skip to Main Content
Kalbimin Süsü Oruç – Niçin Oruç Tutarız?

Kalbimin Süsü Oruç – Niçin Oruç Tutarız?

Oruç tutmak, çocuklarımız için, doğasında otokontrol, iradeli davranabilme, vicdan, empati ve şükür gibi bir çok armağanı taşır. Ve çocuklarımız Ramazan ayının özel manevi ikliminde oruç konusu üzerine düşündükçe, bu özel armağanlar bir bir tohumlar olarak düşer yavrularımızın yüreğine… Anne babalar olarak, çocuklarınızla birlikte okuduğunuz, düşündüğünüz Merve Hanım’ın bu özel kitabının yavrularınızın yaşamlarının inanç boyutuna dair duygu, düşünce ve olumlu davranışlar geliştirmelerinde güzel bir vesile olacağına gönülden inanıyorum.

Kudret Eren Yavuz (Çocuk ve Aile Terapisti/Psikoterapist)

Merve Hanım, iki harika oğlunun yanında, tanıdığı tanımadığı ama bir şekilde ulaşmanın yollarını bulduğu bütün çocukların geç kalınmamış bir zamanda manevî eğitimlerini kendine gerçek anlamda dert edinmiş bir anne, bir aktivist, kendisini resmî eğitim öğretim kalıpları içine hapsetmemiş bir eğitim fenomeni!

Merve Gülcemal’in, onca yoğunluğun arasında, tecrübe ve birikimlerini, kitap olarak da annelerin hizmetine sunması, son derece faydalı ve takdir edilesi bir “faaliyet” oldu.

ÖZKAN ÖZE (Çocuk kitapları yazarı)

Sevgili Merve’nin yazdığı bu kitap, çocuklara irade gücü kazandırma temrinlerini en güzel yolla, yani soru sorarak yapıyor. Çocuklar “ niçin oruç tuttuklarını” sormaya başladıklarında aslında bir yandan güçlü bir iradenin de temellerini atıyorlar.

Bunun yanında, bir ömür hatırlanacak tatlı hatıraların kumunu da karıyorlar tabi. Sonrasında inşa edilen insan ömründe, çocukluk yıllarının içine serpiştirilmiş mutlu Ramazanlar’ın, heyecanlı bekleyişlerin, güler yüzlü namazların kaç kuşağa emanet edileceğini bilmek; bu kitabın sıcacık hislerle okunmasına sebep oluyor.

Tuğba Akbey İnan (İletişimci – Yazar)

Kalbimin Süsü Oruç – Niçin Oruç Tutarız?

Kitaptan Alıntılar

İbadetleri çocuklarımıza nasıl öğretelim?
1-En kolay öğretme biçimi, ÖRNEK OLMAKTIR.
Bizler, ibadetlerimizden lezzet almalı ve de bu lezzeti çocuklarımıza yansıtmalıyız ki onlar da bizim davranışlarımızı taklit ettikleri gibi duygularımızı da taklit edebilsinler.
Bunun için, çocuklarımızı doğduğu andan itibaren (hatta sesli bir şekilde Kur’an-ı Kerim okuyarak anne karnında da) ibadetlerimize ortak etmeliyiz.
Onlar uyurken, içeride oynarken, arada derede değil bizzat yanlarında, gözlerinin önünde ibadet ederek bilinçaltlarına, kalplerine ibadeti yerleştirmeliyiz.
Bununla beraber ibadeti nasıl yansıttığımız da çok mühimdir. Son dakikaya bırakılan, Allah muhafaza bıkkınlıkla yahut da ehemmiyetsizce yapılan ibadetler olumlu değil, aksine olumsuz örnekler teşkil edecektir.
Ayrıca;
“Namaz kılıyorum, çekil önümden!”
“Oruç zaten başıma vurdu, bir susun!” gibi ibadetin maneviyatını zedeleyen tutumlarımız da çocuklarda olumsuz tesirlere yol açar.
Öyleyse, örnek olmalı ve neye örnek olduğumuza da çok dikkat etmeliyiz.
İyiye mi? Allah muhafaza, kötüye mi?
2-Diğer öğretme biçimleri, hepinizin de bileceği üzere, OYUNLAR ve ARKADAŞ ÇEVRESİDİR.
Çocuklarımıza oyunlarla, sevdiği faaliyetlerle harmanlayarak öğretmeli, sevdirmeliyiz ibadetleri.
Zira insan, ancak sevdiği şeyi öğrenir.
Öyleyse biz de çocuklarımıza sevdiği oyunlarla, aktivitelerle ve doğru bir çevreyle ibadetleri sevdirip öğretebiliriz."

Satış Noktaları

Kitap Hakkında Haberler

Back To Top