uygulamalarına Karşı” konulu bir yüksek lisans tezi çalıştı. Masal Parkı adlı derleme eseri beş yüz binden fazla çocuğa ulaştı. ‘İstiklal Marşı’mız Nasıl Yazıldı?” adlı eseriyle İstiklal Marşı’nın gizemli anlamlarını, çocuklar için, hikaye diliyle anlattı. Çocuklar ve gençlere yönelik 30’dan fazla kitap yazmıştır. Üsküdar Çocuk dergisinde çizgi öyküler yazdı. TRT Çocuk dergisinde yazmaya devam ediyor.
  Yazarın Diğer Kitapları:
  Hadis Bahçesi Dizisi (10 Kitap)
  Can ile Canan Meraklı İkizler Dizisi (10 Kitap)
  Can ile Canan Mehmet Akif’i Seviyoruz Dizisi (6 kitap)
  Can ile Canan Peygamberimizi Seviyoruz Dizisi (10 kitap)
  Ustalar Ustası Mimar Sinan
  İnanılmaz Evliya Çelebi ve Tükenmez Kalemi
  Mevlana Sevgi Güneşi
  Dahiler ve Çılgın Yöntemleri

 • Nehir Aydın Gökduman
  Çanakkale’de doğumlu. 19 Mayıs Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu mezunu. Deneme, öykü, masal, roman, siyer türünde çalışmaları olan Nehir Aydın Gökduman’ın pek çok kitabı yayınlandı. Haksöz, İktibas, Akit, Nida, Bizim Bahçe gibi dergi ve gazetelerde yazdı. Editörlük çalışmalarında bulundu. Çocuk edebiyatı konusunda araştırmaları bulunan yazar, yurt içi ve yurt dışında çocuk ve genç eğitimi üzerine konferanslar vermekte, İstanbul ve Anadolu’daki birçok okulda kitap ve okuma seminerleri yapmakta, okur-yazar söyleşilerine katılmaktadır. Evli ve üç çocuk annesidir. İstanbul’da ikamet etmektedir.
 • Nuray Türkyılmaz
  10.11.1977 İnegöl doğumludur. Üniversite öğrenimini 1998 yılında Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde tamamlamıştır. Daha sonra psikoloji ve çocuk eğitimi alanına yönelmiş ve Kadından Topluma Eğitim Grubu’nun konuya ilişkin ihtisas çalışmalarına katılmıştır (2004-2008). Lisansüstü eğitimini Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Din Psikolojisi Anabilim Dalı’nda tamamladıktan sonra (2008), “Çocuk ve Gençlere Yönelik Değer Eğitimi” alan araştırmaları ve proje gruplarında çalışmıştır. 2007 yılında Üsküdar Belediyesi’ne “Değer Eğitimi Projesi”ni sunan yazar, projenin halen 34000 üyesi olan 11 Bilgi Evi’nde yürütülmesini sağlamıştır. Evli ve bir çocuk annesidir.
 • Nurdan Damla

  Nurdan Damla,1963’te doğdu. Şiir, makale, deneme, hikâye ve roman çalışmaları küçük yaşlardan itibaren çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. Yazdığı birçok tiyatro oyunu sahneye kondu. Edebiyatın değişik alanlarında ödüller aldı. Timaş Yayınları’nın yayımladığı “365 Günde Sevgili Peygamberim” adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği’nden Çocuk Edebiyat Ödülü’nü aldı. Bu kitap on altı dile çevrildi. Evli ve üç çocuk annesi olan yazarın yurt içi ve yurt dışında konferans, seminer çalışmaları devam ediyor.

 • Nurşen Şirin

  Gazi Üniversitesinde Çocuk Gelişim ve Eğitimi Lisansını tamamladıktan sonra Sosyal Hizmetler alanında yüksek lisans yaptı. Ardından American Northwest University Kinik Psikoloji alanında doktora eğitimini tamamlayarak "Anne Babası Boşanmış Gençlerin Psikososyal Gereksinimlerinin Değerlendirilmesi" konulu doktora tezini yazdı. 13 yıl boyunca anaokullarında idareci ve danışman olarak çalıştı. 10 yılı aşkın süre boyunca “Annelik Akademisi” adı altında anne baba eğitimleri ve danışmanlık hizmeti verdi. Kalıcı Öğrenme (Davranış Geliştirme Merkezli) yönteminin oluşturulması ve Talim Terbiye Kurum onayı almasında aktif rol aldı. Daha sonra “Çekirdek Oluş” adlı Aile ve Çocuk Gelişim Merkezini kurdu. Kurduğu bu merkezde “GÜVENLİ BAĞLANMA ODAKLI Ç.O.M” ile literatürde gelişmekte olan modeller arasında yer aldı. Ayrıca bu model Ulusal Psikoterapi Kongresi’nde Bilim Kurulu tarafından birincilik ödülü aldı. Hâlen bu merkezin idarecisi, gelişim uzmanı ve aile danışmanı olarak görev yapmaktadır. “Yürekten Anne Baba Olmak” adlı ebeveyn eğitim kitabıyla “Davranış Geliştirme Merkezli Öğrenme” program kitabının, ayrıca 128 çocuk öyküsünün yazarıdır. Yazar okul öncesine yaptığı katkılardan dolayı Okul Öncesi Derneği tarafından ödüllendirilmiştir.

 • Ömer Seyfettin
  11 Mart 1884 yılında Gönen, Balıkesir'de doğdu. Yüzbaşı Ömer Şevki Bey'le, Fatma Hanım'ın ikisi küçük yaşlarda ölen dört çocuğundan biridir. Öğrenimine Gönen'de bir mahalle mektebinde başladı. Ömer Şevki Bey'in görevinin nakli dolayısıyla Gönen'den ayrılan aile İnebolu ve Ayancıktan sonra İstanbul'a geldi.Ömer Seyfettin, önce Mekteb-i Osmanî'ye, 1893 ders yılı başında Askerî Baytar Rüştiyesi'nin subay çocukları için açılmış özel sınıfına kaydedildi. Bu okulu 1896'da tamamlayarak Kuleli Askeri İdadisi'ne yazıldı. Daha sonra Edirne Askerî İdadîsi'ne naklolarak eğitimine burada devam etti. İlk edebi çalışmaları olan şiirlerini Edirne’deki öğrenciliği sırasında yazdı. Yazar 6 Mart 1920'de hayata gözlerini yumdu.
 • Rebecca Gilpin
  Çocuklara yönelik çok sayıda etkinlik kitabının İngiliz yazarı. Deniz kenarında bembeyaz bir evde yaşayan Gilpin, kitaplarını evinin çatı katındaki büyük pencereleri olan bir odada kaleme almaktadır.İşiyle ilgili en sevdiği ayrıntının, masallardaki pek çok güzel fikri günümüz hayatına uyarlamak olduğunu söyleyen Gilpin, 2008 yılında İngiliz Kraliyet Akademisi Gençlik Ödülünü kazanmıştır.
 • Reşhat Yıldız
  1979 ordu doğumlu olan Reşhat Yıldız uzun süre Sınıf öğretmenliği yaptı. Eğitim ve kültür alalnında muhtelif eserler verdi. Evli ve iki çocuk babasıdır.
 • Robert L. Stevenson
  (1850–1894) İskoçya doğumlu romancı. Tüberküloz hastalığı olan Stevenson, okula devam edememiş, temel eğitimini evde tamamlamıştır. Üniversite yaşına geldiğinde hukuk eğitimi alan Stevenson, mesleğini hiçbir zaman yapmaz ve avukat olmak yerine yazar olmayı tercih eder. Stevenson, hastalığının etkisini azaltabilmek için iklimi daha elverişli olan deniz kıyısı yerlerde yaşamak üzere uzun yıllar seyahat eder. 1883 yılında yayımlanan Define Adası (Treasure Island) isimli kitabı ile haklı bir üne kavuşan Stevenson, ömrünün son yıllarını Büyük Okyanus’taki Samoa adasında tamamlamıştır.
 • Rudyard Kipling
  (1865–1936) Hindistan doğumlu İngiliz gazeteci ve yazar. Anadilini ustalıkla kullanmadaki becerisi, yerel öğelere yer vermesi, romantizmle gerçekçiliği birleştirebilmesiyle dikkat çekmiştir. 1907 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Kipling, 1894 yılında yayımlanan Orman Çocuğu (The Jungle Book) ile çocuk okura seslenmiştir. Hayatını yazı yazarak geçiren Kipling, doğunun zenginliklerini doğanın güzellikleriyle harmanlayarak dünyanın her yerinde okunabilecek güzellikte kitaplar kaleme almıştır.
 • Sabine Dahm
 • Sadık Yalsızuçanlar
  1962 yılında Malatya’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okudu. Öykü, roman, deneme, masal ve araştırma yazıları yazdı. Kitapları dünya dillerinde yayımlandı. Şehirleri Süsleyen Yolcu, Gerçeği İnciten Papağan, Yakaza, Gezgin, Huruf, Küf, Garip, Hiç, Sırlı Tuğlalar, Rüya Sineması, Anka, Vefa Apartmanı, Birdenbire kitaplarından bazılarıdır.
 • Sam Hearn
  John Watson Sam Hearn'ı tanıtıyor: Sorduğum hiç kimse bu gizemli karakterin kim olduğunu bilmiyor gibi görünüyor. Belki de bu bilinçli bir şeydir ama emin değilim… Biraz araştırma yaptım ve bulduğum kanıtlara göre başka insanların kitaplarıyla en az bir on beş yıldır uğraşıyormuş gibi görünüyor! Söyleyebileceğim tek şey şu: Ben Baker Street Akademisi’ne vardığımdan beri biri beni takip ediyormuş gibi hissediyorum… Martha bundan hiç memnun değil ve Sherlock onunla aynı baş harfleri paylaşan herkesten her zaman şüphelenir. Bana sorarsanız gerçekten şüpheli biri! Başka bir şey öğrenirsem size haber veririm.
 • Şebnem Güler Karacan
 • Selcen Yüksel Arvas
  Dünyayı gezmek ümidiyle okuduğu Boğaziçi Üniversitesi mütercim-tercümanlık Bölümü’nden 2004 yılında mezun oldu. Beklentisinin aksine, uzun süre iki metrekarelik bir odada can sıkıcı çeviriler yaptı. Davlumbazı davul fırın, dübeli duvar delme makinesi sandığı bir dönemde teknik çevirmen olarak anıldı. Bir süre sonra şansı döndü; çocuk ve gençlik kitaplarının eğlenceli dünyasına girdi. Artık ikizler burcundaki ikizlerinden arta kalan zamanlarda yalnızca çocuklar ve gençler için çeviriyor ve yazıyor.
 • Semra Aydın
  29 Nisan 1986 yılında Van’da doğdu. Memur çocuğu olduğu için birçok il gezdi. Dünyasını buralardan topladığı kültürle inşa etti. Duygulara dokunan anıların, zihninin ilmekleri olduğuna inandı. Lisansını Sınıf Öğretmeni olarak tamamladı. “Çocukla çocuk olmak yetmez, daha da çocuk olalım.” dedi ve dramanın büyüsüne kapıldı. Drama lideri ve eğitmeni oldu. Çocuk, yetişkin ve öğretmen eğitimleri veriyor. “Çocuklar farklı düşünür, farklı öğrenir ve her biri eşsizdir.” dedi ve özel yetenekli çocuklarla çalışan bir öğretmen oldu. Öğretmenlik yapmaya, çocuklarla birlikte öğrenmeye devam ediyor. “Teknolojinin rüzgârından değil gücünden faydalanalım.” dedi ve yüksek lisansını “Eğitim Teknolojileri” alanında yaptı. “Dışarı çıkalım, doğayı tanıyalım ve oynayarak öğrenelim. Gördüklerimiz, duyduklarımız ve hissettiklerimiz tüm dünyamızdır.” diyerek bu kitabı yazdı.
 • Şengül Gülbahçe
  1971 yılında Elazığ’da doğdu. Babasının memuriyeti sebebiyle Anadolu’nun birçok yerini dolaştı. 1994’de İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun oldu. Çeşitli yayın kuruluşlarında metin yazarlığı ve edisyon yaptı. Evli ve üç çocuk annesi. Üniversite yıllarından itibaren çocuk yayınları ilgi odağı oldu. Erdem yayınları ve Timaş yayınları için çok sayıda Türk ve Dünya Klasiğini çocuk kitabı formatında yayına hazırladı. Masal, hikaye ve şiir alanında yazdı.
 • Şeniz Baş
  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme mezunu. Ama her şeyden önce iyi bir okur! Sonra, kitapçı, editör, yayıncı, yayın yönetmeni, pazarlamacı velhasıl kitapların hizmetkârı. Şimdilerde çocuk kitapları yazarı. Kendisiyle ilgili en gurur duyduğu özellik, yüzlerce kitabın yayıncısı ve editörü olmak! Sevdiği mesleği yapabilmeyi başarmış mutlu azınlıktan. Kelimelerden müteşekkil bir dünyası var ve orada mutlu.
 • Sevde Tuba Okçu
  Aslen İstanbullu olan Sevde Tuba Okçu, edebiyat alanında eğitim aldıktan sonra ABD'de Cinsiyet ve Kültürel İncelemeler alanında yüksek lisans yaptı. ABD'de yaşadığı dönemde çocuk yayıncılığı ve insan hakları eğitimi konularıyla ilgilenen yazar, ikinci yüksek lisansını Barış Eğitimi alanında Kosta Rika'da tamamladı. Aynı zamanda çeşitli uluslararası sivil toplum kuruluşlarında çalıştı. Okyanusu, seyahat etmeyi ve kedileri çok seven Sevde Tuba, artık büyümüş olmasına rağmen çocuk kitapları okumayı hiç bırakamadığını söylüyor. En büyük hayali hem çocuklar hem de yetişkinler için yazmaya devam etmek. Yazarın daha önce yayımlanmış ve Hollanda ASN Bankası Dünya Ödülleri Finalisti olan Kayıktaki Çocuk adlı bir kitabı bulunmakta.
 • Sezen Aksu Taşyürek
  1989 Ağustos ayının sıcacık bir gününde Eskişehir’de dünyaya geldi. Çocukluğunu çikolatalardan ve oyuncaklardan ziyade rengarenk pastel boyaların arasında geçirdi. Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümünü bitirdikten sonra hayal gücünü tamamen ele geçiren karakterleri canlandırma isteği onu çizgi film dünyasına ışınladı. Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi film animasyon bölümünden mezun oldu. Bir süre illustratör olarak çalıştı ve pek çok projeye katıldı. Çocuk olarak kalmanın büyümekten daha eğlenceli olduğunu fark edince kendini çocuk kitaplarının büyülü dünyasının içinde çizer olarak buldu. Halen İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.
 • Sibel Çelik
  1966 ankara doğumlu olan Sibel Çelik kendi çocuğuna matematik öğretmek için yaptığı uğraşlar sonucunda özel bir matematik öğretme yöntemi buldu ve bunu herkesle paylaşma istedi. Sayı Avcısı gibi çoğu çocuğa matematiği sevdiren kitabın yanında Popüler Matematik ve Popüler Fen gibi çok sevilne kitaplara da imza attı.
 • Şirazlı Sadi
  Asıl adı Müslihüddin Şeyh Sadi'dir. 1210'te Şiraz'da doğdu. Bağdat'ta Nizamiyye Medresesinde tahsilini tamamladı. Abdülkadir Geylani hazretlerinin halifesinin talebesidir. Ömrü ilim öğrenmekle, talebe yetiştirmek ve insanlara doğru yolu göstermekle geçti. Bütün şiirlerinde Sadi mahlasına rastlanmaktadır. 1291'de Şiraz'da vefat etmiştir.
 • Sofie Dewayani
 • Şokuh Gasemnia
  1956 yılında İran’da doğmuştur. Otuz yılı aşkın süredir çocuklar için hikâyeler ve şiirler yazan Gasemnia’nın bugüne dek yayınlanmış bini aşkın eseri bulunmaktadır. Kitaplarının birçoğu İran’daki seçkin yarışma ve festivaller tarafından ödüle layık görülen Gasemnia, uzun yıllardır çocuk dergilerinde çalışmaktadır. Şokuh Gasemnia kendisi gibi yazar olan eşi ve iki kızı Erguvan ve Gazel ile Tahran’da yaşamaktadır.
 • Sophıe de Mullenheım
 • Stephane Frattini
  Genç yazar Stéphane Frattini çocukluğunu Afrika'da geçirdi.Çeşitli mesleklerde çalıştı: televizyon oyun editörü (Canal Plus, 1986-1988), reklam dekoratörü, banka memuru, pizzaiolo (1982-1986) ...Pierre Billard'ın "Inter The New Masters of the Gizem" programı için Fransa'da (1986-1989), grafik tasarımında (AEA Publivisuel, 1988-1994) ve basında (Les Inrockuptibles) çalıştı. 1994-1995, Lui, 1995-1996) ve 1989'dan beri bir gençlik kitapları ve makaleleri yazdı.
 • Stephane Ledu
 • Stephanie Baudet
  İngiltere’de doğdu, Avustralya ve Yeni Zelanda’da büyüdü; şimdi ise Bella, Daisy ve Alfie adında üç kedisi ile Buckinghamshire’de yaşıyor. İlk kitabını on dört yaşında yazdı. Her ne kadar ilk kitabı için yayıncılardan ret cevabı alsa da yazmayı hep sürdürdü ve birçok başarılı kitaba imza attı. Çocuklar için yazarlık dersleri vermeyi ve düzeltmenlik yapmayı sürdürüyor. Hayvanları, çikolatayı, ödüllü bulmaca çözmeyi, film izlemeyi, keman çalmayı ve tabii ki okumayı çok seviyor.
 • Stephanie Duval
  Yazar İsviçre’de yaşıyor ve her zaman New York’ta yaşamanın hayalini kuruyor. Sürekli seyahat ediyor ve fotoğraf çekiyor. Keşfedebildiği kadar yer keşfetmeye çalışıyor. 3 yaşındaki kızı ve eşile evde vakit geçirmeyi seviyor. Mezun olduktan sonra Elle dergisinde yaşam tarzı gazeteciliği yaptı. ‘’How Blogs Work’’ adında ilk kitabını yayınladı. Birkaç şirketin reklamcılığını yaptı.
 • Stephanıe Turnbull
 • Süleyman Özkonuk
  1960 İstanbul doğumlu Özkonuk, Vefa Lisesi'ni bitirdi. Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu’nda iç mimarlık eğitimi aldı. Çeşitli mizah dergisi ve gazetelerde karikatürler çizdi, yazılar yazdı. Görsel tasarım yönetmenliği ve grafikerlik yaptı. Karikatürleri yurt içi ve dışındaki sergi ve müzelerde yer aldı. Çizgileriyle yirmiden fazla ödül kazandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Karikatürcüler Derneği ve Türkiye Spor Yazarları Derneği üyesi olan Özkonuk, sürekli basın kartı sahibidir. Halen sürdürdüğü kariyeri boyunca dört bini aşkın kitabın tasarım, kapak çalışması ve resimlemesini yapan Özkonuk, evli ve bir kız babasıdır.
 • Taha Kilinç
 • Tevfik Fikret
  24 Aralık 1867'de İstanbul’un Kadırga semtinde dünyaya geldi.1888'de Galatasaray Lisesi'ni (Mekteb-i Sultani) birincilikle bitirdi. Çeşitli görevlerde memurluk yaptı. Kuzeniyle evlendi. Ticaret Mekteb-i Âlisi'nde hat ve Fransızca dersleri verdi. 1891'de "Mirsad" dergisinin açtığı şiir yarışmasında birincilik kazanınca edebiyat çevrelerinde adını duyurdu. Son yıllarında çocuk şiirleri yazmakla meşgul oldu. Yalın bir dille ve hece ölçüsüyle yazdığı bu şiirleri 1914’te yayımlanan "Şermin" adlı kitapta topladı. Geçirdiği bir ameliyat sonrasında 19 Ağustos 1915’te Aşiyan'da hayatını kaybetti.
 • Thomas Krüger
 • Thomas Montasser
  Şair ve yazar. 25 yıl önce karısıyla birlikte Montasser Medya Ajansı’nı kurdu ve şimdilerde Almanya’nın başlıca ajanslarından biri. Yazar eşi ve 3 çocuğuyla birlikte Münih’te yaşıyor.
 • Tony De Saulles
  "Henüz altında bez bağlı minicik bir bebekken eline boya aldı ve o zamandan beri de bu iş onun için çocuk oyuncağı. Eğlenceli Bilgi’yi “radyoaktif sandviç”i denemeyi bile kabul edecek kadar ciddiye alıyor. Resim defterinden ayrı olduğu zamanlarda şiir yazmaktan ve tenis oynamaktan hoşlandığı hâlde, hâlâ tenis hakkında bir şiir yazmadı."
 • V. Hüseyin Kaya
  1978'de Samsun'da doğdu. Felsefe okudu. Ulusal dergi ve gazetelerde öyküler, denemeler yazdı. Arkadaşlarıyla birlikte Granada Edebiyat Dergisi'ni çıkardı ve yayın yönetmenliği yaptı. "Beni Oğuz Atay Öldürdü" isimli öykü kitabı 2004 yılında yayımlandı. Editörlük/yayın yönetmenliği mesleğini kendi yayınevinde sürdürmektedir. Samsun'da yaşıyor, Dedemin Bavulu isimli romanını yazıyor. Hüseyin Kaya, bir çocuk babasıdır. 
 • Vahide ulusoy Gökçek
  İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümünden 2012 yılında yüksek onur derecesiyle mezun oldu. Lisans dönemindeyken Çocuklar Sokakta Solmasın Projesinde gönüllü olarak çalıştı. 3. Risk Altında ve Korunması Gereken Çocuklar Uluslararası Sempozyumu’nda “Çocukları Madde Bağımlılığından Koruyan Başarılı Bir Model Olarak Çocuklar Sokakta Solmasın Projesi.” başlıklı bir bildiri sundu. Lisans eğitimini takiben çeşitli okul öncesi eğitim kurumlarında psikolog olarak görev aldı. Çocuklara yönelik Erdemler Serisi ve Erdemler Serisi II adlı kitaplarda eş yazar olarak yer aldı. Düşük sosyoekonomik durumdaki annelerle ve çocuklarla yaptığı araştırmalar ve yurtta kalan öğrencilerle yürüttüğü çalışmalar hâlen devam etmektedir. Evli ve bir çocuk annesidir
 • Victor Hugo
  Büyük Fransız şairi ve yazarı Victor Hugo, Fransa tarihinin en çalkantılı dönemlerinden birinde, 1802’de doğdu. Daha on iki yaşındayken şiirleri yayımlanmaya başladı. Yirmi yaşında ilk eseri Od’lar ve Çeşitli Şiirler ile ismini duyurdu.

  1830 siyasi olayları, aile anlaşmazlıkları ve sarayda beklediği yakınlığı bulamaması, Hugo’da büyük fikir değişikliklerine yol açtı. Fransız gençliğinin problemleriyle ilgilendi. İmparator ve kral mücadelesine sahne olan Fransa’da ezilen, baskı gören, sefalete terk edilen yığınların haklarını korudu. Sefiller ve Deniz İşçileri isimli romanlarıyla yeni bir düşünce çığırını başlattı. Krallığa karşı cumhuriyeti savundu. Cezalar, Dalıp Gitmeler, Gülen Adam sürgün döneminin meyveleridir. 1859’da affedildiyse de kendi isteğiyle sürgünde kaldı.

  Cumhuriyet’in ilanı üzerine Paris’e döndü (1870). Cumhuriyetçi direnişin sembolü olarak Paris milletvekili, daha sonra da senatör seçildi. Bu arada L’Événement gazetesini kurdu. 1878’de felç geçirdi ve 1885 yılında hayata gözlerini yumdu.
 • Vonne Hemels

  Hollanda asıllı olan Vonne Hemels; Güney Afrika, Tayland, Arjantina ve Kolombiya'daki çeşitli sivil toplum örgütlerinde gönüllülük projelerinde yer aldı. Uluslararası Barış Çalışmalarında yüksek lisansı bulunmaktadır. Şuanda Yunanistan Lesvos adasında faaliyet gösteren No Border Kitchen adlı kuruluşta mültecilerle çalışmakta.

 • Waldemar Bonsels
  (1880–1952) Alman asıllı düşünür ve yazar. Çocuklara yönelik kaleme aldığı tek kitap olan ve 1912 yılında yayımlanan “Arı Maya” (Die Biene Maja) ile çocuk edebiyatı alanında önemli bir yer edinmiştir. Kolektif çalışma bilinci ve bir topluluğun üyesi olmanın sağladığı avantajlara yaptığı vurgu, yayımlandığı dönemde kitabın büyük ilgi görmesini sağlamıştır. Diğer kitapları yetişkin okura hitap etmektedir.
 • Xact studio Ekibi
 • Yasemin Muş
 • Yıldız Çelik
  İstanbul doğumlu. Aralık 1987 yılından bu yana profesyonel iş hayatıma serbest Gazeteci & Foto muhabiri & Yazar olarak, (Araştırma&Analiz/ Ortadoğu-son 13 yıldır) devam ediyor. Ulusal ve yabancı pek çok gazete & dergilere çalıştı ve çalışmakta. 20’den fazla fotoğraf ödülü var. Bunlardan biri de “Yunus Nadi Fotoğraf” ödülü. Aynı zamanda, 2012 yılında Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun düzenlemiş olduğu İsmail Sivri Gazetecilik Ödülleri “Araştırma&İnceleme” dalında “Bereketli Hilalin Suriye’sinde Hıristiyanlar” dizi yazısı ile ödüle layık görüldü. Gazeteciliği ile ilgili TV proğramlarına katılıyor. Şimdiye kadar karma ve kişisel altı fotoğraf sergisi açtı/katıldı. Bir tanesi projesi kendisine ait olan Güneydoğu’da yer alan 9 ilde 2 yılda tamamladığı 4-14 yaş arası çocukların gündelik yaşamlarını röportajlar ve fotoğraflar ile anlattığı “Güneydoğu Anadolu’dan Gülümseyen Yüzler” “Belgesel Fotoğraf Sergisi”. 2003 yılından bu yana da, Gazetecilik & Foto muhabirliğinle birlikte, 0-9 yaş çocuk kitapları ( öykü – etkinlik ) yazıp& resimliyor. Şimdiye kadar raflarda 61 kitabı bulunuyor. TV’de çocuk proğramlarına animasyonlar hazırladı. İngilizce, Arapça, Osmanlıca biliyor. Yıldız Çelik Kooiman, Yıldız Çelik olarak çalışma hayatına devam ediyor. Bekâr ve Tuna’nın annesi
 • Yusuf Dursun
  1949 Başak yılında, ekinler biçilirken Yozgat’ta doğdu. İlk ve ortaöğrenimini doğduğu şehirde yaptı. 1971 Lâle yılında Erzurum Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümünü bitirdi. Aynı yıl öğretmenliğe başladı. 1972 Kırmızı gül yılında evlendi. 4 çocuğu, 3 torunu oldu, gönlü çiçek bahçesine döndü. 1996 Menekşe yılında özel öğretim kurumlarında göreve başladı. Hâlen bu görevini sürdürüyor.
 • Ziya Gökalp
  Tam adı Mehmet Ziya Gökalp, 23 Mart 1875'te Diyarbakır'da doğdu. 1910'da kurulmasında öncülük yaptığı İttihat Terakki İdadisi'nde sosyoloji dersleri verdi. Bir yandan da "Genç Kalemler" dergisini çıkardı. Osmanlı Devleti'nin parçalanma sürecinde yeni bir ulusal kimlik arayışına girdi. Düşüncesinin temelinde, Türk toplumunun kendine özgü ahlaki ve kültürel değerleriyle, Batı'dan aldığı bazı değerleri kaynaştırarak bir senteze ulaşma çabası yatıyordu. "Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak" diye özetlediği bu yaklaşımın kültürel öğesi Türkçülük, ahlaki öğesi de İslamcılıktı. 1924'te kısa süren bir hastalığın ardından İstanbul'da yaşamını yitirdi. Kızıl Elma, Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak, Yeni Hayat en önemli eserlerindendir.
Back To Top