A
B
C
Ç
D
E
F
G
H
İ
I
J
K
L
M
N
Ö
R
S
Ş
T
V
W
Y
Z
 • Adem Fidan
 • Ahmed Rasim
 • Ahmet Maraşlı
  Ahmet Maraşlı, 1958’te Kahramanmaraş’ta doğdu. İlkokul ve ortaokulu memleketinde bitirdi. Akşehir Yatılı İlköğretmen Okulu ve Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdarî Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.

  İnsanlığın kendisini bulması ve özlenen seviyelere erişmesi için en hassas ve dönüştürücü alanlardan birinin “canlı ve insanın ihtiyacı olan gerçek bir eğitim” olduğu ve yarınların daha çok bugünden yazılacağı inancı içinde, “çocuk büyütme” değil, “çocuk yetiştirme” konusu üzerinde özellikle yoğunlaştı. Bu alanda, öğrenciye, zekâsını ve yeteneklerini açarak, dersleri ve hayatı kolaylaştıran üstün özellikler kazandıran bir proje üretti, birçok yerde uyguladı.

  Sürekli geliştirdiği ve artık bir program haline gelen bu projeyi, öğrenciler üzerinde uygulama yanında anne-baba ve eğitimcilere seminerler vermekte, inceleme ve araştırmalar yapmakta, bu arada şiir yazmaya yazmaktadır. Evli ve dört çocuk babasıdır.
 • Alexandre Dumas
  Alexandre Dumas 1802’de Saint Domingue’de (günümüzde Haiti) soylu bir Fransız adamla Afrikalı bir kölenin oğlu olarak dünyaya geldi. On dört yaşında askeri bir eğitim alması için babasının Fransa’ya götürdüğü Dumas, babasının aristokrat olması sayesinde edebi çevreye giriş yapabildi. Yazarlık kariyerine oyun yazarak başlayan Dumas kısa sürede çok ünlü oldu ve Théâtre Historique’i kurdu. İtalya ve Rusya'da da yaşayan yazar 1864'te Paris'e geri döndü ve Fransa'da vefat etti. Pek çok türde sevilen eserler veren Alexandre Dumas en çok Monte Cristo Kontu ve Üç Silahşörler ile tanınıyor.
 • Alphonse Daudet
 • Andersen
  (1805–1875) Hans C. Andersen, Danimarkalı çocuk hikâyeleri yazarı. Yoksul bir ayakkabı imalatçısının çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi de temizlikçi olarak çalışıyordu. Ailesinin imkânları el vermediği için Andersen çok az temel eğitim alabilmiş ve on bir yaşında babasını kaybettikten sonra da çalışma hayatına atılmıştır. Çeşitli işlerde çalıştıktan ve imkânları arttıktan sonra Kopenhag Üniversitesi’nde dil eğitimi almıştır. Andersen’in ilk eseri 1829 yılında yayımlanırken, en tanınmış eseri olan masalları ise 1835–1872 yılları arasında basılmıştır. Başlangıçta küçük kitapçıklar hâlinde yayımlanan ve 19. yüzyıldan günümüze her dönemde büyük ilgi gören bu masallar, Andersen’in “modern masalın babası” olarak anılmasını sağlamıştır.
 • Anna Mılbourne
 • Anne Swell
  (1820–1878) İngiliz yazar. Annesi de başarılı bir çocuk kitapları yazarıydı. Sewell’in yayımlanan tek kitabı olan Siyah İnci (Black Beauty) 1871–1877 yılları arasında kaleme alınmıştır. Anna Mary Sewell Siyah İnci’deki temel amacını, okuyanları sevecenlik ve nezaket duyguları üzerinden at davranışlarını doğru anlamak için ikna etmek olarak açıklamıştır. Yazar, Siyah İnci romanını yazdığı dönemde sağlık sorunlarıyla boğuştuğu için yatağına hapsolmuştu. Bu zor döneminde yazmak Sewell için bir hayata tutunma yöntemi olmuştur.
 • Anonim
 • Anton Çehov
  29 Ocak 1860’ta Azak Denizi kıyılarındaki Taganrog’da bakkal bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Çehov, babasının yerine dükkânın işleriyle de ilgilendiğinden lise eğitimi uzadıkça uzadı. Zor koşullar altında geçen çocukluk yılları, hikâyelerinde çocuklara geniş yer vermesine ve hep hüzünlü, incinmiş çocukları anlatmasına neden oldu.

  1879’da liseyi bitirdi ve Moskova’ya giderek tıp fakültesine girdi; 1884’te doktor oldu. Tıp öğrenimi sırasında ailenin geçimine katkıda bulunmak için çeşitli dergilerde yazılar yazdı. Bu dönemde yazdığı yazılarını Melpomene’nin Masalları adlı kitapta toplayarak üniversiteyi bitirdiği yıl ilk kitabını yayımladı. Çehov, üniversiteyi bitirir bitirmez hekimliğe başladı.

  “Cerrahlık”, “Cansız Ceset”, “Kaçak” adlı hikâyelerini bu dönemde yazdı. Hekimlik çok vaktini aldığından yazmasına engel olmaya başlayınca hekimlikten vazgeçip yazarlığa yöneldi. Doktorluğunun yazarlığı üzerinde etkisi büyüktür. Pek çok kimse onun Çarlık Rusyası’nı anlatışını, bir doktorun hastalığı teşhis edişine benzetir.

  1894’ün bir bölümünü yurt dışında geçirdi. Bu arada vereme yakalandı, tedavi için Kırım’a geçti. 1898’de Sanat Tiyatrosu’nu Stanslavski ile birlikte kuran Nemiroviç- Dantçenko Martı’yı sahnelemek için Çehov’dan izin istedi, bu arada Çehov ileride evleneceği aktris Olga Knipper’le tanıştı. 1899’da Vanya Dayı’nın ilk gösterimi yapıldı.

  Sağlığı bozulan Çehov, eşi ile birlikte Almanya’ya gitti ve 15 Temmuz’da Badenwiller’da öldü.
 • Armanda Gullıver
 • Asiye Aslaner
  1980 yılında Ankara doğan Asiye Aslı Aslaner, öğrenim hayatına aynı şehirde devam etmiştir. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Büro Yönetimi Öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sora uzun yıllar anaokullarında ve etüt merkezlerinde görev yapmıştır. Üniversite yıllarında başladığı yazın hayatına çocuk öyküleri yazarak devam etmektedir. Evli ve iki çocuk annesidir. Singer Öykü Yarışması Türkiye Beşinciliği, 2002, Dayağı Unutturan Ne İdi? Balıkesir Üniversitesi Öykü Yarışması, Türkiye Birinciliği, 2003, Keçinin Annesi Hacıbektaş Belediyesi Öykü Yarışması, Türkiye İkinciliği, 2011 Tertemiz Bir Bahar Türk Yazarlara Destek Derneği Öykü Yarışması, Türkiye İkinciliği, 2012, Kapılar
 • Asiye Aslı Aslaner
  1980 yılında Ankara'da doğdu. Gazi Üniversitesi Büro Yönetimi Öğretmenliğini bitirdi. Uzun yıllar boyunca eğitim sektöründe çalıştı. Çocukluğundan bu yana yazı yazmayı seven yazar; çeşitli edebiyat ve kültür-sanat dergilerine öyküler yazdı. Büyükler için kaleme aldığı öykülerle pek çok dereceleri ve birincilikleri olan yazar, anne olunca çocuk edebiyatına yöneldi ve çocuklar için öyküler yazmaya başladı. Hâlen çocukların zevkle okuyacağı öyküler yazmaya devam ediyor.
 • Ayşe Sevim
 • Belkıs İbrahimhakkıoğlu
  1950 Erzurum doğumlu. İlk ve orta tahsilini Erzurum’da tamamladı. İ.Ü. İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Uzun yıllar Türk Edebiyatı Vakfı ve Türk Edebiyatı dergisinde yöneticilik yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazdı. Çocuklar için “Peygamber Öyküleri” serisi Timaş Yayınları tarafından yayınlandı.
 • Bernadette Cuxart
 • Bestami Yazgan
  1957 yılında Osmaniye’nin Toprakkale ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Toprakkale’de, orta ve lise öğrenimini Osmaniye’de tamamladı. 1978 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Halen edebiyat öğretmenliği yapan Yazgan, Osmaniye’de on yedi yıl yayınlanan Güneysu Kültür, Sanat ve Edebiyat dergisinin de genel yayın yönetmenliğini yaptı. On beşi şiir, otuz altısı masal ve bir tanesi hikâye kitabı olmak üzere, toplam elli iki basılmış eseri bulunan yazar; 1994 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Çocuk Edebiyatı dalında “Yılın Yazarı”, 2003 yılında Çocuk Edebiyatçıları ve Yayıncıları Birliği tarafından “Yılın Şairi” seçildi. Şiir dalında yurt içi ve yurt dışında birçok ödül alan Bestami Yazgan’ın şiirlerinin bir kısmı bestelendi; bir kısmı da ders kitaplarına girdi. 2004 yılında Yıldızlara Astık Yüreğimizi isimli şiir kaset ve CD’si yayınlandı.
 • Beydaba
 • Beydaba Beydaba
 • Beydeba
  Milattan önce 1. yüzyılda yaşadığı rivayet edilen Beydeba, Hintli bir yazardır. Yaşamı hakkında net bilgilere ulaşılamasa da pek çok kaynakta "musikinin mucidi" olarak anılır. Beydeba, yaşadığı dönemde zalimliğiyle bilinen hükümdar Depşelem'e sunduğu Kelile ve Dimne'de siyaset, erdem, iyilik, eğitim gibi konuları işlemiştir. Bu yüzden yazdığı eserle Depşelem'e nasihat ettiği söylenir. Yazarın ölüm tarihine dair net bilgiler bulunmamaktadır.
 • Birsen Ekim Özen
  1969 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 1990 yılında mezun oldu. Vekil öğretmen olarak başladığı işine, 1996 yılında kadrolu öğretmen olarak devam etti. 2001 yılında öğretmenlikten istifa etti ve eşinin işi nedeniyle önce Almanya’da, daha sonra da Rusya’da yaşadı. 2008 yılında Türkiye’ye döndüğünde bir yayınevinde Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. 2009 yılında ise tekrar öğretmenliğe döndü. Hâlen öğretmenlik yapan yazar, evli ve 2 çocuk annesidir.
 • Carlo Collodi
  (1826–1890) Gerçek adı Carlo Lorenzini olan İtalyan yazar. On çocuklu bir ailenin evladı olarak dünyaya geldi. Çocukluğu köyünde geçmiştir. Orduda görev yapan Collodi, çocuk öyküleri yazmaya bu tür öyküleri çevirerek başlamıştır. 1878 yılında İtalyan çocuk gazetesi Il Giornale dei Bambini’de dizi olarak yayımlanan Pinokyo, 1883’te kitaplaşmış ve yazarının dünya çapında tanınmasını sağlamıştır. Olumsuz ahlaki davranışlardan sıyrılmanın gerçekten insan olabilmenin koşulu olduğuna vurgu yapılan Pinokyo, ilk kez 1939 yılında beyaz perdeye aktarılmıştır.
 • Catherıne Atkınson
 • Catherıne Proteaux
 • Cem Gülbent
  İzmir’in Buca ilçesinde hayata merhaba dedikten sonra başlar Cem Gülbent’in hikâyesi. Ağustos onun için özel bir aydır. Hele ki takvimlerin yaprakları 16’sını gösteriyorsa, 82’den bu yana kaç yıl geçmiş diye bir kez daha sayar tevellüdünü. 23 Nisan İlköğretim Okulu, Buca Ortaokulu ve Buca Lisesi’ni bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde Fizik Bölümü öğrencisi olur. Fizikle mücadeleye harcadığı yıllar boyunca farklı yönlerini keşfeden Gülbent’in, özel ders verip harçlığını kazandığı öğrencilik döneminde “çılgın projem” olarak adlandırdığı “özel dersleri Türkiye genelinde verme” fikri, kendisini internet kullanımına yaklaştırır. Web tasarımını ve grafikerliği öğrenme fırsatı bulunca “Mesleğim neden bu olmasın?” diye kafa yorar ve kendini bu alanda geliştirmeye başlar. 2009 yılında CG Ajans adlı reklam şirketini kurar. Halen şirketinin başında olan Gülbent aynı zamanda edebiyatla ilgilenmekte ve Türkiye’nin birçok ilinde söyleşi ve imza günü düzenlemektedir.

  Cem Gülbent diyor ki, “İstediğim zaman hayatı sıradanlaştırabiliyorum. İstediğimde de dinlenmeye vakit bulamıyorum. Tam beş gün balık besledim. Sigaradan ve yalandan nefret ederim. Ayrıca evliyim ancak iki çocuk babası değilim.”
 • Cenab Şahabettin
  1870'te Manastır’da doğdu. Babasının Plevne'de şehit düşmesinden sonra ailesiyle İstanbul'a geldi. İlköğrenimini Tophane'deki Fevziye Mektebinde yaptı. Gülhane Askeri Rüşdiyesini bitirdi. Tıbbiye İdadisinden sonra 1890'da Askeri Tıbbiyeden mezun oldu. İhtisas yapmak üzere Paris'e gönderildi. . Paris’te dört yıl cilt hastalıkları ihtisası yaptı. Yurda döndükten sonra hekim yüzbaşı olarak Mersin, Rodos, Cidde’de karantina hekimliği ve sıhhiye müfettişliği yaptı. 1914’te emekliye ayrıldıktan sonra Darülfünûn’da "Batı Edebiyatı", "Fransız Dili", "Türk Edebiyatı Tarihi" dersleri okuttu. 12 Şubat 1934’te beyin kanaması nedeniyle İstanbul’da yaşamını yitirdi. 14 Şubat'ta sade bir törenle Bakırköy Mezarlığı'nda kızı Destine Hanım'ın yanına gömüldü.
 • Charles Dickens
  (1812-1870) İngiliz romancı. Mutlu bir çocukluğun ardından, babasının hapse girmesi üzerine, on bir yaşında bir fabrikaya girerek çalışmak zorunda kaldı. Ailesinin durumu biraz düzelince iki yıl okula gitti. Bir süre noterin yanında çalıştı. 19 yaşında gazeteciliğe başladı. Londra hayatı üzerine yazılar yazdı. 1842'de ABD'ye, 1848'de Fransa ve İtalya'ya gitti. Londra'ya dönünce uzun ömürlü olmayan gazeteler çıkardı. Dickens, realist roman akımının öncülerinden sayılır. Romanlarındaki kişileri çevresinden seçmiştir. İşlediği konularda mizah ve acıyı birlikte yürütmüştür.
 • Charles Perault
 • Charles Perrault
 • Chris Oxlade
 • Çiğdem Özmen
 • Cüneyd Suavi
  1948’de Adapazarı’nda dünyaya geldi. Yüksek öğrenime kadar bu şehirde okudu. Daha sonra (günümüzde Mimar Sinan Üniversitesi olarak bilinen) Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirip, ‘Yüksek Mimar’ unvanıyla Sakarya Üniversitesi’ne asistan oldu. Sonraki yıllar içinde profesörlüğe kadar yükselen yazarımız, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde de 4 yıl görev yaptı. Cüneyd Suavi’nin en tanınmış eseri, 3 ayrı ciltten oluşan ‘Hayatın İçinden’ adlı öykü kitaplarıdır. Ancak 30 yılda tamamlanan bu eser, kitabın tamamı veya bazı bölümleri ile 10 yabancı dile tercüme edilmiştir. Yazarın ‘Kırk Gram Tebessüm’ adlı kitabıysa, ‘edepli mizah’a ait nadide bir örnektir. Yazarın ‘Kesilen Gitar’ adlı eseri, onun çocukluk ve gençlik yıllarını anlatırken ülkemizin yaşadığı son 50 yıla ışık tutmaktadır. Kitap bu özelliğiyle Kültür Bakanlığı tarafından desteklenmiştir. Cüneyd Suavi’nin başka bir eseri de, gerçek hayattan alınan ‘İmdat, Âşık Oldum!’ adlı kitaptır. Bu kitapta ortaya konan İlahî ölçüler, on binlerce genç hanımın gönül yarasına merhem olmuştur. ‘Hazır Cevaplar’; dünya çapında tanınan önemli şahsiyetlerin zekâ pınarından doğan hazır cevapları ile insanların hayatını nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır. Yazarın bunlar dışında ‘İki Cihan Güneşi - Peygamberimiz’, ‘Gençlerin Gözünden Peygamber Efendimiz’, ‘Gül Kokulu Resulden Mucizeler’, ‘Cennetin Elçileri, Peygamberler Tarihi’ ve ‘Allah’ı Bildiren Bilmeceler’ adlı kitapları bulunmaktadır. Cüneyd Suavi, çocuklar için yazdığı tüm öyküleri, 4 ciltten meydana gelen ‘Baldan Tatlı Öyküler’ adıyla yayınlamıştır. Yazarın son eseriyse ‘Bediüzzaman’a Göre Cennet Nasıl Kazanılır?’ adlı kitaptır. Cüneyd Suavi, evli olup üç çocuk babasıdır.
 • Daniel Defoe
  İngiliz yazar ve gazeteci Daniel Defoe 1660’da Londra’da doğdu. Hollanda kökenli ailesi Protestan’dı. Kiliseye girmek üzere iyi bir eğitim alarak yetişti, ama tercihini ticarete atılmaktan yana kullandı. Yaşamı boyunca fırsat buldukça ticaretle ilgilendi, ancak hiç bir zaman zengin olamadı. Daniel Defoe siyasetle de ilgilendi. Tıpkı ticarette olduğu gibi, siyasi faaliyetleri de başını derde soktu. Bir yazısından dolayı hapse düştü ve hayatının en zor dönemini orada geçirdi. Bu durumdan kurtulmak için dönemin güçlü isimlerinden politikacı Robert Harley’nin koruması altına girdi. Siyasi inançlarını özgürlüğü için geride bırakan Defoe, bu acı tecrübeden sonra onu kim gözetirse onun yanındaydı. 24 Nisan 1731’de borçlu olduğu pek çok kişiden saklanırken hayatını kaybetti. 1719 yılında yazdığı Robinson Crusoe ile ün kazandı. Robinson Crusoe pek çok eleştirmene göre yazılan ilk romandır. Defoe, bu açıdan çağdaş romanın babası olarak görülür. Hayatı boyunca borçları ve politika sahnesindeki tavırları nedeniyle eleştirilmiştir. Önemli eserlerinden bazıları: Robinson Crusoe (1719), Moll Flanders (1722), The True-Born Englishman (1701), Roxana (1724)…
 • Delphine Sauliere
 • Derleme
 • Didem Demirel
 • Dodie Smith
 • Dominique De Saint Mars
 • Edmondo de Amicis
  (1846–1908) İtalyan romancı, gazeteci ve şair. Gezi kitapları ve çocuk öyküleriyle de tanınmıştır. Askerî okulda eğitim aldı. Döneminde yapılan savaşlara katıldı. Yazar deneyimlerini ve gezi notlarını 1873 yılından itibaren kitaplaştırdı. Çocuk Kalbi 1886 yılında yayımlandı. Kitap o kadar büyük ilgi gördü ki birkaç ay içinde 40 baskı yaptı ve onlarca dile çevrildi.
 • Eileen O’hely
 • Elenor H. Porter
 • Enis Temizel
 • Eric Knight
 • Esim Akdeniz Tüccar
 • Esin Bacacı Taner
 • Esra Ağaoğlu
 • Esra Kireçci
 • Esra Korkmaz
  Çocuk Gelişimi Uzmanı-Çocuk kitapları yazarı Esra KORKMAZ,1984 yılında İstanbul ‘ da doğdu. İlk okul, orta okul ve lise eğitimini İstanbul da tamamladı. 2007 yılında Anadolu Üniversitesi Eskişehir Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. 2010 yılına kadar Üniversiteler ve Özel Danışmanlık Merkezlerinde psikoterapi, çocuk ve aile danışmanlığı eğitimi aldı. Temsili olarak şu an da İSMEK 'te Çocuk Gelişimi Öğretmenliği ve uygulamaları yapmakta olup Belediyelerin Gönüllü eğitim danışmanlığı hizmetlerin de bulunarak " Veli-Çocuk-Okul işbirliği" üzerine seminer çalışmalarına destek vermektedir. MEB’na bağlı anaokullarında öğretmenlik yapmış olan yazar Özel Okullarda "Eğitim koordinatörü - müdürlük" görevlerinde bulunmuştur. Öğretim yöntem ve teknikleri üzerine eğitimcilere yönelik yayınları bulunmaktadır..Okul Öncesi alan da eğitim sistemleri ve modellerini araştırmakta olan yazarın ilk eğitim seti 2008 yılın da Alpino Okul Öncesi Yayınları‘nda yayınlanmıştır. Birçok eğitim setleri, kavram kitapları ve eğlendirici-öğretici nitelikte etkinlikleri kapsayan kitapları bulunmaktadır. Çocuk eğitimine gönül vermiş olan yazar çocuklar için kitaplar yazmaya devam ediyor... Yazar Esra Korkmaz, evli ve bir çocuk annesidir.
 • Evliya Çelebi
  25 Mart 1611'de İstanbul'da doğdu. Babası Derviş Mehmed Zıllî, Süleyman'dan I. Ahmed’e kadarki padişahların kuyumcubaşılığında bulunmuş ve seferlere katılmıştır. Çelebi ailesi aslen Kütahyalı olup, fetihten sonra İstanbul'a yerleşmiştir.
 • Ezel Yılmaz
 • Ezop
  (620–564 MÖ) Antik Yunan masalcı. Ezop'un yaşamıyla ilgili bilgiler kesin değildir. Bir söylentiye göre Trakya'da doğmuş, bir süre köle olarak yaşamış, azat edilince birçok yolculuk yapmıştır. Ancak Ezop'un bugünkü Emirdağ yakınlarındaki Amorium kentinde doğup büyüdüğü de dile getirilmektedir. Ezop masallarının bilinen en eski derlemesi, İÖ 16. yy'da hazırlanmış, bu derleme daha sonra, MS I. yüzyılda Latince ve Yunanca olarak yeniden kaleme alınmıştır. Ezop Masalları 17. yüzyılda La Fontaine'in fabllarına esin kaynağı olmuştur.
 • F. H. Burnett
  1849–1924) İngiltere doğumlu Amerikalı roman yazarı. Ailesi, ev dekoratörü olan babasının ölümünden sonra sıkıntıya düşmüş ve 1865 yılında ABD’ye göç etmek zorunda kalmıştır. İyi bir eğitim alan Burnett, gazete ve dergiler için kısa hikâyeler yazarak aile ekonomisine katkıda bulunur. Ekonomik sorunlar, göçmenlik ve iki oğlundan birisinin genç yaşta ölümü Burnett’in yazı serüvenini şekillendirir. 1868 ila 1922 yılları arasında birçok romanı ve sahnelenmek için kaleme aldığı oyunu yayımlanmıştır. Yazarın en tanınmış eseri olan Saklı Bahçe (Secret Garden) 1911 yılından günümüze kitapçı raflarındadır.
 • F.H.Burnett
 • Fatma Işık
  1975 yılında Rize’de doğdu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliğini bitirdi. Öğretmenliğe ve öğrenmeye gönül veren biri olarak 15 yılı aşkın bir süredir edebiyat öğretmenliği yapmaktadır. Aynı zamanda “Yazarlık Eğitimi”, “Grup Eğitimi” ve “Dikkat Eğitimi” alanında programlar geliştirmekte ve bunların eğitimini vermektedir. Bunun yanında muhtelif yayın evlerinde metin yazarlığı ve ulusal çocuk dergilerinde yayın hazırlığı yapan yazarın farklı yayın evlerince yayınlanan masal ve hikâye kitapları bulunmaktadır. Evli ve iki kız çocuğu annesidir.
 • Felix Salten
  (1869–1945) Avusturyalı yazar ve eleştirmen. Budapeşte’de doğmuş fakat ailesinin Viyana’ya göç etmesi dolayısıyla bu şehirde büyümüştür. Babasının iflasından sonra 16 yaşından itibaren çalışmak zorunda kalan Salten, gazetecilik mesleğine adım atar. İlk öyküleri 1900 yılında yayımlanan Salten, ölümüne değin yılda ortalama bir kitap olacak şekilde kitap üretmeyi sürdürmüştür. Salten’in en tanınmış eseri Bambi (Bambi. Eine Lebensgeschichte aus dem Walde), 1923 yılında yayımlanmıştır. 1942 yılında sinemaya uyarlanan Bambi, o yıllardan bu yana tüm dünyada bilinen bir çocuk edebiyatı karakteridir.
 • Fiona Watt
  İngiliz yazar ve çocuk kitapları çizeri. Exeter Üniversitesi’nde Psikoloji, Sanat ve Dizayn eğitimi aldı. Üniversite sonrasında, araştırmacı ve yazar olarak, eğitim materyalleri hazırlayan bir şirket için çalıştı. Ayrıca beş yıl boyunca öğretmenlik yaptı. Watt, 1989 yılında Usbourne Yayınevi’nde yayıncılık hayatına yardımcı editör olarak adım attı. Sırasıyla kıdemli editörlük ve yönetici editörlük yaptı. 2003’te Usbourne Yayın Yönetmenliği görevine getirildi. Watt, okul öncesi kitaplar, özgün eserler, sanat ve etkinlik kitapları konularında çalışmaktadır.
 • Florence Dutheil
 • Florence Dutheıl
 • Frances H. Burnett
 • Friedrich Von Schiller
  (10 Kasım 1759, Marbach am Neckar - 9 Mayıs 1805, Weimar), 1802 yılında soyluluk unvanı alan Schiller; şair, filozof, tarihçi ve en önemli Alman dram yazarıdır. Yazdığı çoğu tiyatro eseri Alman tiyatrosunda başyapıt niteliğindedir. Schiller doğa tasvirli şiirlerin şairi olarak da gayet başarılı olmuştur, ancak asıl alanı düşünsel/didaktik şiirdir, çoğu yazara ilham olmuştur ve dramatik şiirleri en sevilen Alman balatları arasındadır. Schiller; Wieland, Herder ve Goethe ile Weimar Klasiğinin en önemli dört yazarından biridir.
 • Gamze Alıcı
  Nasrettin Hoca kitaplarının yazarı olan Gamze Alıcı bir çok etkinlikte Masalcı Abla olarak çocuklarla buluşmuştur.
 • Grim Kardeşler
  [Jacob Grimm (1785–1863) ve Wilhelm Grimm (1786–1859)], folklor araştırmacısı akademisyen ve yazar kardeşler. Avrupa genelinde derledikleri masallarla tanınmışlardır. Dilbilim konusunda çalışmış ve bir Almanca sözlük de hazırlamışlardır. Dokuz çocuklu bir ailenin içinde büyüyen ve küçük yaşta önce babalarını sonra da büyükbabalarını yitiren Grimm Kardeşler, varlıklı akrabaları sayesinde iyi bir eğitim almışlardır. 1807 yılından itibaren eski dillerin Almanca ile ilişkileri ve ilkel folklor unsurları üzerinde yıllar süren akademik çalışmalarda bulunurlar. Grimm Kardeşler, bugün kıta Avrupa’sı masalları konusunda referans kabul edilen metinler derlemişlerdir.
 • Gürsoy Düzenli
  12 Aralık 1974’te Almanya’nın Hamburg şehrinde dünyaya geldi. İlkokulu Almanya’da Theodor Haubach Schule ve Gesamtschule Altona okullarında okudu. 1986’da Türkiye'ye kesin dönüş yaptı. Ortaokul / Lise’yi İstanbul’da Bahçelievler Anadolu Lisesi’nde okudu. Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü mezunu olan yazar, mezun olduktan sonra birçok okulda öğretmenlik yaptı... Üniversitede tanıştığı eşiyle 2002’de evlendi. İdil ve Defne adında iki kız çocuğu babası olan yazar, İstanbul’da öğretmenlik mesleğini yapmaya ve keyifle okunacak çocuk kitapları yazmaya devam ediyor.
 • Gwenaelle Boulet
 • Haktan Kaan İçel
  1984 yılında İstanbul’da doğan Haktan Kaan İçel, öğretim hayatını aynı şehirde devam ettirdi. Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Sinema-TV bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli kısa film çalışmalarında bulundu. Dizi sektöründe çeşitli dizilerde senarist olarak yer aldı. 2002 yılında Mahzen Öykü Yarışması’nda “Kalplerdeki Mutluluk Masalı” adlı yazdığı öyküsü birinci seçildi. Aynı öykü 2003 yılında “Ölümsüzler” adlı antolojide yer aldı. "Öğrenciliğin Kitabını Yazdık, Üstelik Kopya Da Çekmedik" adlı mizah kitabının yazarlarından biri oldu. 2006 – 2014 tarihleri arasında Xasiork Öykü ve Roman Yarışmaları jürilerinde yer alan Haktan, son yıllarda çocuk ve gençlik yazını ile de ilgilenmektedir. “Xasiork Dergi”, “Zifir”, “Genç Haberler”, “Genç Kalemler”, “Come” gibi dergilerde yazıları ve öyküleri yayınlandı. “Kült, Kitsch, Klişe”, “sinemasal dünya” ve “bakınız” adlı bloglarda sinema yazıları yayınlanan yazar, belli aralıklarla bu dergilere yazmaya devam etmektedir.
 • Hatice Güloğlu
  Tunceli Çemişgezek'de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Küçükçekmece’de tamamladı. Hafızlık eğitimi aldı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Çocuk eğitimi ile ilgilendi. Konu ile ilgili çeşitli seminerlere ve eğitim programlarına katıldı. Bazı özel kuruluşlarda İlköğretim çağındaki çocuklara K.Kerim ve Din Kültürü- Ahlak Bilgisi dersleri verdi. Halen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde "İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği" alanında yüksek lisans yapmakta olan yazar aynı zamanda eğitim-öğretim çalışmalarına da devam etmektedir.
 • Hector Malot
 • Hekimoglu Ismail
 • Hekimoğlu İsmail

  Asıl adı Ömer Okçu’dur. 1932 yılında Erzincan’da doğan Hekimoğlu İsmail, müstear adını Hekimoğlu lakabıyla tanınan dedesi İsmail Efendi’den aldı. Babası Fahri Efendi, Kazım Karabekir Paşa’nın ordusunda uzun yıllar askerlik yapmış ve İstiklâl Madalyası kazanmıştı. Annesi, Kemahlı Mahbube Hanım, bir Osmanlı hanımefendisiydi.

  Ömer Okçu, ilkokul birinci sınıfa giderken, 12 Aralık 1939 gecesi yaşanan büyük Erzincan depreminde göçük altında kaldı ve yaralı olarak kurtarıldı. Ağabeyi Hakkı ile kız kardeşi Bedriye’yi bu depremde kaybeden yazarımız, o kışı ailesi ile çadırda geçirmek zorunda kaldı. Ancak bir yıl sonra okuluna dönebilen Ömer Okçu, 1946’da ilkokulu, 1950’de ortaokulu çok zor şartlar altında bitirdi.

  Ortaokulu bitirdiğinde, yerde bulduğu gazete parçasında bir ilan gördü. Zırhlı Birlikler Okulu’na askeri öğrenci aranıyordu. Depremden sonra maddi sıkıntı içinde olan ailesine bir an önce destek olmak maksadıyla, astsubay olmaya karar verdi. Az bir harçlık ve bir tahta bavul dolusu peksimetle yola çıktı. Bu yolculuk, toplam 22 yıl sürecek askerlik hayatının da başlangıcıydı.

  1952’de Nihal Atsız’ın teşvikiyle bir yandan milliyetçi kitap ve dergileri, bir yandan da Batı klasiklerinin büyük bir bölümünü okudu. Sefiller ve Monte Cristo Kontu en çok etkilendiği kitaplar oldu. 1953’teSerdengeçti ve Büyük Doğu dergileriyle tanıştı. O güne kadar hiçbir dinî eğitim almayan ama dergilerde okuduğu İslami hayattan etkilenen Ömer Okçu, bu konuda araştırmalar yaptı. İlk işi Ömer Nasuhi Bilmen’in ilmihalini okuyup namaza başlamak oldu. Bu dönemde sık sık camilere gitti ve tanıştığı hocalara sorular sordu.

  Yine aynı dönemde Said Nursi’nin dinî kitaplar yazdığını ve bu yüzden hapiste olduğunu öğrendi. Bundan çok etkilenip Risale-i Nurları okumaya ve anlamaya çalıştı.

  Necip Fazıl tarafından neşredilen Büyük Doğu dergilerini satın alıp otobüslere, vapurlara, trenlere bırakmaya başladı.

  1954’te kendi kendine Kur’an okumayı, Osmanlı Türkçesini ve yardımcı kitaplarla İngilizceyi öğrendi. Sık sık Sahaflar Çarşısı’na uğramaya başladı. Zaman zaman Zeyrek Camii’nde Mehmed Zahid Kotku Efendi’nin sohbetlerine katıldı.

  1956 Ağustos’unda Erzurum-Kandilli 6. Zırhlı Tugay’a tayini çıktı. Bu dönemde hafta sonları Mehmed Kırkıncı Hoca’nın, Erzurum Murat Paşa Camii’ndeki sohbetlerine katıldı.

  1958’in başlarında Tarihçe-i Hayat’ın basıldığını öğrendi ve bir grup arkadaşıyla birlikte Emirdağ’da Bediüzzaman’ı ziyaret etti.

  Tuzla Uçaksavar Okulu’nda katıldığı 6 aylık kursu başarıyla tamamlayan Ömer Okçu, Amerika’ya füze eğitimi almaya gitti.

  Amerika’dan Necip Fazıl’a yazdığı mektup Büyük Doğu’da yayınlanınca bu dergideki yazarlığı başlamış oldu.

  Türkiye’ye döndükten sonra 1959 yılında evlendi. Ümraniye’deki evinde geceleri gizli gizli Minyeli Abdullah romanını yazdı. Roman ilk defa 1965’te Babıali’de Sabah gazetesinde neşredildi.

  1967’de yayın hayatına başlayan İttihad gazetesinde “His ve Fikir” başlığıyla 1971’e kadar köşe yazıları yayımlandı.

  Hekimoğlu İsmail imzasıyla yayımlanan Minyeli Abdullah romanından dolayı evi arandı, pek çok defa sorgulandı. Bunca baskınlara, sorgulara rağmen yazmaktan vazgeçmedi. 1972 yılında ordudan emekli oldu.

  1972’te Yeni Asya gazetesinde makaleleri neşredildi.
1974’te İstanbul’da kurduğu Türdav Basım Yayın Ticaret Limited Şirketi’nde genel müdürlük yaptı.

  1976 yılının Ocak ayında Sur Dergisi’ni çıkardı. Dergide on farklı isimle yazılar yazdı. Aynı yıl Hizmet Vakfı’nın müdürlüğünü üstlendi; Risale-i Nurlar’ı bastırmaya başladı. Böylece Sözler Yayınevi kurulmuş oldu. Ardından “Tevafuklu Kur’an”ın ilk basımını gerçekleştirdi.

  Yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce konferans verdi. 1982’de arkadaşlarıyla birlikte Timaş Yayınevi’ni kurdu.

  Minyeli Abdullah romanı 1989’da filme çekildi. Yücel Çakmaklı’nın yönettiği ve iki bölüm halinde gösterilen film, döneminin gişe rekorlarını kırdı.

  1992 yılında yayımlanan “Demek ki Öyle” başlıklı, imam hatip lisesi öğrencilerinin askeri okullara alınmasını savunduğu yazısından dolayı ağır ceza mahkemesinde yargılandı. Aynı yıl Bayrampaşa ve Şile Cezaevlerinde beş hapis yattı.

  1994’te Harran Üniversitesi Fahri Edebiyat Doktorası unvanına layık görüldü.

  Hekimoğlu İsmail, 3 Şubat 2002 Pazar günü Eyüp Sultan Camii’nde sabah namazı kılarken beyin kanaması geçirdi ve yoğun bakıma alındı. Dört buçuk ay sonra hastaneden evine taburcu edildi.

  Hastalık sonrası sol kolunu ve bacağını kullanmakta zorluk çeken Hekimoğlu İsmail, kitap çalışmalarına, köşe yazılarına kaldığı yerden devam etti.

  Menan Cinleri ismiyle yazdığı hikâye kitabı, tiyatroya uyarlandı. Tercüman Çocuk dergisinde yazdığı yazıları daha sonra çocuk kitabı olarak yayımlandı.

  Hekimoğlu İsmail okumaya, yazmaya ve konferanslarına devam ediyor.

  Yayımlanmış Eserleri

  Romanları: Minyeli Abdullah, Maznun, Sibel, Bir Deliyle Evlendim, Firavun’un Öldüremediği Musa’dır, Cumhuriyet Çocuğu.


  Hikâyeleri: Menan Cinleri, Hayata Düşülen Dipnotlar.


  Biyografi: 100 Soruda Bediüzzaman, Mehmed Akif ’e Göre Dün Bugün Yarın 

  Şiir Derlemesi: Sevdalı Şiirler-1, Sevdalı Şiirler-2

  Düşünce: Derdimi Seviyorum, Güneşi Arayan Adam, Sonsuza Yürüyüş, Müslüman ve Para, Mum, İnsan Bu, Bir Millet Uyanıyor, Düşünceler, Yapraklar, Tefekkür,
Akıl ve Gerçek, Neye Nasıl İnanırım?,Ölüm Yokluk mudur?, İyiliğin Kaynağı, Mecnun Gezenin Leyla’sı, İyi Günde Kötü Günde Evlilik, Allah Kullarıyla Nasıl Konuşur?, Allah’a Yaklaştıran Ameller, Zamanın Efendisi Bediüzzaman, His ve Fikir, Bir Işık Görüyorum, Yüzyıllık Müjde, Genç Arkadaşıma Mektuplar, Müslüman Darbeci Olmaz.


 • Herve Tullet
 • Heyet
 • Heyet Heyet
 • Howard Pyle
  Çocukluk yıllarında Philadelphia'da küçük bir sanat okulunda okudu. 1876'da illüstratörlük kariyerine başlayan Pyle’ın öyküleri ve resimleri dönemin ünlü dergilerinde yayımlandı. İllüstrasyonları kendisine ait olan pek çok öykü ve roman yazan Pyle’ın ayrıca, Kral Arthur ve şövalyeleriyle ilgili efsanelerden yola çıkarak yazdığı kitapları da bulunmaktadır. Robin Hood'un yazarıdır.
 • İnci Ceren
 • İsabelle Bertrand
 • Isabelle Bertrand
 • İsmail Bilgin
  İsmail Bilgin 1964'te Gelibolu’nun Evreşe nahiyesinde doğdu. İlkokul ve ortaokulu burada bitirdikten sonra liseyi Gelibolu’da okudu. 1984'te İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği'ni kazandı. Fakülteyi 1988'de bitirip yüksek lisansını yaparken 1990'da mezun olduğu okula asistan olarak geri döndü. 1993'te yüksek lisansını, 1999'da doktorasını tamamladı. 2000'de, kendi isteğiyle üniversiteden ayrılıp bir kamu kuruluşunda çalışmaya başladı. Küçüklüğünden beri okuma yazmaya karşı büyük tutkusu olan yazar, 2000'de Ömer Seyfettin Hikâye yarışmasında İstanbul Depremi’ni anlattığı “Ne Oluyor Dendiği Zaman” adlı hikâyesi ile birinci oldu. Bu tarihten itibaren artan bir gayretle yazı hayatını sürdüren İsmail Bilgin, 2014'te Eskader tarafından tarih dalında Kut’ül Amare romanıyla; 2015'te de Yazarlar Birliği tarafından tarihî roman dalında ilk defa verilen büyük ödüle Çanakkale Romanları/Araştırmaları sebebiyle layık görüldü. Daha çok yakın tarih konularını, özellikle de 1. Dünya Savaşı dönemini ele alan eserlerle çocuklarda tarih bilincinin oluşmasına katkıda bulunmak için tarihî hikâyeler ve gençlik romanları yazdı ve yazmaya devam ediyor.
 • James Barrie
 • Jane Bull
  Jane Bull Londra'da eşi ve üç çocuğuyla birlikte yaşamaktadır. Dünyaya çocuk gözüyle bakabilmek isteyenler O'nun kitaplarıyla bunu başarabilirlerler. Hem çocuklar hem de yetişkinler için hazırladığı ödüllü aktivite ve el işi kitapları keyifli zaman geçirebilmek için biçilmiş kaftan.
 • Jean de La Fontaine
  Jean de La Fontaine (okunuşu /tʃɨːn de lʌfontəɴ/) (d. 8 Temmuz 1621 Château-Thierry - ö. 13 Nisan 1695 Paris) Fransız şair ve yazar. Yazdığı fabl eserleri ile tanınmıştır. Varlıklı bir ailenin çocuğuydu. Paris'te kolejde okudu. Hukuk tahsili yaptı. Papaz yetiştirilmek istendi. Lisede kiliseden ayrıldı. Okul hayatında başarılı bir öğrenci olamadı. Gençliğinde baba mesleği olan orman ve su kanalları işleriyle uğraştı. Çeşitli memurluklarda bulunmuş, düzensiz bir hayat yaşamıştır. 1673 senesinde Madam de la Sablière'nin himayesine girerek burada ilim adamları, felsefeciler ve yazarlarla tanıştı. İlk masallarını burada yazdı. Çağdaşları, La Fontaine'i bir masal yazarı olarak görüyorlardı. Hâlbuki La Fontaine, yazdığı masallarda Dede Korkut masallarındaki uslupla hayvanlara ahlaki karakterler vererek onların şahıslarında bazı insan karakterlerini tenkit etmiş, bir ahlak dersi vermiştir. Buna edebiyatta teşhis ve intak sanatı denir. La Fontaine'in bu hususiyeti çok geç fark edilmiştir. Eserlerinde sadelik ve açıklık görülür. Konuşma şeklinde akıcı şiirleri, hayvanlar üzerinde tenkitleri, incitmeden iğneleme usulleri ile Fransız edebiyatına büyük eserler kazandırmıştır.
 • Johannas Pyri
 • Jonathan Swift
  İngiliz edebiyatının büyük hiciv ustası Swift, 30 Kasım 1667'de İrlanda'nın başkenti Dublin'de doğdu. 1689'da Trinity College'ı bitirdi ve İngiltere'ye gitti. Siyasetçi ve yazar Sir William Temple'ın sekreteri oldu. İlk şiirleri ve Stella'yla olan arkadaşlığı da bu tarihlere rastlar (1691). Jonathan Swift'in yaşamında William Temple'ın etkisi önemlidir. O yılların kültürel ortamıyla ve etkili kişileriyle tanışıklığı onun sayesinde olmuş, Oxford Üniversitesi'nde lisansüstü eğitimi yapmasını yine Temple teşvik etmiştir. Temple'ın ölümünden sonra Dublin'e giden ve Lord Berkeley'nin yanında çalışan Swift, 1701'de Londra'ya döndüğünde, artık tanınan bir yazardı. Siyaset, din ve edebiyat alanlarında giriştiği polemiklerle etkiliydi. ngiltere'nin baskıcı politikalarına karşı yaptığı mücadelesinde birbiri ardına çıkardığı siyasi broşürlerle İrlanda'da ulusal bir kahramana dönüştü. 1726 yılında tamamladığı 'Gulliver'in Gezileri' ile de tüm zamanlara yayılan bir ün kazandı. Jonathan Swift, 19 Ekim 1745'de İrlanda'da öldü.
 • Jules Verne
  Jules Gabriel Verne 8 Şubat 1828’de Fransa, Nantes’de dünyaya geldi. Verne zengin bir ailede dünyaya gelmişti ve babası onun kendisi gibi avukat olmasını istiyordu. Babasının mesleğini devam ettirmek istemeyen Verne hikâye ve oyun yazmak için kısa süre sonra avukatlığı bıraktı. Daha sonra Dünya’nın Merkezine Yolculuk, Denizler Altında Yirmi Bin Fersah ve Seksen Günde Devriâlem gibi eserler ortaya koydu.
 • Kadriye Baldık
  Dinimi Öğreniyorum Serisi'nin Üç yazarından biri. Kitapları başta ingilizce ve almanca olmak üzere çeşitli dillere çevrildi.
 • Komisyon
 • Leonıe Prott
 • Lev Tolstoy

  Toprak sahibi soylu bir ailenin oğlu olarak 28 Ağustos 1828’de doğdu. 16 yaşında Kazan Üniversitesi’ne başladı, ama resmi eğitime duyduğu tepki nedeniyle okulu bırakıp çiftliğe geri döndü. 24 yaşında orduya katılıp bir süre subaylık yaptı, ama savaşa duyduğu nefret dolayısıyla onu da bıraktı ve 29 yaşında Avrupa seyahatine çıktı. Bu yolculukta Proudhon’la tanıştı. Eve döndüğünde köylü çocuklar için bir okul açıp alternatif bir eğitim sistemi kullandı. 1869’da Savaş ve Barış’ı yayımladıktan sonra bunalıma girdi ve manastıra çekildi. Ömrünün sonlarına doğru sade bir hayat yaşamaya başladı. 1910 yılında 28 Ekim gecesi evini terk etti. 10 gün sonra bir tren istasyonunda hayatını kaybetti. Shakespeare’den sonra eserleri en çok çevrilen yazardır. Rus edebiyatının en büyük isimlerinden olan Tolstoy’un başlıca eserleri şunlardır: Çocukluğum, Ivan Ilyiç’in Ölümü, Kazaklar, Savaş ve Barış, Anna Karenina, Diriliş, Hacı Murat…

 • Lewis Carrol
  Charles Lutwidge Dodgson (27 Ocak 1832 - 14 Ocak 1898) ya da daha çok tanındığı takma adıyla Lewis Carroll, ünlü İngiliz yazar, matematikçi, mantıkçı, Anglikan papazı ve fotoğrafçıdır. Carroll'ın en ünlü eserleri; Alice's Adventures in Wonderland ("Alice Harikalar Diyarında") ve onun devamı olan Through the Looking-Glass ("Aynanın İçinden") adlı kitapları ve "The Hunting of the Snark" ve "Jabberwocky" adlı şiirleridir ve hepsi absürt edebiyatın örneklerindendir. Kelime oyunları, mantık ve fantazideki yeteneği sayesinde ün kazanmıştır. Ancak bunun ötesinde, eserleri modern kültüre iyice yerleşmiştir. Birçok sanatçıyı, direkt olarak etkilemiştir. Kuzey Amerika, Japonya, İngiltere ve Yeni Zelanda başta olmak üzere, dünyanın birçok yerinde, sadece Carroll'ın eserlerinin zevkle okunması ve daha da yaygınlaştırılması ve hayatının araştırılmasına adanmış kuruluşlar vardır.
 • Louisa Mayalcott
 • Madame de Beaumont
  (1711–1780) Tam adı Jeanne Marie Le Prince de Beaumont olan Fransız eğitimci ve romancı. Uzun yıllar İngiltere’de yaşamıştır. Yazarın öğretmenlik kariyeri çocuklara doğru eğitsel mesajları nasıl vermesi gerektiği konusunda deneyim kazanmasını sağlamıştır. Bu sayede Beaumont, eğitici nitelikli ve erdemleri anlatan öyküler kaleme alır. İlk çalışması 37 yaşındayken yayımlanan yazar, kariyerini okul kitapları yazarak sürdürmüştür.
 • Manica Musil
  Born in Ptuj. At first she wanted to study piano, but soon changed her interest in other field of artistic creativity, in architecture. After graduation, her first building Municipal Building in Gorisnica (Slovenia) won international award Grand Prix at the international architectural competition ‘Leonardo’ for young architects of II. region UIA for the best realisation in Minsk, 2005. Meanwhile, she also won some awards in graphics. From 2002 till 2006 she published 11 Slovenian stamps. After the birth of first child (out of three), she expanded her creativity and began to write stories and poems. From 2011 till 2015 she published 6 authorial children books for different distinguished Slovenian publishers. After two of them, Two Little Architects and Magic Pencil, the project of Urban Children Installation was based, which was under the auspices of the European Capital of Culture 2012. The goal of the project was the inclusion of children into the open urban space(s), where children's creations are put on display for the public audience. Based on the one of her book, The Naughty Pigs, there will be a play in the Puppet Theatre in Maribor next year. Her books are more and more world widespread: one of her book was published in Brazil in 2014, and in 2016 she'll publish at least four books also in China. In the last two years she received first awards for illustrations: in 2014 she was among the winners of COW ILLUSTRATION FESTIVAL 2014, TOP 10 ILLUSTRATORS, Dnepropetrovsk, Ukraine, and in 2015 she got MERIT at the 3x3 Magazine International No.12 Picture Book Show, New York, USA. Animals from her books are inspirations for her everlasting aspiration to re-make them into installations for galleries or public spaces. Why not even parks… It is most probably her educational background in architecture that makes her perceive her books rather more as projects than simply as books. At last she remarks: 'When I will be old (which I'll probably never be) I want to have my own picture book museum. Eric Carle has it, there is one in Japan, why not third one.'
 • Marie - Agnes Gaudrat
 • Marie Agnes Gaudrat
 • Marie Burlington
 • Marıe Aubınaıs
 • Mark Twain
  30 Kasım 1835’te Florida’da doğdu. Dizgi çıraklığı, Mississippi nehrinde rehberlik ve altın arayıcılığı yaptıktan sonra Kaliforniya’ya giderek gazetecilik yapmaya başladı. Yerel gazeteler için çalışan Twain, ücretli olarak konferans gezilerine çıktı. Yazarlığa uzak ve orta batıdan izler taşıyan grotesk, mizahi hikâyelerle başlayan Twain, Calaveras Country’nin Ünlü Sıçrayan Kurbağası adlı yapıtıyla ulusal düzeyde kendini kabul ettirdi. Hannibal ve Mississisppi’de geçen gençlik günlerinin anılarını Mark Twain adının dünyaya yayılmasını sağlayan hümanist romanları Tom Sawyer’in Maceraları ve Huckleberry Finn’in Maceraları adlı kitaplarında topladı. Ernest Hemingway “Tüm Amerikan edebiyatı ondan doğmuştur,” diyerek Twain’in eserinin önemini vurgular.

  Yazarın ölümünden sonra yayımlanan yapıtlarından Esrarengiz Yabancı o güne kadar geçerli olan Mark Twain imgesinin sarsılmasına neden olmuştur. Mark Twain bu büyük yergisel romanında, savaş olgusuyla insanın ahlaksal nitelikleriyle derinliğine bir hesaplaşma içine girmiştir. Kuzey Amerikan edebiyatının en keskin görüşlü ve en geniş açılı toplum eleştirmeni olan Mark Twain, 21 Nisan 1910’da Redding’de yaşamını yitirmiştir.
 • Marko Kitti
 • Mary Maspes Dodge
 • Matthieu De Laubier
 • Maya Mizuno
 • Mehmed Akif Ersoy
  1873 Aralık ayında İstanbul-Fatih’te dünyaya geldi. Babası, Arnavutluk’un İpek kazasından, Fatih Medresesi müderrisi Temiz Tahir Efendi; annesi ise, Tokat’a yerleşmiş Buharalı bir aileye mensup Emine Şerife Hanım’dır. İlköğrenime Emir Buhari mahalle mektebinde başladı. Burada iki yıl okuduktan sonra 1879’da Fatih ibtidaisine girdi. Bir taraftan da babasından özel dersler aldı. 1885’te Fatih Merkez Rüşdiyesi’ni bitirdi. Mülkiyenin idadi kısmına üç yıl devam ettiyse de, babasının ölümü üzerine hayata bir an önce atılabilmek için Mülkiye Baytar Mektebi’ne girerek 1893’te birincilikle mezun oldu. Ziraat Nezareti’nde umum müfettiş muavinliğiyle memurluğa başladı. İstanbul, Edirne, Anadolu ve Rumeli’nin çeşitli yerlerinde görev yaptı. Bu sıralarda, sekiz-on yaşlarında başladığı hafızlığını tamamladı. Bir yandan da Halkalı Ziraat ve Çiftlik Makinist Mektepleri’nde hocalık yaptı. II. Meşrutiyetin ilânından sonra Ebulûlâ Mardin ve Eşref Edib’le birlikte, şiir ve makalelerini yayımladığı Sırat-ı Müstakim dergisini çıkarmaya başladı. Aynı yıl, İstanbul darulfünun edebiyat şubesi Osmanlı Edebiyatı müderrisliğine getirildi. Bir taraftan da, üyesi bulunduğu, İttihat ve Terakki’nin Heyet-i İlmiye’si adına cemiyetin Şehzadebaşı klübünde Arap Edebiyatı ve Tercüme Usulü dersleri verdi. Baytar Mekteb-i Âlîsi Mezunları Cemiyeti başkanlığında ve Daru’l-Hilâfeti’l-Aliyye Medresesi Türkçe-edebiyat muallimliğinde bulundu. Balkan Savaşı yıllarında kurulan (ileride Kurtuluş Savaşı’nın teşkilatlanmasında önemli bir rol oynayacak olan) Müdafaa-i Milliye Cemiyeti’nde heyet-i tenviriye umumi katibi olarak görev aldı. Savaş sonrasında halkı canlı tutmak ve ümitsizliğe düşmekten korumak amacıyla İstanbul’un büyük camiilerinde (metinlerini dergisinde yayımladığı) vaazlar verdi. 1913 sonlarında İttihat ve Terakki merkez-i umumi üyesi oldu. Sebilürreşad adını alan dergisi de zaman zaman hükümet tarafından kapatıldı.1914 yılı başlarında Abbas Halim Paşa’nın desteğiyle Mısır ve Medine’de iki aylık bir seyahat yaptı. Aynı yılın sonlarında Teşkilat-ı Mahsusa adına çalışmalarda bulunmak üzere Berlin’e gitti. Batı’yı yakından tanımasına fırsat veren bu vazifede, İngiltere ve Rusya adına savaşırken esir düşmüş müslüman askerlere bağımsızlarını kazanma yolunda faaliyet göstermelerine yönelik telkinlerde bulundu. Mayıs-Ekim 1915 ayları arasında, yine Teşkilat-ı Mahsusa’nın görevlendirmesiyle, kabilelerin Şerif Hüseyin’e karşı Osmanlı’nın yanında yer almalarını sağlamak üzere gönderilen Kuşçubaşı Eşref Bey idaresindeki heyette yer alarak, Necid bölgesinde dolaştı. 1918 Temmuz’unda, Şerif Ali Haydar’ın daveti üzerine Lübnan’a gitti ve İzmirli İsmail Hakkı Bey’le birlikte bir süre burada bulundu. Dönüşünde Daru’l-Hikmeti’l-İslamiye’nin başkatipliğine, 1920 Ocak ayında da asli üyeliğine getirildi. Yine bu sıralarda, aynı kuruluşun yayın organı olan Ceride-i İlmiye’nin idaresini üstlenmesinin yanısıra İstanbul darulfünununda Kamus-ı Arabi heyeti üyeliğini de yürüttü. Anadolu’da milli hareketin başlamasıyla, 1920 Şubat ayında Balıkesir’e giderek Zağanos Paşa Camii’nde ve çeşitli yerlerde halkı birliğe ve savaşa çağıran vaazlar verdi. Bilahare, heyet-i temsiliyenin davetine uyarak Ankara’ya geçti (24 Nisan 1920). Hacı Bayram Camii’ndeki vaazından dolayı Daru’l-Hikme’deki görevine son verildi. Mustafa Kemal Paşa’nın teklifi ile, 1920 Haziran ayında Burdur’dan mebus seçildi. Cephelerde ve Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde milli mücadeleyi destekleyen, askere ve halka direniş ruhu veren vaazlarda bulundu. Ankara’da çıkarmaya başladığı dergisinde yayımlanan bu vaazlardan bazıları risale şeklinde bastırılarak cephelerde ve Anadolu’da dağıtıldı. 1921 Mart ayında, mükafat şartının kaldırılmasıyla kabul ettiği yarışmaya gönderdiği şiiri, istiklâl marşı olarak kabul olundu. İkinci dönemde aday gösterilmediğinden meclise giremedi. Kadim dostlarından Abbas Halim Paşa’nın daveti ile, 1923-25 arasında kışları Mısır’da geçirdi. 1925’ten itibaren sürekli bu ülkede ikamet etmeye başladı. Bu sırada, 1925’te üzerine aldığı Kur’ân-ı Kerim’i tercüme işini bitirdi ve umduğundan da güzel bulduysa da, namazların bu tercümeyle kıldırılacağı endişesiyle teslim etmedi. Bu yıllarda Mısır Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı dersleri verdi. 1933 yılı sonlarında, daha önce altı kitabını bastırmış olduğu Safahat’ın son kitabı olan Gölgeler’i neşretti. 1935’te rahatsızlanması üzerine önce bir aylığına Lübnan’a gitti, oradan (Fransız idaresindeki) Antakya’ya geçti. 17 Haziran 1936’da İstanbul’a geldi. Bir süre Nişantaşı Sağlık Yurdu’nda tedavi gördü. Yaz aylarını, Said Halim Paşa’nın Baltacı Çiftliği’nde geçirdi. Son günleri Beyoğlu’ndaki (yine aynı aileye ait) Mısır Apartmanı’nda geçen Akif, 27 Aralık 1936’da burada vefat etti. Cenazesi üniversite gençliğiyle halktan meydana gelen büyük bir kalabalıkla kaldırılan merhum, Edirnekapı Şehitliği’nde, dostu Babanzade Ahmed Naim Bey’in mezarının yanına defnedildi.
 • Mehmet Emin Ay
  1963 yılında Van’da doğdu. Öğrencilik yıllarında babasından Kur’ân-ı Kerim’in tilaveti ve kırâati ile ilgili dersler aldı. Van İmam-Hatip Lisesi’nden (1980) ve UÜ İlahiyat Fakültesi’nden (1984) birincilikle mezun oldu. Üniversite öğrenciliği yıllarında hafızlığını tamamladı. Bu yıllarda kıraat ve makamlar konusunda Halis Albayrak, Fatih Çolak ve Mustafa Öztürk gibi Kur’ân üstatlarından istifade etti. 1984-1988 yılları arasında TRT’de radyo ve televizyon konuşmaları ve Kur’ân-ı Kerim tilaveti yayınlandı. 1992 yılında gittiği Özbekistan ve Kazakistan’da din eğitimi kurumlarında gözlemler ve incelemelerde bulundu ve “İstanbul’dan Buhara’ya” adlı bir belgesel filmin çekimini gerçekleştirdi. Yine aynı yıl “Bursa Evliyaları” adlı belgesel video filminde metin yazarlığı, müzik ve seslendirme görevlerini icra etti. Zaman zaman, yurtiçi ve yurtdışında, alanıyla ilgili konferanslar veriyor. Halen Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Mehmet Emin Ay, Arapça ve İngilizce biliyor.
 • Mehmet Salih Sırmaçekiç
  Mehmet Salih Sırmaçekiç, 1990 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Müzik ile harmanlanmış bir çevrede büyüyen Sırmaçekiç, henüz on yaşındayken bendir vurmaya başladı. Vurmalı çalgılar ve Türk müziği üzerine birçok önemli hocadan dersler aldı. 2012 yılında da “Devr-i Bendir Perküsyon Orkestrası”nı kurdu. Ailesinden, büyüklerinden, hocalarından gördüğü tüm güzellikleri çocuklar için eğlenceli ve neşeli bir şekilde kaleme aldı. Almaya da devam edecek… Evli ve bir çocuk babası olan yazarın, aynı zamanda Badem adlı bir de kedisi vardır.
 • Mehmet Türkdoğan
 • Mehmet Zeki Aydın
  1959’da, Konya Çumra’da doğdu. İlkokulu Çumra’da, ortaokul ve liseyi İzmir ve Manisa’da okudu. 1985’te Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1993’te AÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Din Eğitimi Anabilim Dalı’nda doktorasını tamamladı. Ankara’da öğretmen ve Milli Eğitim Bakanlığı’nda eğitim uzmanı olarak görev yaptı. 1998’de doçent ve 2004’te profesör oldu. 1994-2011 yılları arasında Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde görev yaptı. Tunus’ta 10 ay, Belçika’da 3 ay, Fransa ve Almanya’da birer ay araştırmalarda bulundu. Halen Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde öğretim üyesidir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
 • Mehtap Kabataş
  1984 yılında Samsun'da doğdum. Öğretmen anne babanın çocuğuyum. İlk ve orta öğrenimi farklı şehirlerde tamamladım. Anadolu İmam Hatip Lisesinden mezun oldum. 2008 yilinda Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldum. Ardından Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi İmam Hatip Alan Öğretmenliği Bölümünde Tezsiz Yüksek Lisansını tamamladım. 2010 ýılında Kuran Kursu Öğreticisi ine atandım. İlk görev yerim olan Yozgat Saraykent ilçesinde üç yıl görev yaptım.iki yıldır Ankara Müftülüğü ne bağlı bir kuran kursu nda görev yapmaktayım. Edebiyata ilgim önce şiirle başladı.Daha sonra çocuk edebiyatına yöneldim. Bu alanla ilgili araştırma ve okumalar yaptım. 2009 yılından bu yana Semerkand çocuk ekinde yazmaya devam ediyorum.
 • Melek Çe
 • Merve Gülcemal (oyuncu Anne Merve)
  1987 yılında Bursa'da doğdu. Yani çok genç değil, ama çok büyük de değil… İki oğlu var (şimdilik). İsimleri, Ömer Faruk ve Ali Tarık. Onları çok ama çok seviyor. Tıpkı tüm anneler gibi… Onlarla oynuyor, kitaplar okuyor, doğa gezileri ve koşu yarışları yapıyor. Hatta onlarla bir sürü şey öğreniyor. Merve Gülcemal aynı zamanda bir hafız. Yani zamanında kuranın tamamını ezberlemiş. Hem de hiç zorlanmamış! Ama şimdi tekrar etmesi gerekiyor. Şuan da hem evde çocuklarıyla oynarken hem de annelere çocuklarıyla nasıl oynayacaklarını, oyunlarla güzellikleri nasıl öğretebileceklerini anlatıp duruyor. Çocuklarını çok ama çok seviyor Anne babasını, kardeşlerini, eşini, eşinin ailesini, akrabalarını, komşularını, arkadaşlarını, onların çocuklarını ve bütün çocukları, herkesi çok seviyor! Ama en çok Rabbini ve Peygamber’ini (sav) seviyor. Eğer onu görmek ve daha yakından tanımak isterseniz @oyuncuannemerve instagram hesabından takip edebilirsiniz.
 • Merve Kelebek
 • Metin Özdamarlar
  1977 yılında Kayseri’nin Develi ilçesinde doğdu. Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmeliği bölümünden mezun oldu. 15 yaşından beri yazdığı denemeler ve öyküler çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanan Özdamarlar, 2005 yılında “Akide Şekeri” isimli seçkide “Bütün Yıldızlar Kayar” öyküsü ile yer aldı. 2007 Ümraniye Belediyesi Hikâye Yarışmasında “Ruh Tamircisi” adlı öyküsüyle Mansiyon ödülü kazanan Özdamarlar, aynı yıl “Lâl” adlı romanıyla Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Yarışmasında ödül kazandı. Halen Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak görev yapan Özdamarlar, satranç antrenörü ve izci lideridir.
 • Mevlânâ Celâleddin Rûmî
  Mevlâna 30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan yöresinde, Belh şehrinde doğmuştur. Mevlâna'nın babası Belh şehrinin ileri gelenlerinden olup sağlığında "Bilginlerin Sultanı" ünvanını almış olan Hüseyin Hatibî oğlu Bahaeddin Veled'dir. Annesi ise Belh Emiri Rükneddin'in kızı Mümine Hatun'dur. Sultânü'l-Ulemâ Bahaeddin Veled, bazı siyasi olaylar ve yaklaşmakta olan Moğol istilası nedeniyle Belh'ten ayrılmak zorunda kalmıştır.

  Sultânü'l-Ulemâ 1212 veya 1213 yıllarında aile fertleri ve yakın dostları ile birlikte Belh'ten ayrıldı. Sultânü'l-Ulemâ'nın ilk durağı Nişâbur olmuştur. Nişâbur şehrinde tanınmış Mutasavvıf Ferîdüddin Attar ile de karşılaşmıştır. Mevlâna burada küçük yaşına rağmen Ferîdüddin Attar'ın ilgisini çekmiş ve takdirlerini kazanmıştır. Sultânü'l-Ulemâ Nişâbur'dan Bağdat'a ve daha sonra Kûfe yolu ile Kâbe'ye hareket etti. Hac farizasını yerine getirdikten sonra dönüşte Şam'a uğradı. Şam'dan sonra Malatya, Erzincan, Sivas, Kayseri, Niğde yolu ile Lârende'ye (Karaman) geldi. Karaman'da Subaşı Emir Musa'nın yaptırdıkları medreseye yerleşti. 1222 yılında Karaman'a gelen Sultânü'l-Ulemâ ve ailesi burada 7 yıl kaldı. Mevlâna 1225 yılında Şerefeddin Lala'nın kızı Gevher Hatun ile Karaman'da evlendi. Bu evlilikten Mevlâna'nın Sultan Veled ve Alâeddin Çelebi adında iki oğlu oldu. Yıllar sonra Gevher Hatun' u kaybeden Mevlâna bir çocuklu dul olan Kerra Hatun ile ikinci evliliğini yaptı. Mevlâna'nın bu evlilikten de Muzaffereddin ve Emir Alim Çelebi adlı iki oğlu ve Melike Hatun adlı bir kızı dünyaya geldi. Bu yıllarda Anadolu'nun büyük bir kısmı Selçuklu Devletinin egemenliği altında idi. Konya ise bu devletin başşehri idi. Konya sanat eserleri ile donatılmış, ilim adamları ve sanatkarlarla dolup taşmıştı. Kısaca Selçuklu Devleti en parlak devrini yaşıyordu ve devletin hükümdarı Alâeddin Keykubad idi. Alâeddin Keykubad, Sultânü'l-Ulemâ Bahaeddin Veled'i Karaman'dan Konya'ya davet etti ve Konya'ya yerleşmesini istedi. Bahaeddin Veled, sultanın davetini kabul etti ve Konya'ya 3 Mayıs 1228 yılında ailesi ve dostları ile geldi. Sultan Alâeddin onu muhteşem bir törenle karşıladı ve ona ikametgâh olarak Altunapa (İplikçi) Medresesi'ni tahsis etti. Sultânü'l-Ulemâ, 12 Ocak 1231 yılında Konya'da vefat etti. Mezar yeri olarak Selçuklu Sarayı'nın Gül Bahçesi seçildi. Günümüzde müze olarak kullanılan Mevlâna Dergâhı'na bugünkü yerine defnedildi. Sultânü'l-Ulemâ ölünce talebeleri ve müridleri bu defa Mevlâna'nın çevresinde toplandılar. Mevlâna'yı babasının tek varisi olarak gördüler. Gerçekten de Mevlâna büyük bir ilim ve din bilgini olmuş, İplikçi Medresesi'nde vaazlar veriyordu. Medrese kendisini dinlemeye gelenlerle dolup taşıyordu. Mevlâna 15 Kasım 1244 yılında Şems-i Tebrizî ile karşılaştı. Mevlâna Şems'te "mutlak kemâlin varlığını" cemalinde de "Tanrı nurlarını" görmüştü. Ancak beraberlikleri uzun sürmedi. Şems aniden öldü. Mevlâna Şems'in ölümünden sonra uzun yıllar inzivaya çekildi. Daha sonraki yıllarda Selâhaddin Zerkubi ve Hüsameddin Çelebi, Şems-i Tebrizî'nin yerini doldurmaya çalıştılar. Yaşamını "Hamdım, piştim, yandım" sözleri ile özetleyen Mevlâna 17 Aralık 1273 pazar günü Hakk'ın rahmetine kavuştu. Mevlâna'nın cenaze namazını vasiyeti üzerine Sadrettin Konevi kıldıracaktı. Ancak Sadreddin Konevi çok sevdiği Mevlâna'yı kaybetmeye dayanamayıp cenazede bayıldı. Bunun üzerine Mevlâna'nın cenaze namazını Kadı Siraceddin kıldırdı. Mevlâna ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediyordu. O öldüğü zaman sevdiğine, yani Allah'ına kavuşacaktı. Onun için Mevlâna ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen "Şeb-i Arûs" diyordu ve dostlarına ölümünün ardından ah-ah, vah-vah edip ağlamayın diyerek vasiyet ediyordu.
 • Miguel de Cervantes
  Miguel de Cervantes Saavedra, baba tarafından Endülüslü, anne tarafınsansa Yenikastilyalı bir ailenin çocuğudur. 1547'de, üniversite şehri Alacala de Henares'de dünyaya gelir. Çok küçük yaşlardan itibaren şiire ve oyunculuğa ilgi duyduğunu, Parnas'a Yolculuk adlı manzum eserinde bizzat anlatır. 1568 yılı Cervantes'in hayatında bir dönüm noktası olur. Bir düelloda karşısındaki kişiyi yaralar. Olay mahkemeye intikal eder. Bunun üzerine Miguel hemen Madrid'i terk eder. Mahkeme, düellocunun sağ elinin bilekten kesilmesine ve on yıl için İspanya Krallığı'nın sınırları dışına sürülmesine karar verir. Karardan sonra Miguel İtalya'ya kaçar. 1570'de Napoli'de bulunan Üçüncü İspanyol Alayına silahşör olarak kabul edilir. Cervantes, o dönemde kalemi bırakıp kılıcı alır eline...
  1575'te Arnavut asıllı bir korsana esir düşer ve beş yıl boyunca esir olarak yaşar. Tam dört kere firar eder fakat kaçmayı başaramaz. 15 Eylül 1580'de bir rahip Miguel için istenen fidyeyi öder ve yazar kurtulur. 1580'de Madrid'e dönen yazar bir süre sonra sahne eserleri yazmaya başlar. Bu eserlerden bugüne yalnızca El Trato de Argel ve La Numanica ulaşır. Arından ilk romanı La Galatea'yı tamamlar.
  1584 yılında evlenip La Manoha'ya taşınan Cervantes bundan böyle adının sonuna bir de "Saavedra" ekleyerek Miguel de Cervantes Saavedra diye imza atmaya başlar. 1595, Cervantes'in bir şiir yarışmasına katılıp birinci olduğu yıldır. Tarihler 1597'yi gösterdiğinde zimmetine para geçirdiği ve başka yolsuzluklara karıştığı iddasıyla tutuklanıp Sevilla Kraliyet Hapishanesi'ne konulur. Ertesi yıl Keskin Zekalı Mançalı Don Kişot yayımlanır. Roman, daha yayımlandığı andan itibaren yok satar. Şeker hastası olan Cervantes 22 Nisan'da hayata gözlerini yumar.
 • Muallim Naci
 • Müjgan Şeyhi
  1962 Tahran doğumlu Müjgan Şeyhi, üniversitede edebiyat, İngilizce mütercimlik ve Saggan Koleji’nde Hollandaca eğitimi aldı. Yirmi beş yılı bulan edebiyat serüveninde 100’ü aşkın kitabın yazarı ya da çevirmeni olan Şeyhi’nin kaleme aldığı kitaplardan bazılarının film ve animasyon uyarlamaları yapıldı. Ülkesinde birçok resmi ve özel kurum tarafından ödüllendirilen Şeyhi, Çocuk ve Gençlik Yayınları Kurumu bünyesinde de çalıştı.
 • Münire Daniş

  1972 yılında Trabzon'da doğdu. İstanbul'da yaşıyor. Çeşitli dergi ve gazetelerde çalışmalarını yayımlayan Daniş'in kitapları:

    Dervişin Mülkleri Uykusuz Düşler Şem ile Pervane Kalp Süvarileri Aşk ile Hû Rabbin Seni Terk Etmedi Dinle Sözü Sevgiliden Peygamberlere Yolculuk  
 • Münire Şafak
  1973 Ankara doğumlu Münire Şafak, öğrenim hayatını Ankara'da sürdürdü. Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi mezunu olan Şafak üç yıl öğretmen, beş yıl da sorumlu müdür olarak çalıştı. Halen özel bir kurumda idarecilik görevine devam eden Şafak’ın, çocuk gelişimi ve eğitimi alanlarında çeşitli dergilerde yayımlanmış makaleleri vardır.
 • Murat Bingöl
  1978'de Berlin'de doğdu. Eğitimi için yedi yaşında İzmir'e geldi. 1997'de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni birincilikle kazandı. 2001'de Berlin'e dönerek Berliner Technische Kunsthochschule’de illüstratörlük/grafikerlik eğitimi aldı. 2005'te Türkiye'ye dönerek yarım bıraktığı üniversite eğitimini tamamladı. 2009'da ortağı Çağatay Odabaş ile Modern Atölye’yi kurup çalışmalarına orada devam etti. Halen bir çok firma için karakter ve illüstrasyon çalışmaları yapmaktadır.
 • Mustafa Orakçı
  1979 yılında Çanakkale’nin Çan ilçesinde dünyaya gelen Orakçı, Trakya Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu. Üniversiteden mezun olduğu günden bu yana çoğu vaktini çok kıymet verdiği öğrencileriyle geçiren Orakçı, öğretmenlik mesleğini çok seviyor. Temel yazarlık hedefini, öğrencilerinin keyifle okuyacağı kitaplar yazmak olarak açıklayan Orakçı, öğretmenlik yapmaya ve yazmaya devam ediyor.
 • Nalan Aktaş Sönmez
 • Namık Kemal
  21 Aralık 1840’ta Tekirdağ’da doğdu, 2 Aralık 1888’de Sakız Adası’nda öldü. 1865’te kurulan ve daha sonra yeni Osmanlılar Cemiyeti adıyla ortaya çıkan İttifak-ı Hamiyet adlı gizli derneğe katıldı. Bir yandan da Tasvir-i Efkâr gazetesinde hükümeti eleştiren yazılar yazıyordu. Gazete, Yeni Osmanlılar Cemiyeti’nin görüşleri doğrultusunda yaptığı yayın sonucu 1867’de kapatıldı. Namık Kemal de İstanbul’dan uzaklaştırılmak için Erzurum’a vali muavini olarak atandı. Bu göreve gitmeyi çeşitli engeller çıkarıp erteledi ve Mustafa Fazıl Paşa’nın çağrısı üzerine Ziya Paşa’yla birlikte Paris’e kaçtı.

  Çeşitli anlaşmazlıklar sonucu, Avrupa’da desteksiz kalınca, 1870’te zaptiye nazırı Hüsnü Paşa’nın çağrısı üzerine İstanbul’a döndü. Nuri, Reşat ve Ebüzziya Tevfik beylerle birlikte 1872’de İbret gazetesini kiraladı. Aynı yıl burada çıkan bir yazısı üzerine gazete hükümetçe dört ay süreyle kapatıldı. Namık Kemal yine İstanbul’dan uzaklaştırılmak için Gelibolu mutasarrıflığına atandı. Orada yazmaya başladığı Vatan Yahut Silistre oyunu, 1873’te Gedikpaşa Tiyatrosu’nda sahnelendiğinde halkı coşturup olaylara neden oldu. Bu kez kalebentlikle Magosa’ya sürgüne gönderildi. 1876’da I. Meşrutiyet’in ilanından sonra İstanbul’a döndü. Şura-yı Devlet (Danıştay) üyesi oldu. Kanun-î Esasi’yi (Anayasa) hazırlayan kurulda görev aldı.
 • Nazmi Taha Kılınç
 • Necla Saydam
 • Nefise Atçakarlar
  1977 yılında Antalya’da doğdu. Orta öğrenimini Isparta Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan bir süre sonra edebî çalışmalarına başladı. Timaş Yayınları arasında yayınlanan çocuklar ve gençlere yönelik pek çok kitabı yayına hazırladı. Derleme ve metin yazarlığı yaptı. Masal Parkı ve Masal Ülkesi adlı derleme çalışmaları yüzbinlerce çocuğa ulaştı. Eğlenceli Tarih dizisinin seçkin kitapları arasında Mimar Sinan ve Mevlana-Sevgi Güneşi adlı iki çalışma yaptı. Bildiklerini, gördüklerini, duyduklarını çocuklar ve gençlerle paylaşmayı çok seviyor… 2007-2013 yılları arasında Timaş Çocuk ve Gençlik Yayınlarının yayın yönetmenliği görevini yürütmüştür. Yazıları, TRT Çocuk başta olmak üzere çeşitli çocuk dergilerinde yayımlanmaya devam etmektedir.
 • Nehir Aydın Gökduman
  Çanakkale’de doğumlu. 19 Mayıs Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu mezunu. Deneme, öykü, masal, roman, siyer türünde çalışmaları olan Nehir Aydın Gökduman’ın pek çok kitabı yayınlandı. Haksöz, İktibas, Akit, Nida, Bizim Bahçe gibi dergi ve gazetelerde yazdı. Editörlük çalışmalarında bulundu. Çocuk edebiyatı konusunda araştırmaları bulunan yazar, yurt içi ve yurt dışında çocuk ve genç eğitimi üzerine konferanslar vermekte, İstanbul ve Anadolu’daki birçok okulda kitap ve okuma seminerleri yapmakta, okur -yazar söyleşilerine katılmaktadır. Evli ve üç çocuk annesidir. İstanbul’da ikamet etmektedir.
 • Nur Kutlu
  1971 yılında Samsun’da doğdu. İlk ve orta öğrenimimi Ordu-Ünye'de tamamladıktan sonra Ankara Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümünü bitirdi. İki yıl anaokulu öğretmenliği yaptı. Halen özel bir kreş ve anaokulunda sorumlu müdür ve eğitim danışmanı olarak görev yapmakta.
 • Nuray Türkyılmaz
  10.11.1977 İnegöl doğumludur. Üniversite öğrenimini 1998 yılında Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde tamamlamıştır. Daha sonra psikoloji ve çocuk eğitimi alanına yönelmiş ve Kadından Topluma Eğitim Grubu’nun konuya ilişkin ihtisas çalışmalarına katılmıştır (2004-2008). Lisansüstü eğitimini Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Din Psikolojisi Anabilim Dalı’nda tamamladıktan sonra (2008), “Çocuk ve Gençlere Yönelik Değer Eğitimi” alan araştırmaları ve proje gruplarında çalışmıştır. 2007 yılında Üsküdar Belediyesi’ne “Değer Eğitimi Projesi”ni sunan yazar, projenin halen 34000 üyesi olan 11 Bilgi Evi’nde yürütülmesini sağlamıştır. Evli ve bir çocuk annesidir.
 • Nuray Türkyılmaz Catic
 • Nurdan Damla
  Yazar, 1963 yılında Erzurum’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde eğitim gördü. Şiir, roman, hikâye, makale ve denemeleri küçük yaşlardan itibaren çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. Yazarın yazmış olduğu birçok tiyatro oyunu sahnelendi. Özellikle şiir ve hikâye dallarında çeşitli ödüller kazandı. Çocuk hikâyeleri, şiir, roman, gezi notları ve deneme dallarında muhtelif eserleri olan yazar, 365 Günde Sevgili Peygamberim kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2007 Yılı Çocuk Edebiyatı Ödülü’ne layık görüldü. Damla, evli ve üç çocuk annesidir.
 • Nurseli Çağlayan
 • Nurşen Şirin
  1971 yılında Samsun‘da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ordu/Ünye’de tamamladı. Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünü bitirdi. Sosyal Hizmet alanında yüksek lisans yaptı. 13 yıl anaokulunda idareci, öğretmen ve eğitim danışmanı olarak çalıştı. Aile danışmanlığı alanında eğitim görerek aile danışmanı oldu. 13 yıl boyunca ve hâlen devam eden “Annelik Akademisi” adı altında eğitim seminerleri verdi. 1 ebeveyn, 1 adet eğitim program kitabı 128 adet çocuk öyküsü, bir adet okul öncesi eğitim seti yazdı. Okul öncesinde eğitim programı geliştirmek adına 12 yıl gönüllü eğitimcilerden oluşan bir ekipte çalıştı. Kalıcı Öğrenme (Davranış Geliştirme Merkezli) yönteminin oluşturulması ve Talim Terbiye Kurum onayı almasında aktif görevde bulundu. Özel bir üniversitede Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışan Nurşen Şirin evli ve 3 çocuk sahibidir. Hâlen Ankara’da ikamet etmektedir.
 • Ömer Baldık
  1973 yılında Kayseri’de doğan Baldık, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun oldu. Ömer Baldık halen bir ilköğretim okulunda rehber öğretmen olarak görev yapmaktadır.
 • Ömer Seyfettin
  11 Mart 1884 yılında Gönen, Balıkesir'de doğdu. Yüzbaşı Ömer Şevki Bey'le, Fatma Hanım'ın ikisi küçük yaşlarda ölen dört çocuğundan biridir. Öğrenimine Gönen'de bir mahalle mektebinde başladı. Ömer Şevki Bey'in görevinin nakli dolayısıyla Gönen'den ayrılan aile İnebolu ve 'Ayancıktan sonra İstanbul'a geldi. Ömer Seyfettin, önce Mekteb-i Osmanî'ye, 1893 ders yılı başında Askerî Baytar Rüştiyesi'nin subay çocukları için açılmış özel sınıfına kaydedildi. Bu okulu 1896'da tamamlayarak Kuleli Askeri İdadisi'ne yazıldı. Daha sonra Edirne Askerî İdadîsi'ne naklolarak eğitimine arkadaşı [Aka Gündüz|Enis Avni]] ile birlikte burada devam etti.[1] İlk edebi çalışmaları olan şiirlerini Edirne’deki öğrenciliği sırasında yazdı. Hastalığı 25 Şubat 1920'de artınca yazar, 4 Mart'ta hastaneye kaldırıldı. 6 Mart 1920'de hayata gözlerini yumdu.
 • Rebecca Gilpin
  Çocuklara yönelik çok sayıda etkinlik kitabının İngiliz yazarı. Deniz kenarında bembeyaz bir evde yaşayan Gilpin, kitaplarını evinin çatı katındaki büyük pencereleri olan bir odada kaleme almaktadır. İşiyle ilgili en sevdiği ayrıntının, masallardaki pek çok güzel fikri günümüz hayatına uyarlamak olduğunu söyleyen Gilpin, 2008 yılında İngiliz Kraliyet Akademisi Gençlik Ödülünü kazanmıştır.
 • Reşhat Yıldız
 • Robert L. Stevenson
  (1850–1894) İskoçya doğumlu romancı. Tüberküloz hastalığı olan Stevenson, okula devam edememiş, temel eğitimini evde tamamlamıştır. Üniversite yaşına geldiğinde hukuk eğitimi alan Stevenson, mesleğini hiçbir zaman yapmaz ve avukat olmak yerine yazar olmayı tercih eder. Stevenson, hastalığının etkisini azaltabilmek için iklimi daha elverişli olan deniz kıyısı yerlerde yaşamak üzere uzun yıllar seyahat eder. 1883 yılında yayımlanan Define Adası (Treasure Island) isimli kitabı ile haklı bir üne kavuşan Stevenson, ömrünün son yıllarını Büyük Okyanus’taki Samoa adasında tamamlamıştır.
 • Robert L.Stevenson
 • Rudyard Kipling
  (1865–1936) Hindistan doğumlu İngiliz gazeteci ve yazar. Anadilini ustalıkla kullanmadaki becerisi, yerel öğelere yer vermesi, romantizmle gerçekçiliği birleştirebilmesiyle dikkat çekmiştir. 1907 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Kipling, 1894 yılında yayımlanan Orman Çocuğu (The Jungle Book) ile çocuk okura seslenmiştir. Hayatını yazı yazarak geçiren Kipling, doğunun zenginliklerini doğanın güzellikleriyle harmanlayarak dünyanın her yerinde okunabilecek güzellikte kitaplar kaleme almıştır.
 • Rukiye Karaköse
 • Saadet kocagöz Uzun
 • Sabine Dahm
 • Sadık Yalsızuçanlar
  1962 yılında Malatya’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okudu. Öykü, roman, deneme, masal ve araştırma yazıları yazdı. Kitapları dünya dillerinde yayımlandı. Şehirleri Süsleyen Yolcu, Gerçeği İnciten Papağan, Yakaza, Gezgin, Huruf, Küf, Garip, Hiç, Sırlı Tuğlalar, Rüya Sineması, Anka, Vefa Apartmanı, Birdenbire kitaplarından bazılarıdır.
 • Sam Hearn
  John Watson Sam Hearn'ı tanıtıyor: Sorduğum hiç kimse bu gizemli karakterin kim olduğunu bilmiyor gibi görünüyor. Belki de bu bilinçli bir şeydir ama emin değilim… Biraz araştırma yaptım ve bulduğum kanıtlara göre başka insanların kitaplarıyla en az bir on beş yıldır uğraşıyormuş gibi görünüyor! Söyleyebileceğim tek şey şu: Ben Baker Street Akademisi’ne vardığımdan beri biri beni takip ediyormuş gibi hissediyorum… Martha bundan hiç memnun değil ve Sherlock onunla aynı baş harfleri paylaşan herkesten her zaman şüphelenir. Bana sorarsanız gerçekten şüpheli biri! Başka bir şey öğrenirsem size haber veririm.
 • Savaş Özdemir
 • Selcen Yüksel Arvas
  Dünyayı gezmek ümidiyle okuduğu Boğaziçi Üniversitesi mütercim-tercümanlık Bölümü’nden 2004 yılında mezun oldu. Beklentisinin aksine, uzun süre iki metrekarelik bir odada can sıkıcı çeviriler yaptı. Davlumbazı davul fırın, dübeli duvar delme makinesi sandığı bir dönemde teknik çevirmen olarak anıldı. Bir süre sonra şansı döndü; çocuk ve gençlik kitaplarının eğlenceli dünyasına girdi. Artık ikizler burcundaki ikizlerinden arta kalan zamanlarda yalnızca çocuklar ve gençler için çeviriyor ve yazıyor.
 • Şengül Gülbahçe
  1971 yılında Elazığ’da doğdu. Babasının memuriyeti sebebiyle Anadolu’nun birçok yerini dolaştı. 1994’de İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun oldu. Çeşitli yayın kuruluşlarında metin yazarlığı ve edisyon yaptı. Evli ve üç çocuk annesi. Üniversite yıllarından itibaren çocuk yayınları ilgi odağı oldu. Erdem yayınları ve Timaş yayınları için çok sayıda Türk ve Dünya Klasiğini çocuk kitabı formatında yayına hazırladı. Masal, hikaye ve şiir alanında yazdı.
 • Şeniz Baş
  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme mezunu. Ama her şeyden önce iyi bir okur! Sonra, kitapçı, editör, yayıncı, yayın yönetmeni, pazarlamacı velhasıl kitapların hizmetkârı. Şimdilerde çocuk kitapları yazarı. Kendisiyle ilgili en gurur duyduğu özellik, yüzlerce kitabın yayıncısı ve editörü olmak! Sevdiği mesleği yapabilmeyi başarmış mutlu azınlıktan. Kelimelerden müteşekkil bir dünyası var ve orada mutlu.
 • Sevde Tuba Okçu
 • Sezen Aksu Taşyürek
  1989 Ağustos ayının sıcacık bir gününde Eskişehir’de dünyaya geldi. Çocukluğunu çikolatalardan ve oyuncaklardan ziyade rengarenk pastel boyaların arasında geçirdi. Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümünü bitirdikten sonra hayal gücünü tamamen ele geçiren karakterleri canlandırma isteği onu çizgi film dünyasına ışınladı. Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi film animasyon bölümünden mezun oldu. Bir süre illustratör olarak çalıştı ve pek çok projeye katıldı. Çocuk olarak kalmanın büyümekten daha eğlenceli olduğunu fark edince kendini çocuk kitaplarının büyülü dünyasının içinde çizer olarak buldu. Halen İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.
 • Sibel Çelik
 • Şirazlı Sadi
 • Şokuh Gasemnia
  1956 yılında İran’da doğmuştur. Otuz yılı aşkın süredir çocuklar için hikâyeler ve şiirler yazan Gasemnia’nın bugüne dek yayınlanmış bini aşkın eseri bulunmaktadır. Kitaplarının birçoğu İran’daki seçkin yarışma ve festivaller tarafından ödüle layık görülen Gasemnia, uzun yıllardır çocuk dergilerinde çalışmaktadır. Şokuh Gasemnia kendisi gibi yazar olan eşi ve iki kızı Erguvan ve Gazel ile Tahran’da yaşamaktadır.
 • Sophıe de Mullenheım
 • Stephane Frattini
 • Stephane Ledu
 • Stephanie Baudet
  İngiltere’de doğdu, Avustralya ve Yeni Zelanda’da büyüdü; şimdi ise Bella, Daisy ve Alfie adında üç kedisi ile Buckinghamshire’de yaşıyor. İlk kitabını on dört yaşında yazdı. Her ne kadar ilk kitabı için yayıncılardan ret cevabı alsa da yazmayı hep sürdürdü ve birçok başarılı kitaba imza attı. Çocuklar için yazarlık dersleri vermeyi ve düzeltmenlik yapmayı sürdürüyor. Hayvanları, çikolatayı, ödüllü bulmaca çözmeyi, film izlemeyi, keman çalmayı ve tabii ki okumayı çok seviyor.
 • Stephanie Duval
 • Stephanıe Turnbull
 • Süheyl Seçkinoğlu
 • Şule Yaver Yılmaz
 • Süleyman Özkonuk
  1960 İstanbul doğumlu Özkonuk, Vefa Lisesi'ni bitirdi. Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu’nda iç mimarlık eğitimi aldı. Çeşitli mizah dergisi ve gazetelerde karikatürler çizdi, yazılar yazdı. Görsel tasarım yönetmenliği ve grafikerlik yaptı. Karikatürleri yurt içi ve dışındaki sergi ve müzelerde yer aldı. Çizgileriyle yirmiden fazla ödül kazandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Karikatürcüler Derneği ve Türkiye Spor Yazarları Derneği üyesi olan Özkonuk, sürekli basın kartı sahibidir. Halen sürdürdüğü kariyeri boyunca dört bini aşkın kitabın tasarım, kapak çalışması ve resimlemesini yapan Özkonuk, evli ve bir kız babasıdır.
 • Taha Kilinç
 • Taha Kılınç
 • Tevfik Fikret
 • Thomas Montasser
 • Vahide Ulusoy
 • Vahide ulusoy Gökçek
 • Victor Hugo
  Büyük Fransız şairi ve yazarı Victor Hugo, Fransa tarihinin en çalkantılı dönemlerinden birinde, 1802’de doğdu. Daha on iki yaşındayken şiirleri yayımlanmaya başladı. Yirmi yaşında ilk eseri Od’lar ve Çeşitli Şiirler ile ismini duyurdu.

  1830 siyasi olayları, aile anlaşmazlıkları ve sarayda beklediği yakınlığı bulamaması, Hugo’da büyük fikir değişikliklerine yol açtı. Fransız gençliğinin problemleriyle ilgilendi. İmparator ve kral mücadelesine sahne olan Fransa’da ezilen, baskı gören, sefalete terk edilen yığınların haklarını korudu. Sefiller ve Deniz İşçileri isimli romanlarıyla yeni bir düşünce çığırını başlattı. Krallığa karşı cumhuriyeti savundu. Cezalar, Dalıp Gitmeler, Gülen Adam sürgün döneminin meyveleridir. 1859’da affedildiyse de kendi isteğiyle sürgünde kaldı.

  Cumhuriyet’in ilanı üzerine Paris’e döndü (1870). Cumhuriyetçi direnişin sembolü olarak Paris milletvekili, daha sonra da senatör seçildi. Bu arada L’Événement gazetesini kurdu. 1878’de felç geçirdi ve 1885 yılında hayata gözlerini yumdu.
 • Vonne Hemels
 • Waldaner Bonsels
 • Waldemar Bonsels
  (1880–1952) Alman asıllı düşünür ve yazar. Çocuklara yönelik kaleme aldığı tek kitap olan ve 1912 yılında yayımlanan “Arı Maya” (Die Biene Maja) ile çocuk edebiyatı alanında önemli bir yer edinmiştir. Kolektif çalışma bilinci ve bir topluluğun üyesi olmanın sağladığı avantajlara yaptığı vurgu, yayımlandığı dönemde kitabın büyük ilgi görmesini sağlamıştır. Diğer kitapları yetişkin okura hitap etmektedir.
 • Yusuf Dursun
  1949 Başak yılında, ekinler biçilirken Yozgat’ta doğdu. İlk ve ortaöğrenimini doğduğu şehirde yaptı. 1971 Lâle yılında Erzurum Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümünü bitirdi. Aynı yıl öğretmenliğe başladı. 1972 Kırmızı gül yılında evlendi. 4 çocuğu, 3 torunu oldu, gönlü çiçek bahçesine döndü. 1996 Menekşe yılında özel öğretim kurumlarında göreve başladı. Hâlen bu görevini sürdürüyor.
 • Ziya Gökalp
  (23 Mart 1876, Diyâr-ı Bekr – 25 Ekim 1924, İstanbul), toplumbilimci, Türk yazar, şair ve siyasetçidir. Meclis-i Mebusan'da ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekilliği yapmıştır. "Türk milliyetçiliğinin babası" olarak da anılır.